» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » تأثیر نورپردازی بر عملکرد دوربین مداربسته

تأثیر نورپردازی بر عملکرد دوربین مداربسته


تأثیر نورپردازی بر عملکرد دوربین مداربسته

تصاویر ویدئویی که از مناطق تاریک و با نور کم گرفته شده اند، اطلاعات کمی در مورد موضوع مورد بررسی دارند یا حتی می توان گفت در بسیاری از موارد هیچ اطلاعاتی به ما نمی دهند. همه ما می دانیم که در سیستم های حفاظت تصویری نبودن نور می تواند دیدن چهره یا تشخیص رنگ لباس یا اتومبیل را با مشکل روبرو کند. به همین دلیل افزودن نور به یک صحنه یک راه حل عمومی و منطقی برای بهبود کیفیت تصاویر دوربین های مداربسته است، اما فناوری های جدیدی نیز وجود دارد که دوربین های فیلم برداری مدرن را قادر می سازد تا در هر میزان نور تصاویر بهتری برای ما ایجاد کنند. سوالی که در این مقاله می خواهیم به آن جواب دهیم این است که نور چه تاثیری بر عملکرد سیستم های ویدئویی دارد؟

دوربین های نسل جدید

در سال های قبل، سطح نور در یک منطقه ارتباط زیادی با کیفیت فیلم ورودی از یک دوربین نظارتی داشت. اما در یکی دو سال گذشته و با ورود فن آوری های جدید پیشرفته به بازار این شرایط تغییر کرده است. برای مثال در حال حاضر توانایی دیدن جزئیات و رنگ در تاریکی یکی از مهمترین جنبه های دوربین امنیتی است. به طور کلی عوامل فنی بسیاری نیز در این توانایی تأثیر دارند مانند حساسیت سنسور تصویر، سرعت لنز و تصویر اعمال شده بر روی لنز دوربین های در حال پردازش. از سوی دیگر موضوع صرفا عدم وجود نور کافی در یک محیط نیست، کاملا بدیهی است که هنگامی که چراغ های روشن نوری بیش از اندازه به اشیا بتابانند نیز تصاویر افراد و اشیا مخدوش می شود و در نتیجه دیدن جزئیات در چنین شرایطی دشوار است.  بنابراین داشتن دوربین هایی که به صورت پویا تنظیمات نوردهی را برای گرفتن جزئیات در پارکینگ ها ، خیابان های شهر ، مدارس ، دانشگاه ها و سایت های ساختمانی بهینه می کنند یک امر ضروری برای ما به حساب می آید.

این موضوع کاملا بدیهی است که عنصر روشنایی محیط یک جزء مهم و حیاتی در دنیای ثبت تصاویر است. همه ما نمونه هایی از ویدئوهایی با نور کم یا زیاد را دیده ایم و کاملا درک می کنیم که هم نور شدید و هم عدم نور کافی بر کیفیت تصاویر ضبط شده تاثیر دارد. با این حال بدست آوردن یک تصویر واضح و دقیق در طول روز آسان است، اما عملکرد دوربین ها در نور کم و شرایط با کنتراست بالا چیزی است که تفاوت های تکنولوژی های بکار رفته در دوربین های مختلف را نشان می دهد و همین موضوع می تواند اولویت ما در انتخاب دوربین ها باشد.

 

تکنولوژی های نوین در بالا بردن کیفیت تصاویر

به طور کلی برای عملکرد یک دوربین در نور کم، صرف افزایش توانایی های لنزهای دوربین در دریافت تصاویر باعث ایجاد نویز حسگرهای دوربین می شود. به همین دلیل الگوریتم های تخصصی می توانند نویز سنسور را به حداقل برسانند و فرکانس هایی را که مزاحم هستند را کاهش دهند. برای موقعیت هایی با کنتراست بالا که نور و سایه های روشن می توانند چهره ها را در سایه قرار دهند، فناوری ( WDR) نوردهی های مختلفی را انجام می دهد و آنها را با هم ترکیب می کند تا از بهترین نوردهی برای قسمت های مختلف تصویر استفاده شود. انجام صحیح این کار الگوریتم های بسیار تنظیم شده ای را می طلبد که تاریکی محیطی را به حداقل می رساند و از این طریق تعریف لبه و رنگ اشیا را بهبود می بخشد. بنابراین در شرایط کنونی داشتن فناوری های نوین که بتواند به صورت پویا به این مشکلات پاسخ دهد و تصاویر بهینه را در هر شرایط فراهم کند بسیار حیاتی است.

اگر بخواهیم از زاویه دیگر به این موضوع نگاه کنیم باید گفت که با گذشت زمان، میزان نور موجود در یک مکان برای بهبود عملکرد سیستم های ویدئویی اهمیت کمتری پیدا کرده است. این موضوع به این دلیل است که دوربین های جدید در تولید تصاویر قابل استفاده در شرایط کم نور کارآمدتر شده اند. گرچه ممکن است این تصاویر لزوماً با کیفیت ترین تصاویر نباشند، اما کیفیت آنها به اندازه ای هست که نیازمند تغییر سطح نور در محیط نباشیم.

همانطور که در بالا اشاره کردیم کاملا واضح است که عنصر نور در استفاده از دوربین های مداربسته بسیار مهم است و به طور مستقیم با عملکرد نظارت تصویری مرتبط است. بدون نور کافی ، تصاویر دوربین های فیلم برداری بسیار بی کیفیت و نامشخص می شوند و در چنین شرایطی  انسان یا اشیا  برای دوربین های مداربسته قابل تشخیص نیستند. همین موضوع باعث می شود که تشخیص چهره ، تشخیص نفوذ و سایر تجزیه و تحلیل های ویدئویی نیز با مشکل روبرو شود.

همچنین کاملا مشخص است که تصاویر تاریک و غیرقابل استفاده مانع تحقیقات جنایی و همچنین مانع پاسخ لازم در زمان واقعی می شود و در نتیجه این موضوع در دادگاه ها قابل استفاده نیستند. اگر نمی توان از فیلم دوربین های نظارتی برای جلوگیری یا حل و فصل پرونده های جرم استفاده کرد، می توان نتیجه گرفت که ماموریت اصلی نصب دوربین های مداربسته مختل شده است. در شرایطی که نور محیطی بسیار کم است یک راه ساده برای کمک، نصب یک روشن کننده نور مادون قرمز یا سفید است. با انتخاب یک روشنگر خارجی، دوربین های مداربسته می توانند با ایجاد یک زمینه بصری کاملاً روشن که در آن تصاویر گرفته شده برای اهداف امنیتی واضح و موثر هستند با موفقیت امنیت محیطی شما را تضمین کنند.

باید این نکته را نیز اضافه کنیم که نور همچنین تأثیر قابل توجهی در توانایی مشاهده فیلم توسط اپراتورهای امنیتی در فضای اتاق کنترل را دارد. هنگام ایجاد اتاق کنترل یا مرکز عملیاتی مبتنی بر تصاویر دریافتی از دوربین های مداربسته، روشنایی و فناوری در درجه اول اهمیت قرار دارد. روشنایی بیش از حد شدید بالای سر در یک اتاق کنترل می تواند برای عملکرد اپراتورهای امنیتی مأمور نظارت بر صفحات و سیستم عامل ها مضر باشد و در نتیجه افراد حرفه ای خسته می شوند و این موضوع احتمال خطاهای انسانی را افزایش می دهد.

نکته پایانی

با در نظر گرفتن پیشرفت هایی که در چند سال اخیر رخ داده است، دوربین های ویدیویی می توانند فیلم های قابل استفاده را در محدوده وسیعی از شرایط نوری ضبط کنند و به همین دلیل امروزه گرفتن فیلم از یک صحنه تاریک آسان تر از گذشته است. همچنین گزینه افزودن نور بیشتر به محیط برای دریافت تصاویر بهتر وجود دارد تا از این طریق امکان استفاده از تکنولوژی نظارت تصویری در شب برای همه فراهم شود.

 

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته  دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

دستگاه ان وی آر    دوربین مدار بسته تحت شبکه  

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.