» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » تکنولوژی های حفاظتی ورزشگاه ها برای بازگشایی در دوران کرونا

تکنولوژی های حفاظتی ورزشگاه ها برای بازگشایی در دوران کرونا


تکنولوژی های حفاظتی ورزشگاه ها برای بازگشایی در دوران کرونا

تکنولوژی حفاظتی در ورزشگاه ها یک موضوع بسیار مهم برای بهبود امنیت این مکان ها به حساب می آید. از سوی دیگر کرونا تمام فعالیت های نرمان بشری را به طور کلی مختل کرده است. در این میان بسیاری از باشگاه های ورزشی متحمل ضرر های سنگینی در این دوره شده اند و همچنین با این معضل دست به گریبان هستند. عدم امکان ورود طرفداران باشگاه های ورزشی به استادیوم ها در یک سال گذشته باعث شده است که منبع اصلی درآمد این باشگاه ها از دست برود و از طرف دیگر بسیاری از طرفداران ورزش های مختلف من جمله فوتبال بی صبرانه منتظر راهکارهایی هستند تا دوباره به ورزشگاهها بازگردند. به مرور و با اجرایی شدن واکسیناسیون جمعی این مهم محقق می شود اما تا بازگشت شرایط به حالت عادی می توان با اجرای یکسری پروتکل های بهداشتی به صورت جمعی به صورت محدود شرایط بازگشت تماشاگران به ورزشگاه ها را ایجاد کرد.

در روزهای پایانی سال ۹۸ با موجی از فراگیری بیماری کرونا در جهان روبرو شدیم که در آن زمان تصور دقیقی از آنچه قرار است این بیماری بر سر زندگی کل دنیای ما بیاورد نداشتیم. این بیماری کماکان قربانی می گیرد و زندگی روزمره همه ما را نیز مختل کرده است. پیش بینی می شود که حتی با واکسیناسیون جمعی نیز کرونا تا سال ۲۰۲۵ مهمان ناخوانده ما باشد. بنابراین بهتر آنست که همزمان با تلاش برای ریشه کن کردن این بیماری راهکارهایی برای زندگی در دوران کرونا نیز ایجاد شود. ورزشگاه ها در کل دنیا از زمان شیوع بسته شده اند و در کشور ما نیز این موضوع کماکان ادامه دارد. به همین دلیل بحث استفاده از تکنولوژی حفاظتی در ورزشگاه ها برای بهبود امنیت و بهداشت این فضاها بیش از گذشته مورد توجه قرار گرفته است.

همانطور که اشاره کردیم باشگاه‌ها و اماکن ورزشی جزء اولین مراکزی بودند که به علت شیوع ویروس کرونا تعطیل شدند و به احتمال زیاد آخرین مکان‌هایی هم باشند که بازگشایی می شوند و همین امر باشگاه‌های خصوصی را با مشکلات مالی شدیدی مواجه کرده است.

این تاثیرات آن قدر زیاد است که می توان همچون دیگر حوزه ها آن را به دوران کرونا و پساکرونا تقسیم کنیم. تاثیر ویروس کرونا بر ورزش دنیا به طور گسترده ای جدی و با توجه به مقالات علمی بین المللی و تحلیل دقیق اخبار می‌توان گفت تا سال‌ها جبران ناپذیر است. این ویروس آثار زیان باری بر ورزش دنیا تحمیل کرده است، از ابعاد اقتصادی مانند کاهش ارزش باشگاه‌ها، کاهش درآمدهای حوزه ورزش و… گرفته، تا ابعاد اجتماعی مانند بیکاری، نشاط جامعه و…

باشگاه‌ها منابع مختلفی برای درآمدزایی دارند، اما مهمترین منابع درآمدی یک باشگاه ورزشی شامل اسپانسرینگ، حق پخش تلویزیونی، فروشگاه‌های مجاز باشگاه و فروش اقلام جانبی است. با یک نگاه اجمالی می توان متوجه شد که کرونا ویروس بر تمام این جنبه ها تأثیر گذاشته است. طبق اعلام باشگاه‌های بزرگ، با کنسل شدن مسابقات یا برگزاری مسابقات بدون تماشاگر، هر باشگاه چیزی حدود ۳ الی ۵ میلیون دلار ضرر می‌کند که این خسارت غیرقابل جبران است.

لزوم برنامه ریزی دقیق

همانطور که گفته شد باشگاههای ورزشی به دلیل مشکلات مالی به شدت به دنبال بازگشایی استادیوم های خود هستند و سعی دارند با استفاده از دستورالعمل های بهداشتی مجوزهای لازم برای این کار را دریافت کنند. روش هایی مانند زدن ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و همچنین ضد عفونی کردن دائم فضای طرفداران از جمله کارهایی است که می تواند به شکلی محدود اجازه بازگشایی استادیوم ها را صادر کند. اما باز هم نیاز به تکنولوژی حفاظتی در ورزشگاه بیش از گذشته احساس می شود. هوشمند سازی نظارت برای غربالگری بیماران می تواند یک راهکار بسیار مناسب برای بازگشایی سریعتر ورزشگاه ها به شکلی محدود باشد.

برای مثال اخیرا باشگاه بارسلونا طرحی را برای بررسی روی میز مدیران گذاشته که مسابقات تیم فوتبال این باشگاه به جای ورزشگاه نیوکمپ در ورزشگاه یوهان کرایف که تیم “ب” و زنان بازی می‌کنند برگزار شود. چرا؟ به  دلیل مخارج بالای ورزشگاه اصلی این باشگاه و اینکه تماشاگران همیشه سرمایه اصلی یک باشگاه محسوب می شوند و با  حضور نداشتن تماشاگر، خالی بودن این ورزشگاه که گنجایشی تقریبا یک یازدهم ورزشگاه اصلی دارد، بار روانی کمتری به تیم وارد کند.

 

لزوم فاصله گذاری اجتماعی

یکی از برجسته ترین تغییراتی که تماشاچیان هنگام بازگشایی استادیوم ها و ورزشگاه ها مشاهده خواهند کرد، اجرای فاصله گذاری اجتماعی است. جشن ها و مراسم های قبل از شروع بازی که معمولاً با تجمع تعداد زیادی از افراد همراه بود، از این پس لغو خواهد شد، ضمن اینکه مسئولین بررسی افراد وارد شده به ورزشگاه با دقتی بسیار بیشتر از قبل بر ورود افراد نظارت می کنند تا از حفظ فاصله مناسب بین افراد مطمئن شوند. صفوف مربوط به استفاده از سرویس بهداشتی یا بوفه ها بسیار طولانی تر خواهند شد؛ چرا که فاصله میان افراد باید حفظ شود. گنجایش صندلی ها نیز کاهش خواهد یافت؛ زیرا برای برقراری فاصله، تعدادی از این صندلی ها باید خالی بماند. همچنین شاهد استفاده گسترده از تکنولوژی حفاظتی در ورزشگاه ها مانند دوربین های ترمال و کنترل کننده دمای بدن انسان خواهیم بود.

تکنولوژی حفاظتی در ورزشگاه

بیشتر بخوانید:     دوربین مداربسته تی وی تی   پکیج دوربین مداربسته     نصب دوربین مداربسته

 

ایجاد ایستگاه های تب سنجی

بر اساس برنامه ریزی های کنترل بهداشتی برای ورود افراد به ورزشگاه ها به نظر می رسد که ایجاد ایستگاه های تب سنج یکی از ملزومات ضروری این کار باشد. ایستگاه هایی که در کنار گیت های ورودی قرار می گیرند و با استفاده از دوربین مداربسته کنترل دمای بدن از ورود افراد مشکوک به کرونا به ورزشگاه جلوگیری می کنند. به عبارتی دقیق تر افرادی که دمای بدن آنها بالاتر از دمای طبیعی بدن انسان است برای تشخیص طبی و غربالگری مراحل بالا تر به بیمارستان هدایت می شوند.

کاملا واضح است که زمان دقیق بازگشایی ورزشگاه ها برای هیچ شخصی مشخص نیست چرا که جهان به شدت درگیر پاندمی است و در نتیجه هر گونه سهل انگاری در خصوص عدم رعایت پرتکل های بهداشتی می تواند منجر به مرگ و میر بسیاری از انسان های بی گناه شود. اما به هر حال ما نیز باید زندگی در شرایط این چنین را ادامه دهیم و در نتیجه با رعایت پرتکل های بهداشتی سعی در بازگرداندن زندگی به شرایط عادی داشته باشیم.

سوال دیگری که ذهن بسیاری از اهالی ورزش را به خود مشغول کرده این است که آیا برگزار نشدن مسابقات ورزشی و عدم ورود دوستداران و طرفداران باشگاه ها به ورزشگاه تنها به ضرر باشگاه ها تمام می شود یا در این میان خود مردم و تماشگران عادی نیز متضرر می شوند؟ در یک مقیاس بزرگ تر عدم برگزاری مسابقات و در پی آن عدم ورود طرفداران به ورزشگاه چرخه اقتصاد ورزش را مختل می کند و در نتیجه این موضوع به اقتصاد شهرها و کشورها نیز صدماتی وارد می کند. رونق ورزش منجر به رونق گردشگری و رونق گردشگری یکی از پایه های اصلی اقتصاد بسیاری از شهرها و کشورهای جهان امروز ما به حساب می آید. همچنین از صدمات اجتماعی و روانی خانه نشینی کل جامعه و عدم وجود تفریحات جمعی نیز نباید غافل بود.

برای مثال بگذارید به مختل شدن مسابقات بزرگ بین المللی مانند فرمول یک و یا المپیک اشاره کنیم. همه گیری کرونا برنامه های کشورهای برگزار کننده این رویدادها را که سالها برای آن زحمت کشیده اند را با مشکلات فراوان روبرو کرده است. همچنین با برگزاری المپیک در یک کشور شاهد رونق اقتصادی در دوران برگزاری در این کشورها هستیم و در نتیجه با عدم برگزاری این رویداد ها هزینه های هنگفتی به دولت ها و شهروندان نیز تحمیل می شود. زیرساخت های ورزشی بلا استفاده می مانند و در نتیجه توجیه اقتصادی برای گسترش این زیر ساخت ها نیز از بین می رود.

رکود اقتصادی در تمام صنایع مختلف به شدت در حال عمیق شدن است. در شرایط کرونا همان طور که توضیح داده شده بسیاری از باشگاه های ورزشی منابع درآمدی خود را از دست داده اند و در نتیجه برای جبران هزینه های جاری باشگاه به سراغ دریافت منابع مالی اسپانسری می روند. با این وجود سوال اصلی این است که وقتی شرکت ها و صنایعی که خود درگیر رکود هستند آیا توان و تمایلی برای افزایش حمایت اسپانسری بیشتر از باشگاه های ورزشی خواهند داشت؟ پس باشگاه‌ها و سازمان های ورزشی چگونه درآمد خود را افزایش دهند؟ با فروش اقلام مرتبط با باشگاه؟ اگر پاسخ شما مثبت است باید بپرسم به چه کسانی؟ تماشاگران و هوادارانی که خود درگیر بیکاری و کاهش درآمد و در شرایط بدتر درگیر بیماری شده اند؟

به هر ترتیب اوضاع از آنچه فکر می کردیم وخیم تر شده است. باشگاه های ورزشی در ابتدای شیوع کرونا اقدام به کاهش دستمزدهای کارکنان و بازیکنان خود کردند. این یک امر بدیهی بود و البته یک راهکار موقت به حساب می آید چرا که با طولانی شدن شرایط کرونایی این کاهش دستمزد ها به نارضایتی بیشتر کارکنان تبدیل می شود که هزینه های بسیار بیشتری به باشگاه ها در دراز مدت وارد می کند.

باشگاه‌ها برای عبور از دوران کرونا و حتی در دوران پسا کرونا باید طرحی نو داشته باشند و اجرایی کنند، این مسئله نیازمند تغییر تفکر مدیریتی است. ایجاد کارگروه‌های تخصصی در باشگاه و فدراسیون ها از موارد لازم و ضروری است که باید در آینده جلوی بسیاری از مخارج غیرضروری سازمان‌های ورزشی گرفته و منابع جدید مالی جستجو شود.

بنابراین به عنوان نکته آخر باید تاکید کرد که انتخاب بهترین راهکارها و استفاده از تکنولوژی حفاظتی در ورزشگاه در جهت عبور باشگاه های ورزشی از شرایط کنونی نیاز به هم فکری و کار کارشناسی گروهی دارد تا از دل این هم فکری ها یک راه جامع برای عبور از بحران کرونا اتخاذ شود.

مقالات مرتبط:

 1. دوربین تشخیص چهره: راه حل های بدون تماس
 2. استراتژی امنیت سایبری
 3. هوش مصنوعی در عملیات نظارتی
 4. جنبه‌های گوناگون تکنولوژی شناسایی چهره

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.