انواع میکروفن در دوربین مداربسته

تنوع محصولات و برندها در بازار سیستم های نظارت تصویری و  دوربین مداربسته  به حدی زیاد شده است که برای خرید هر محصول شما نیاز به دقت و آشنایی کامل با جزییات این محصولات دارید. برای مثال تکنولوژی ضبط صدا در دوربین های مدار بسته یکی از قابلیت هایی است که امروز جذابیت زیادی در میان مشتریان داشته است. در این مقاله سعی کرده ایم انواع دوربین های مداربسته با قابلیت ضبط صدا را برای شما دسته بندی کنیم.

به طور کلی انواع متفاوتی از میکروفن ها در سیستم های نظارتی مختلف تعبیه شده است و البته عموما این سیستم های نظارتی و دوربین های مدار بسته مناسب فضاهای بسته و کم سر و صدا هستند چرا که در محیط های باز شهری به دلیل تداخل صدای محیطی عمال استفاده از دوربین های میکروفن دار توجیه عقلانی ندارد. با این حال در شرایطی از این دوربین ها در فضاهای باز شهری نیز استفاده می شود. در بسیاری از مدل های جدید دوربین های مدار بسته و خصوصا در برند ها ی معتبری مانند هایک ویژن  ( hikvision ) میکروفن در ساختار خود دوربین تعبیه شده است و در نتیجه نیاز به نصب مجزای میکروفن در این دوربین ها نیست.

دسته بندی میکروفن ها

انواع مختلفی از میکروفن های مخصوص ضبط صدا در بازار وجود دارند که به طور کلی از نظر نوع کیس و امکان تنظیم صدا به دو گروه اصلی زیر تقسیم بندی می گردند:
۱٫ طبقه بندی از نظر شکل ظاهری یا نوع بدنه ۲٫ طبقه بندی از نظر قابلیت تنظیم صدا

  1. طبقه بندی از نظر شکل ظاهری یا نوع بدنه
  • میکروفن سوزنی: یک میکروفن کوچک است و به دلیل ساختار ظریفی که دارد می توان از آن به عنوان میکروفن های مخفی استفاده نمود و آن را در محفظه های داکت کارگذاری کرد.
  • میکروفن باکس: میکروفون های باکس همانند نامشان بدنه ای مستطیلی شکل داشته و پیچی برای تنظیم صدا بر روی آن قرار دارد.
  • میکروفن گلفی: این نوع از میکروفن ها در داخل بدنه ای شبیه به توپ گلف قرار گرفته اند. این میکروفون ها بسیار سبک و کم حجم بوده و با ولتاژ ۶ الی ۱۲ ولت کار می کنند.

 

میکروفن در دوربین مداربسته

بیشتر بخوانید:   نصب دوربین مداربسته       پکیج دوربین مداربسته

  1. طبقه بندی از نظر قابلیت تنظیم صدا

اگر بخواهیم دوربین های مداربسته ای که قابلیت تنظیم صدا در میکروفن را دارا هستند تقسیم بندی کنیم، این نوع دوربین ها به دو دسته ولوم دار و بدون ولوم تقسیم بندی می شوند. تنظیم صدا در این نوع دوربین ها بوسیله یک پیچ در ساختار آنها انجام می شود.

نکته مهم در خصوص نصب میکروفن ها برای دوربین مداربسته این است که به هیچ وجه این تجهیزات را در نزدیکی مکان هایی با آلودگی صوتی بالا قرار ندهید. برای مثال نصب این تجهیزات در نزدیکی پنجره ها باعث کاهش کیفیت صدای ضبط شده می شود و در نتیجه به همراه صدای محیط نویزهایی از اطراف نیز ضبط می شود.

نصب میکروفن در انواع دوربین مدار بسته

روش نصب میکروفن در دوربین های مدار بسته به روش های مختلفی صورت می گیرد. این عمل در هر کدام از سیستم های مدار بسته مانند آنالوگ، آنالوگ HD و دوربین های تحت شبکه به روش های گوناگونی انجام می گیرد که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

در دوربین مداربسته آنالوگ

میکروفن ها در این مدل از دوربین های مدار بسته می توانند به شکل مستقیم به دستگاه DVR متصل شوند. از این طریق یک سیگنال آنالوگ بین میکروفن و دستگاه ضبط DVR انتقال می یابد. همچنین تعداد میکروفن های قابل نصب نیز به تعداد ورودی های صدای تعبیه شده بر روی دستگاه ضبط DVR بستگی دارد.

در دوربین مداربسته تحت شبکه

ضبط صدا در دوربین های مدار بسته تحت شبکه مستقیما بر عهده دستگاه ضبط NVR است. اما هیچ میکروفنی به دستگاه NVR متصل نیست، بلکه مستقیما به دوربین متصل می گردند و یا در طراحی اولیه دوربین ها اساسا در ساختار آنها وجود دارند.
دوربین های IP میکروفن دار عمدتا برای استفاده در محیط داخلی مناسب هستند.

در دوربین های آنالوگ HD

در دوربین های آنالوگ HD، میکروفن را می توان مستقیما به دستگاه HD-DVR متصل نمود. اما جدیدا دوربین های از این نوع به بازار آمده که مجهز به یک میکروفن داخلی نیز هستند.

 

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 0 میانگین: 0]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *