» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » استفاده از هوش مصنوعی در عملیات نظارتی

استفاده از هوش مصنوعی در عملیات نظارتی


استفاده از هوش مصنوعی در عملیات نظارتی

هوش مصنوعی مورد استفاده برای بهبود فرایندهای تجاری ، ایجاد محصولات نوآورانه  تنها در مدت زمان کوتاه ۵ سال گذشته همه صنایع را تا به امروز تحت تأثیر قرار داده است. بخش امنیتی که به دلیل بلوغ و پیچیدگی در سال های اخیر به شدت مورد توجه قرار گرفته است نیز به شدت تحت تاثیر استفاده از هوش مصنوعی خواهد بود. در حقیقت در سالهای گذشته بخش امنیتی و به طور خاص حوزه نظارت تصویری شاهد ظهور راه حل های مجهز به هوش مصنوعی چه سخت افزاری و چه نرم افزاری بوده است . به عقیده ما در حال حاضر یک انقلاب تکنولوژیکی را در زندگی انسان شاهد هستیم.

به شکل خلاصه می توان چنین گفت در مدت زمان کوتاهی پذیرش گسترده دوربین های IP ، ظرفیت های رایانش ابری و حسگرهای هوشمند راه را برای عملکرد گسترده محصولات و هوش مصنوعی در صنعت امنیت هموار کرده است.

 

تجزیه و تحلیل ویدیویی مجهز به هوش مصنوعی

یکی از کاربردهای هوش مصنوعی برای بخش نظارت تصویری ، استفاده از راه حل های تحلیلی ویدئویی برای تجزیه و تحلیل جریان های ویدئویی به منظور استخراج حرکت اشیا، ، رفتارها یا موقعیت های از پیش تعیین شده است.

برای مثال ، می توان از تجزیه و تحلیل ویدئویی هوش مصنوعی AI برای نظارت بر عبور از محیط برای کنترل مرز ، تشخیص تب یا ماسک در فرودگاه ها یا فضاهای عمومی ، تشخیص اسلحه در اماکن عمومی استفاده کرد.

این کاربرد هوش مصنوعی به شاخه خاص خود یعنی یادگیری ماشین متکی است که از مجموعه پیچیده ای از مدل های هوش مصنوعی برای تجزیه و تحلیل محتوای جریان ویدئو ، شناسایی و طبقه بندی مستقل فیلم ها بر اساس قوانین از پیش تعیین شده استفاده می کند.

وقتی از تجزیه و تحلیل ویدیوی AI توسط هوش مصنوعی به طور موثر استفاده می شود ، مزایای بسیار امیدوار کننده ای دارد. جهش در تحلیل جریان ویدئو از میانگین ۱۰٪ توسط انسان به ۱۰۰٪ ، کاهش هزینه های عملیاتی و افزایش ایمنی و کاهش خطرات امنیتی از جمله موضوعاتی است که باعث می شود به سمت استفاده از این تکنولوژی حرکت کنیم.

مشکلات بر سر راه پذیرش فناوری

استفاده از تجزیه و تحلیل ویدیوی AI برای نظارت به اندازه کافی ساده به نظر می رسد ، با این حال ، چندین عامل قابل درک وجود دارد که سازمان های امنیتی را از استفاده از این فناوری منع می کند.

استفاده از هوش مصنوعی در عملیات نظارت تصویری

صنعت امنیت دارای سرمایه زیاد ، ساختار IT پیچیده و متناسب با نیازهای موقعیتی تجاری است.

بنابراین ، در نتیجه درک زیاد تلاش ، زمان و هزینه های لازم برای ادغام موفقیت آمیز هوش مصنوعی در عملیات نظارت تصویری شما انجام می شود. با این حال ، به دلیل انعطاف پذیری راه حل های تحلیلی ویدئویی ، می توان این محدودیت های تلاش را برطرف کرد.

سه موضوع اصلی برای استفاده از هوش مصنوعی

سرمایه موجود

یک عملیات نظارتی شامل شبکه ای از دوربین ها است که با کیفیت بالا فیلم برداری می کنند. همچنین تجزیه و تحلیل ویدئو AI اغلب بر روی دوربین های هوشمندی انجام می شود که کیفیت تصویر ویدئویی مناسب را برای ظرفیت تجزیه و تحلیل محتوا دارند. هزینه های انجام شده برای تعمیرات اساسی سیستم های قدیمی دوربین ، تبدیل تصویربرداری این دوربین ها به کیفیت های بالاتر یا جایگزینی شبکه دوربین فعلی به منظور بهره مندی از هوش مصنوعی با مشکلاتی روبرو هست و عموما گران ، وقت گیر و غالباً غیرممکن به نظر می رسد.

با این حال ، همه راه حل های تحلیلی تصویری  مبتنی بر هوش مصنوعی نباید در دوربین های هوشمند استفاده شوند. درعوض ، تجزیه و تحلیل ویدئو اگرچه می تواند مستقیماً روی دوربین مستقر شود اما همچنین می توان از یکپارچه سازی مبتنی بر سرور برای حفظ و مقیاس گذاری در شبکه دوربین های موجود استفاده شود.  تجزیه و تحلیل ویدئو مبتنی بر هوش مصنوعی همچنین می تواند طیف وسیعی از فیلم ها را از وضوح پایین تا بالا در قالب های مختلف تجزیه و تحلیل کند: حرارتی ، مادون قرمز  و یا تصاویر دوربین های عمومی.

ساختار پیچیده فناوری اطلاعات

به طور کلی یک مرکز فرماندهی مرکزی یا شبکه امنیتی داخلی یک سازمان و حتی یک کشور در یک محیط چند وجهی متشکل از سازنده های مختلف فعالیت می کند. این بدان معنی است که دوربین ها ، سیستم های مدیریت فیلم و دیگر تخصص های مبتنی بر فناوری می توانند توسط چندین تولید کننده ارائه شوند و در نتیجه یکپارچه سازی چنین فضاهایی برای استفاده از هوش مصنوعی با مشکلاتی روبرو می شود.

برای غلبه بر این پیچیدگی  ها، ادغام موفقیت آمیز راه حل ها برای استفاده بهینه از هوش مصنوعی از طریق استانداردهای اجرایی شده توسط صنعت حفاظتی و امنیتی که توسط سازمان های غیر انتفاعی تنظیم شده است ، تضمین می شود

. این موضوع  در چند سال اخیر باعث شده است تا راه حل های استانداردسازی استفاده از هوش مصنوعی را به راحتی در بخش عمده فناوری های نرم افزاری و سخت افزاری ادغام کند.

تنوع در نیازهای امنیتی

هدف از یک عملیات نظارتی می تواند از یک سازمان به سازمان دیگر بسیار متفاوت باشد. خرده فروشان کشف سرقت را در اولویت قرار می دهند ، در حالی که دولت های و سازمان های شهری ممکن است نگران کشف سلاح یا شمارش افراد باشند.

ظرفیت AI برای بهبود عملکردها و افزایش راندمان نیروهای انسانی غیر قابل انکار است اما سازگار شدن با چنین فناوری هایی نیاز امنیتی سازمان ها به آموزش الگوریتم های متناسب را نیز ایجاد می کند.

البته یادمان باشد که هوش مصنوعی را می توان آموزش داد تا خود را با محیط های مختلف سازگار کند و از یادگیری تدریجی برای افزایش راندمان عملکرد خود استفاده کند. در یک کلام اعتقاد کارشناسان حوزه امنیت تصویری بر این است ک ه تلاش مشترک بین کارشناسان امنیتی ، دانشمندان داده و استراتژیست های تجاری ، عملکرد بالا و استفاده مناسب از هوش مصنوعی را متناسب با نیازهای خاص هر سازمان تضمین می کند.

نکته پایانی

کاملا مشخص است که نوآوری نظارت به شکلی پر شتاب در حال حرکت به جلو است. در حالی که برای برخی از سازمان های نظارت تصویری ، هزینه ها و زمان مربوط به موفقیت آمیختن هوش مصنوعی در شبکه آنها دشوار به نظر می رسد ، روشهایی وجود دارد که با کمترین تلاش فناوری جدید را در یک عملیات موجود تطبیق می دهد.

ظهور دوربین های هوشمند و محصولات اینترنت اشیا فقط حرکت هوش مصنوعی برای ورود به عرصه های مختلف زندگی انسان  را تسریع می کند. بنابراین  اگر سازمان شما به دنبال ارتقا عملکرد خود با فناوری های نوظهور است ، اکنون زمان آن فرا رسیده است.

 

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته  دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

دستگاه ان وی آر    دوربین مدار بسته تحت شبکه  

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.