» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » کاربرد دوربین تب سنج در دوران کرونا

کاربرد دوربین تب سنج در دوران کرونا


کاربرد دوربین تب سنج در دوران کرونا

دوربین های تب سنج یا دوربین مداربسته حرارتی (thermal camera )شاید پراستفاده ترین نوع دوربین در دوران کرونا در یک سال اخیر به حساب آید. با دوربین تب سنج و اندازه گیری دمای بدن افراد می توان میزان نظارت بر اشخاصی که وارد یک مکان می شوند را در کمترین زمان ممکن انجام داد و از این طریق غربالگری افراد بیمار به سرعت انجام می شود.

استفاده از یک راهکار غربالگری بدون نیاز به تماس، یکی از تدابیر جدید است تا افرادی که تب دارند را شناسایی کنیم. این روش تشخیص برای غربالگری اولیه افراد بیمار طراحی شده است. سپس می توان این افراد را جدا کرده و برای ارزیابی سایر علائم، تجهیزات پزشکی را به کار برد. در این صورت، زمان تست دستی و خطرات مربوط به ایمنی افراد کاهش می یابد.

راهکار غربالگری دمای بدن مربوط به تولیدکنندگان مختلف، با انواع متعدد محصولات و اپلیکیشن های خود، برای تشخیص دمای سطح پوست افراد طراحی شده است. هدف این محصولات و راهکارها، غربالگری اولیه سریع و ایمن در مکانهای عمومی است. این راهکار در موقعیتهای گوناگونی قابل کاربرد می باشد. علاوه بر این، کارآیی و هزینه نیز برای کاربران حائظ اهمیت هستند.

 بهترین راهکار با توجه به نیازمندیهای کاربران

غربالگری دما با راه اندازی سریع

برای اماکن پر ترددی نظیر ترافیک شهری (ایستگاه قطار، ایستگاه اتوبوس، مترو، فرودگاه و غیره)، ساختمانها (مانند مدارس، پارکهای صنعتی، ادارات، مراکز خرید و غیره)، می توان از دوربین تب سنج و یک سیستم اندازه گیری دمای موقتی استفاده کرد. دستگاه های مختلفی را می توان به صورت مجزا و سریع، راه اندازی نمود (از جمله دوربینهای ترموگرافیک، دوربینهای ترموگرافیک دستی، درب های دتکتور فلزی و غیره). این غربالگری دما با راه اندازی سریع، مقرون به صرفه و کاربردی است. همچنین فرآیند راه اندازی و تفکیک و جداسازی اجزای آن در پایان پروژه آسان و راحت خواهد بود.

غربالگری دما با کنترل دسترسی

در شرکتها، مدارس و دانشگاه ها، کارخانجات و سایر فضاهای بسته، پایانه غربالگری دمای تب سنج بدون نیاز به تماس را می توان مورد استفاده قرار داد. ماهیت بدون نیاز به تماس این دستگاه، دسترسی را آسانتر و ایمن تر می کند. استفاده از این پایانه برای غربالگری دما در دراز مدت همراه با فناوری کنترل دسترسی در انواع ساختمانهای پر تردد مناسب است.

غربالگری دما به صورت سیار

راهکار اندازه گیری دمای بدن به صورت سیار نیز می تواند یک برنامه بازرسی دستی به شمار رود که با استفاده از دوربین تب سنج انجام می شود. این راهکار را می توان به سرعت در شرایط اضطراری، در مقابل دربهای ورودی و خروجی به کار برد؛ برای مثال در رویدادهای خارجی، سایتهای ساختمانی یا پاسگاه ها. همچنین برای بازرسی سریع در خروجی ها، کابین ها و موتورخانه ها به کار می رود.

علاوه بر موارد نام برده، دوربین های بولت ترموگرافیک نیز می توانند به غربالگری دمای چندین نفر به صورت همزمان بپردازند. این دوربین ها می توانند تشخیص کارآمد را در مکانهای شلوغ و پر تردد بهبود ببخشند.

ترکیب دوربین حرارتی و دوربین تشخیص چهره

همچنین برای مناطقی که در آنها پوشیدن ماسک توسط مردم الزامی است، راهکار هایی نیز ارائه شده اند. این محصولات و راهکارها می توانند علاوه بر اندازه گیری دمای بدن افراد با دوربین حرارتی، به تشخیص چهره نیز بپردازند. این دوربین قابلیت تشخیص همزمان ۳۰ الی ۴۰ نفر در ثانیه را دارد. این سامانه با ترکیبی از یک دوربین حرارتی و دوربین تشخیص چهره، مجموعه کاملی از قابلیتهای تشخیص دمای بدن افراد به همراه تشخیص چهره را به مصرف کنندگان ارائه می دهد. همچنین وضعیت ماسک زدن افراد را نیز نشان می دهد.

محصولات غربالگری دما به عنوان تب سنج، هم اکنون در فرودگاه ها، بنادر، ادارات و مکان های دیگری در سراسر جهان که مردم تردد می کنند به کار می روند. این محصولات، غربالگری سریع و مؤثری را به منظور حفظ ایمنی عمومی و کمک به مدیریت بهداشت عمومی برای مقابله با ویروس کرونا انجام می دهند.

بیشتر بخوانید:   نصب دوربین مداربسته  نمایندگی هایک ویژن

گسترش کاربری دوربین های حرارتی

 

هزینه بالای دوربین های تصویربرداری حرارتی در گذشته موجب شده بود تا این دوربین ها بیشتر توسط صنایع نظامی و ارتشی مورد  توجه قرار بگیرند. با این حال، کاهش قیمت این فناوری ها راه را برای گسترش بازار مصرف کننده دوربین های حرارتی باز کرد.
در ادامه سعی می کنیم به این سوال پاسخ دهیم که کاربری دوربین های حرارتی تا چه اندازه گسترش یافته است؟

دوربین های حرارتی ده ها سال است که راهکاری برای حفاظت پیرامونی به شمار می روند و دوربین تب سنج نیز یکی از انواع این دوربین ها به حساب می آید. در سال جاری، شاهد افزایش یکپارچه سازی دوربین های حرارتی با راهکارهای دیگری نظیر رادار هستیم که برای بهبود اضافه کاری، تشخیص در طیف وسیع و تأیید آلارم در فرودگاه ها و سایر مکان های گسترده به کار می روند. به لطف همکاری های میان فناوری های جدید و فناوری های حرارتی، مشتریان به ارزش بیشتر راهکارهای حرارتی نسبت به گذشته پی برده اند. امروزه، تسهیلات و صنایع مختلف از فناوری های حرارتی نه تنها برای حفاظت پیرامونی، بلکه برای مقاصد پیش بینانه نیز بهره می گیرند. راه اندازی دوربین های حرارتی رادیومتریک با نرم افزارهای جدید تشخیص دما، اپراتورهای نیروگاه ها را قادر می سازد تا تجهیزات را از راه دور بازرسی کنند، اجزای تحت خطر داغ شدن را شناسایی نموده و قبل از آسیب وارد شدن و خسارت دیدن تجهیزات، پاسخ دهند.

همچنین دوربین های تصویربرداری حرارتی نه تنها مزایای متعددی برای حفاظت فیزیکی دارند، بلکه می توانند نقشی حیاتی در بهره وری عملیاتی و ایمنی کارگران در صنایع گوناگون ایفا کنند. اگرچه بسیاری از تسهیلات تولیدی، پالایشگاه ها و نیروگاه ها دوربین های حرارتی را تنها برای حفاظت پیرامونی به کار می برند، اما این دستگاه ها می توانند درک عمیقی در مورد زیرساخت های حساس ارائه کرده و وظایف مهم را به صورت اتوماتیک درآورند. از آنجا که بیشتر تسهیلات صنعتی با اتوماسیون و ماشین آلات خودکار سر و کار دارند، دوربین های تصویربرداری حرارتی می توانند به راحتی برای حفظ و نگهداری ماشین آلات و پیش بینی حوادث مربوطه، نصب و راه اندازی شوند. علاوه بر این، هر صنعتی که از حرارت برای تولید استفاده می کند، از صنایع غذایی گرفته تا فرش، می توانند از سیستم تصویربرداری حرارتی استفاده کنند تا حفاظت و ایمنی حریق خود را ارتقا بخشند.

دوربین های حرارتی در موارد کاربری گوناگون، قابلیت آن را دارند که در مورد حوادث، هشدارهای زودهنگام دهند. با توجه به قوانین جدید در بخش نظارت تصویری همچون قانون GDPR، گاهی اوقات سازمان ها اجازه ندارند دوربین هایی را به کار ببرند که چهره افراد را ثبت می کنند. دوربین های حرارتی برای شناسایی افراد طراحی نشده اند، اما می توانند تشخیص دهند که چه زمانی حادثه اتفاق افتاده و منجر به افزایش دما شده است. این دوربین قادر به تشخیص چهره فرد نیست، اما می تواند نشان دهد که فردی در موقعیت مکانی مشخصی قرار دارد و برای اپراتورها هشداری ارسال کند که مثلاً فرد در حال نزدیک شدن به محدوده فنس های پیرامونی است.

از آنجا که هزینه دوربین های حرارتی طی هشت سال اخیر کاهش چشمگیری داشته است، دسترسی به این دوربین ها آسان تر شده و صنایع و مصرف کنندگان بیشتری نیز از این سیستم ها بهره مند می شوند. برای مثال، ساختمان های اداری که معمولاً تنها از دوربین های اپتیکال استفاده می کنند، اکنون به گزینه نصب و راه اندازی دوربین های حرارتی نیز می اندیشند. دوربین های حرارتی نه تنها می توانند حریق را تشخیص دهند، بلکه قادر به تشخیص تغییرات دمایی شدید نیز هستند. به عبارت دیگر، زمانی که این دوربین ها به سیستم تهویه ساختمان وصل شده باشند، این سیستم بسته به تعداد نفرات در یک اتاق تنظیم خواهد شد.

علاوه بر این، دوربین های حرارتی می توانند در فروشگاه ها نیز نصب شوند تا از دارایی ها به شیوه ای متفاوت با دوربین های نظارت تصویری سنتی محافظت کنند. اگر یک فریزر آسیب ببیند یا خراب شود، یک دوربین حرارتی می تواند این تغییر را با توجه به تغییر دمای آن، فوراً نشان دهد و مانع از خراب شدن مواد غذایی گردد، در نتیجه از بروز خسارت ها خواهد کاست.

کلام آخر

موارد کاربری دوربین های حرارتی بسیار زیاد و متنوع هستند؛ همانطور که توسط کارشناسان در این مقاله مورد اشاره قرار گرفت. کاهش قیمت تجهیزات حرارتی راه را برای بهره مندی این موارد کاربری گشود و بسیاری صنایع دیگر نیز می توانند کار با این تجهیزات را آغاز کنند. اگرچه دوربین های حرارتی ده ها سال است که ارائه شده اند، اما اکنون شاهد افزایش موارد کاربری و قابلیت های جدید آنها هستیم که موجب ارتقا و بهبود سیستم های حفاظتی، حریق، مدیریت بحران، تهویه و غیره و غیره می شوند.

 

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

 1. تحلیل ویدئویی در دوربین های مداربسته
 2. امنیت دیتا سنترها
 3. دوربین مدار بسته پانوراما
 4. دوربین مداربسته استارلایت
 5. کیفیت تصاویر در دوربین مدار بسته

 

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته      نصب دوربین مداربسته

   برند حارس   دوربین مدار بسته   دستگاه دی وی آر

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.