» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » جنبه‌های گوناگونی از شناسایی چهره در دنیای امروز

جنبه‌های گوناگونی از شناسایی چهره در دنیای امروز


جنبه‌های گوناگونی از شناسایی چهره در دنیای امروز

 

استفاده از فناوری شناسایی چهره امروزه تبدیل به موضوعی بحث‌برانگیزی شده است و توسط عده‌ای به دلیل غیراخلاقی بودن و استفاده به منظور جاسوسی، از آن انتقاد شده است. به هر حال دلیل این انتقادها عدم اطلاعات کافی درباره‌ی این تکنولوژیست.

در صورت استفاده‌ی مسئولانه و مناسب، تکنولوژی شناسایی چهره می‌تواند ابزاری مفید باشد چرا که این فناوری قادر است امنیت آینده شهرهای ما را به میزان قابل توجهی بالا ببرد. از جُرم‌های خیابانی و امنیت فرودگاه‌ها گرفته تا حتی کمک به افرادی که با اعتیاد دست و پنجه نرم می‌کنند می‌توانند با استفاده از این تکنولوژی به امنیتی بالاتر دست یابند.

 

افزایش جرائم چاقوکشی

در سال گذشته جرائم چاقوکشی تیتر نخست اخبار بریتانیا بوده است. طبق آمار تعداد افرادی که به دلیل این‌گونه حملات به بیمارستان مراجعه کرده‌اند در دو سال اخیر ۴۰ درصد و تعداد کودکان زیر ۱۸ سال که به این دلیل در چهار سال اخیر به بخش اورژانس بیمارستان‌ها مراجعه کرده‌اند ۸۶ درصد افزایش داشته است. این افزایش جرایم چاقوکشی باعث شده است که پلیس تحت فشار بیشتری برای مبارزه با آن برآید. استفاده‌ی هوشمندانه از شناسایی چهره نقش به‌سزایی در این مبارزه خواهد داشت و به پلیس اجازه‌ی مداخله‌ی آگاهانه در اینگونه شرایط را می‌دهد.

در حال حاضر پلیس بریتانیا می‌تواند افرادی که به حمل مواد مخدر یا اسلحه مشکوک باشند را به عنوان «جرائم خشونت‌آمیز جدی» متوقف ساخته و تفتیش کند. به هر حال درحال حاضر دسترسی پلیس به اطلاعات محدود است و امکان دارد افرادی مورد اتهام تبعیض نیز قرار گیرند. مشکلی که این فناوری جدید می‌تواند پاسخگوی آن باشد.

 

سیستم‌های مفید تحقیقی برای پلیس

در اینجاست که شناسایی چهره به کمک پلیس می‌آید. این سیستم‌ها قادرند چهره‌ی مظنونین، اعضای باندهای خلافکار و مجرمین تحت تعقیب را به حافظه‌ی خود بسپارند. علاوه بر آن این سیستم‌ها نیازی به مداخله‌ی اشخاص نداشته و در نتیجه فقط با داده‌های موجود کار می‌کنند و کاری با جنسیت، سن و یا نژاد شخص ندارند. این فناوری تصمیم‌گیری را از اختیار انسان رها نمی‌سازد بلکه شفافیت بیشتری را برای انتخاب بهتر نزد پلیس قرار می‌دهد.

به طور مشابه، این فناوری پیشرفته قادر است تصویر شخصی را که در یک دوربین مدار بسته‌ی حاضر در یک صحنه‌ی جرم نصب شده است را شناسایی کرده و با چهره‌ای که پلیس بعدها با آن روبرو می‌شود، مطابقت دهد، در نتیجه دلیل محکمی برای بازجویی از فرد به وجود می‌آید. بنابراین قابلیت چک کردن لحظه‌ای افراد و حضور آن‌ها در لیست مظنونین قابلیتی فراتر را به تصمیم‌گیران ارائه می‌کند. در نتیجه امکان تبعیض نیز پایین خواهد آمد. پس فناوری شناسایی چهره به از بین بردن مجرمین و اسلحه از اماکن عمومی کمک کرده و حتی از جرائم احتمالی پیشگیری می‌کند.

 

استفاده از شناسایی چهره در امنیت فرودگاه‌ها

فرودگاه‌ها از جمله اماکنی هستند که علاوه بر حضور مکرر افراد مختلف جامعه در آن‌ها، هدفی مناسب برای بسیاری از مجرمین جهت سرقت، خرابکاری و حوادث تروریستی می‌باشند، از این روست که باید از سیستم امنیتی بسیار مستحکمی برخوردار شوند. امروزه استفاده از فناوری شناسایی و تشخیص چهره در فرودگاه‌ها به یک امر معمول در سراسر جهان تبدیل شده است. بسیاری از افراد در حال حاضر از پاسپورت‌هایی معروف به پاسپورت بیومتریک استفاده می‌کنند و همچنین اکثر کشورهای جهان از این نوع پاسپورت‌ها صادر می‌کنند. با استفاده از این نوع پاسپورت می‌توان بدون منتظر ایستادن در صف‌های طویل، از گذرگاهی اتوماتیک مخصوص کنترل پاسپورت با سرعت بیشتری عبور کرد و از برخورد با ماموران امنیتی نیز اجتناب می شود. آمارها نشان می دهد که استفاده از شناسایی چهره در این مسیر به شدت زمان انتظار را در بخش کنترل گذرنامه کاهش داده است.

علاوه بر این، از این فناوری جهت برقراری امنیت فرودگاه استفاده‌های بیشتری می‌شود. سال گذشته این تکنولوژی موفق شد از عبور بسیاری از افراد را که می خواستند به شکل غیر قانونی از مرزها عبور کنند جلوگیری کند. در حالت کلی گذرنامه های تقلبی با چشم انسان امکان شناسایی دقیق ندارند، ولی به دلیل دقت بالای فناوری شناسایی چهره، ماموران امنیتی توانستند این افراد را بازداشت کرده و به قانون بسپارند.

در نتیجه تکنولوژی شناسایی چهره به ماموران امنیتی در فرودگاه‌ها این امکان را داده است که فرد مراجعه کننده را سریع‌تر شناسایی کنند. همچنین دقت آن‌ها نسبت به چشم انسان بسایر بیشتر است. این فناوری از الگوریتم‌هایی استفاده می‌کند تا ویژگی‌های فیزیکی را با تصاویر و فیلم‌های موجود از چهره‌ی افراد مقایسه کند. این داده‌ها از مدارکی همچون ویزاها، گذرنامه‌ها و منابعی از این قبیل به دست آمده‌اند.

اگرچه بعضی از منتقدان نگرانی‌هایی در مورد نقض حریم شخصی در استفاده از فناوری شناسایی چهره ابراز کرده‌اند، اما این موضوع ثابت شده است که در فرودگاه‌ها استفاده از این تکنولوژی به افزایش امنیت و سرعت فرآیندهایی مثل کنترل بلیت می‌انجامد.

نکته پایانی

در صورت استفاده‌ی صحیح و متناسب، فناوری تشخیص چهره قادر است به تامین امنیت عموم مردم کمک به‌سزایی کند. همچنین استفاده از این تکنولوژی به ارتقای امنیت ملی در بسیاری از جبهه‌ها کمک خواهد کرد. امروزه در حالی مزایای بسیار زیادِ استفاده از این تکنولوژی عیان شده است که کمبود اطلاعات، مقررات و درک صحیح از آن، منجر به سوءِ برداشت‌هایی در مورد چگونگی عملکرد و کاربردهای آن شده است. چرا که فناوری تشخیص و شناسایی چهره قادر است صورت افراد در یک جمعیت شلوغ را در مقابل افراد مجرم و تحت تعقیب، مورد مطابقت قرار دهد. همچنین می‌تواند چهره‌هایی که با افراد درون لیست مطابقت دارند را ثبت کند. همه‌ی این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که با صورت افراد دیگر و غیر مظنون، کاری نخواهد داشت.

 

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته  دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

دستگاه ان وی آر    دوربین مدار بسته تحت شبکه  

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.