» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » امنیت محیط کار در دوران پسا کرونا

امنیت محیط کار در دوران پسا کرونا


امنیت محیط کار در دوران پسا کرونا

بهبود امنیت محیط کار مهمترین دغدغه صنایع مختلف برای شروع کار در دوران همه گیری کرونا بوده و هست. همزمان که طرح واکسیناسیون عمومی در تمام کشورهای جهان سرعت می گیرد، بسیاری از سازمان ها برای ایجاد بسترهای لازم در جهت بازگشت کارمندان به محل کار آماده می شوند. بسیاری از مشاغل در طول یکسال گذشته به شکل دور کاری انجام شده اند و در این مدت چالش های مدیریتی جدیدی نیز برای سازمان ها بوجود آمده است. همچنین بسیاری از این شرکت ها با مشکلات تامین امنیت کاری در دوران کرونا نیز دست به گریبان بوده و هستند.

بعد از اتمام دوران قرنطینه کرونایی، به طور حتم محل کار متفاوت به نظر می رسد. در مدت یکسال گذشته و در دوران همه گیری کرونا، ما نسبت به فضاهای خود، میزان تمیز بودن آنها و فضاهایی که کاربران در ساختمان به اشتراک می گذارند بیشتر آگاه شده ایم. همچنین کارمندان نسبت به جوانب مثبت و منفی محل کار آگاهی بیشتری پیدا کرده اند. برای برخی از افراد ، یک سال کار در خانه استراحت، استرس و وقت صرف شده برای اموری بوده است که بیشتر حوصله آدم را سر می برد و البته برای برخی نیز افزایش راندمان کاری را به همراه داشته است.

بسیاری از سازمان ها در حال بررسی رویکردهای ترکیبی در محل کار، کوچک کردن نمونه کارها در املاک و مستغلات شرکت های خود و استفاده آگاهانه تر از فضاهای مشترک هستند. این امر برای بهبود فضای کار یا همکاری بهتر پرسنل ضروری به نظر می رسد. همچنین شاهد مراقبت بیشتر در تمیز کردن محل کار و راه حل های امنیتی در حفاظت از داده های شرکت خواهیم بود. برای مثال در یک سال گذشته سرعت تحولات تکنولوژی در استفاده از فناوری های جدید در جهت بهبود امنیت ساختمان ها افزایش یافته است. استفاده از دوربین های تشخیص تب، استفاده از اکسس کنترل های پیشرفته و همچنین یکپارچه سازی سیستم های امنیتی هوشمند از جمله مواردی است که در یک سال گذشته با قدرت هر چه بیشتر توسعه یافته اند.

نقش فناوری در بهبود شرایط کار کارمندان

شاید وظیفه اصلی برای بهبود امنیت محیط کار بر روی دوش پرسنل حراست سازمان ها باشد. پرسنل بخش حراست سازمان ها مسئولیت اطمینان از عدم عبور بیش از حد به درون ساختمان به دلیل پرتکل های بهداشتی را باید به شدت مورد توجه قرار دهند. به هر ترتیب حتی با واکسیناسیون جمعی باز هم تا ریشه کن شدن بیماری کویید ۱۹ و یا پیدا شدن یک درمان قطعی برای این بیماری فاصله بسیاری داریم. برای این منظور قطعا تغییر دیگری که باید در محیط کار مورد توجه قرار گیرد ، استفاده از فناوری در جهت تسهیل کنترل عبور و مرور به ساختمان ها و رعایت پروتکل های بهداشتی خواهد بود. سازمان های تحت هدایت فناوری مدت هاست که به ما یادآوری می کنند که غریزه و اعتماد به حواس ما دیگر کافی نیست، اما Covid-19 ما را مجبور کرده است تا با این مسئله کنار بیاییم و از تکنولوژی های امنیتی و بهداشتی بیشتر در سازمان ها استفاده کنیم.

نظرسنجی ها نشان می دهند که بیماری همه گیر کرونا باعث تسریع در پذیرش فناوری ها شده است. فناوری هایی که سازمان ها را ملزم می کند برای دوران جدید از آن استفاده کنند را می توان در دسته بندی های مختلفی قرار داد اما نکته اصلی در این خصوص هوشمند سازی این تجهیزات و یکپارچه کردن سیستم های نظارتی و امنیتی در درون ساختمان هاست.

برای مثال دوربین های مداربسته هوشمند که همزمان با سیستم های تشخیص چهره می توانند از ورود افراد ناشناس به بخش های داخلی ساختمان آگاه شده و با ایجاد آلارم حراست را برای خروج آنها آگاه سازند. این سیستم ها همچنین می تواند با دوربین های تشخیص تب نیز هماهنگ شوند تا از ورود افرادی که مشکوک به بیماری کرونا هستند جلوگیری شود.

 

بررسی دما و سیستم های تأیید هویت

یکی از موضوعات مهم برای بهبود امنیت محیط کار بررسی سلامت کارمندان است. سازمانها در صورت امکان خطرات را  با استفاده از دماسنج های دیجیتال دستی که بسیار مورد تقاضا قرار گرفته اند می توانند کاهش دهند. استفاده از چنین وسایلی در سال گذشته نقش مأموران امنیتی را تغییر داده است. افسران در فروشگاه ها و فضاهای مشترک  علاوه بر موارد امنیتی سابق باید از دستگاه های تشخیص تب نیز برای ممانعت از ورود بیماران یا افراد که ماسک ندارند جلوگیری کنند.

در یک سال گذشته سیستم های تشخیص دما و یا دوربین های ترمال به شدت رشد داشته اند و دقت آنها چندین برابر شده است. برای مثال برند هایک ویژن از تکنولوژی های چند وجهی برای دریافت دمای بدن افراد استفاده کرده است که علاوه بر دمای سطح پیشانی افراد می تواند دمان داخلی گوشه چشم را نیز مورد آنالیز قرار دهد و این موضوع باعث شده است که خطای تشخیص تب در این تجهیزات به شدت کاهش یابد.

امنیت محیط کار

تشویق کارمندان برای بازگشت

فراتر از امنیت کارمندان ، موضوع اساسی دیگر در خصوص امنیت محیط کار، تبدیل کردن محل کار به یک گزینه جذاب برای بازگشت به کار خواهد بود. کار از راه دور موافقان و مخالفانی داشته است اما با پایان همه گیری ، بسیاری از این نکات منفی کاهش می یابد. تنها بودن در هنگام دیدن دوستان و همسایگان دیگر چالشی نخواهد بود و بازگشت فرزندان  به مدرسه و کار باعث از بین رفتن حواس پرتی می شود.

با این تفسیر، چالش نهایی در دوران پسا کرونا تشویق کارمندان برای بازگشت به محیط کار خواهد بود. کارمندان ممکن است در یک سال گذشته به دلیل تحمل فشارهای عصبی و استرس فراوان به افسردگی دچار شده باشند و در نتیجه ایجاد یک فضای ایمن و سالم می تواند تغییرات لازم برای انگیزه آنها را نیز ایجاد کند.

بنابراین ممکن است ادامه کار در خانه برای بسیاری از کارمندان وسوسه انگیز باشد. یا شاید کارمندان ترس نهادینه از بیماری را نتوانند یکباره فراموش کنند. در نتیجه در ابتدای فرایند بازگشت به محیط کار، بسیاری از فرصت های کار مشترک از بین خواهد رفت. برای کارفرمایانی که به دنبال تشویق نیروی کار خود برای بازگشت هستند ، ایجاد یک تجربه شگفت انگیز در محل کار موضوعی مهم به حساب می آید. فناوری به تنهایی نمی تواند این خدمات  را ارائه دهد و حتی فناوری های بیش از اندازه می تواند تجربه تلخ دیگری برای کارمندان رقم بزند. بنابراین همزمان که از فناوری های نوین برای ایجاد محیطی امن استفاده می کنید بر روابط انسانی نیز تاکید ویژه داشته باشید.

بیشتر بخوانید:   دوربین مداربسته   تجهیزات دوربین مداربسته       هایک ویژن      تی وی تی

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.