» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » جنبه تاریک اینترنت اشیا چیست؟

جنبه تاریک اینترنت اشیا چیست؟


جنبه تاریک اینترنت اشیا چیست؟

با ورود به سال ۲۰۲۱ میلادی ، زمان آن فرا رسیده است که بفهمیم با ادغام قلمرو دیجیتال و زندگی فیزیکی، اینترنت اشیا شیوه زندگی و کار مار چگونه تغییر خواهد داد. همپوشانی تجارت و حوزه فناوری همیشه جذاب است و  به نظر می رسد که دنیای شجاعانه فناوری جدیدی که قرن ها در آرزوی آن بودیم، از راه رسیده است. از وسایل خانگی گرفته تا وسایل نقلیه هوشمند، دستگاه های قابل حمل با کاربرد های مختلف امروز به اینترنت متصل شده و داده های مهم را میان انسان ها تبادل می کنند. طبق آمار جهانی تا پایان سال گذشته ۲۶٫۶۶ میلیارد دستگاه اینترنت اشیا متصل به اینترنت در سراسر جهان وجود داشته است که از نظر آماری به طور متوسط حداقل ۳ دستگاه در اختیار هر شهروند جهان قرار می گیرد.

اینترنت اشیا در زندگی روزمره

باید بگویم که اعداد کاملاً گیج کننده هستند. این موضوع با استفاده از اینترنت اشیا در توسعه نرم افزار ، فضای زیادی برای پیشرفت باقی می گذارد. خواه یک برنامه تلفن همراه باشد یا وب. ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید اینترنت اشیا این امکان را دارد که هر حوزه و تقریباً هر جنبه از زندگی انسان را تحت تاثیر قرار دهد. طبق منابع آماری رسمی، تاثیرات اینترنت اشیا بر زندگی منجر به موارد زیر می شود:

انتظار می رود تا سال ۲۰۲۱ ، ۵۰ میلیارد دستگاه به اینترنت متصل شده باشند. این در حالی است که در سال ۲۰۱۵، تنها ۳٫۵ میلیارد دستگاه متصل وجود داشته است.

۵ میلیون شغل اینترنت اشیا تا سال ۲۰۲۰ و ۷۰ درصد رشد سالانه در کل فروش محصولات هوشمند و لوازم جانبی شامل فناوری رایانه از موضوعاتی است که چشم انداز اینترنت اشیا را روشن نشان می دهد. میزان فروش محصولات مبتنی بر اینترنت اشیا  از ۳ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۷ امروز به ۴۲٫۵ میلیارد دلار افزایش یافته است. همچنین پیش بینی می شود که مبلغ۳٫۳ تریلیون دلار بازار برای برنامه ها و خدمات “شهر هوشمند” تا سال ۲۰۲۵ ایجاد شود.

در آینده نزدیک به جای اینکه بگوییم خانه جایی است که قلب ما در آن قرار دارد باید بگوییم که خانه جایی است که ربات در آن قرار دارد. با این حال هنوز اینترنت اشیا به طور کامل به خانه های ما نرسیده است. منظور این است که هنوز بسیاری از کارهای روزمره تکراری را باید خودمان انجام دهیم و برای مثال خودمان باید لیست مواد غذایی موجود در خانه را بررسی کنیم و مواد غذایی مورد نیازمان را سفارش دهیم. با این حال آهسته و پیوسته به آنجا می رسیم که تک تک این موضوعات توسط یک سیستم هوشمند و بدون دخالت انسان انجام شود. به نظر می رسد آخرین پیشرفت های هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل داده های بزرگ قطعاً برای ما معجزه خواهد کرد.

امروز در سال ۲۰۲۱ میلادی خانه های هوشمند دیگر یک پروژه رویایی نیستند. به زودی می توان انتظار داشت که همه چیز توسط “مغز رباتیک” یا یک سیستم عامل مرکزی اداره شود. علاوه بر این ، ربات ها با مجموعه ای از توابع مرتبط با کارهای دشوارتر روبرو می شوند ، و در آخر ربات هایی که وظیفه تک کارها را بر عهده دارند مانند جاروبرقی کردن خانه یا پرداختن به وظایف پیچیده تر مانند حسابداری ، مربیگری یا مدیریت خانه. انتظار می رود که غول های فنی فعلی مانند آمازون ، گوگل ، سامسونگ و اپل چنین فناوری هایی را به ما معرفی کنند.

 مزایای اینترنت اشیا

به غیر از این ، با اینترنت اشیا می توانید هوشمندانه کار کنید و نه سخت تر. هوش مصنوعی و تجزیه و تحلیل پیشرفته می تواند به ایجاد فضای کار هوشمندتر کمک کند. به عنوان مثال ، دمای مناسب در فضاهای مشترک اداری به ما کمک می کند تا راحت ترین اتاق جلسات را رزرو کنیم و علاوه بر این ، با تنظیم درجه حرارت ، نور مناسب و امکانات مورد نیاز می تواند به طور خودکار وسایل دفاتر سازمان ها را تنظیم کنیم.

این موضوع به سادگی منجر به موارد زیر می شود:

کارآمدتر شدن عملیات اداری

ذخیره انرژی

محیط کار راحت

افزایش  بهره وری کارکنان

جنبه تاریک اینترنت اشیا  و خطرات احتمالی

تا اینجا از مزایای احتمالی اینترنت اشیا صحبت کردیم. هر فناوری در واقع یک رونق محسوب می شود ، اما این به این معنی نیست که در طرف دیگر خطراتی وجود ندارد. علاوه بر این، ما خواهیم فهمید که چرا حتی پس از ارائه این همه راحتی چرا اینترنت اشیا این همه خطر را نیز می تواند به همراه داشته باشد. همانطور که قبلاً گفتیم، اینترنت اشیا را می توان در هر چیزی از دستگاه های قهوه گرفته تا ساعت های تناسب اندام که باعث راحتی زندگی ما می شود ، ادغام کرد. اما اگر این ادغام شدن ها بد باشند، چه اتفاقی می افتد؟ این نعمت ها در صورت آلوده یا هک شدن ناخواسته، مطمئناً می توانند به تهدیدهای بزرگی برای ما تبدیل شوند.

دستگاه ها ، سیستم ها و عدم امنیت

شاید برای شما جالب باشد که بدانید دستگاه های اینترنت اشیا می توانند به ربات هایی تبدیل شوند که کورکورانه از دستورات مجرمان به عنوان بخشی از بات نت پیروی می کنند. ممکن است بپرسید botnet چیست؟ خوب، این یک شبکه از دستگاه های آلوده است که به طور عمده توسط مهاجمان اینترنتی ساخته می شود تا دیگران را مورد سواستفاده قرار دهند. همچنین بات نت ها برای انجام کارهایی مانند انجام حملات DDoS ، استخراج بیت کوین و گسترش ایمیل های هرزنامه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. این بات نت ها که عمدتاً برای انجام حملات DDoS و استخراج ارزهای رمزپایه مورد استفاده قرار می گیرند ، می توانند با انجام کارهای بسیار بیشتر مانند ارسال پیام های ناخواسته با بدافزارهای خطرناک ، تأثیر بیشتری بر روی زندگی عمومی مردم عادی داشته باشند.

بات نت ها همچنین می تواند تبلیغات کلیکی را انجام دهند، تبلیغات جعلی را توزیع کند و حتی بدتر، سایر دستگاه های اینترنت اشیا را آلوده کند.

جمع آوری اطلاعات با هزینه بالا

اما یک دستگاه اینترنت اشیا چقدر می تواند اطلاعات را جمع آوری کند؟ منظور من این است که با هک وب کم ، بدون اینکه شما حتی خودتان بدانید ، می توان به چه اطلاعاتی دست یافت ، تلویزیون های هوشمند و دستیارهای شخصی می توانند صدا را دریافت کنند و ماشین های هوشمند می توانند سرنخ هایی را درباره خانه بودن یا نبودن شخص را نشان دهند. صادقانه بگویم ، میزان اطلاعات جمع آوری شده در این دستگاه های اینترنت اشیا به هیچ وجه قابل تعیین نیست و با قرار گرفتن این اطلاعات در فضای ابری ، چنین اطلاعاتی می تواند به یک سرور مخرب تبدیل شود و در صورت عدم امنیت کافی از آن سو استفاده شود.

هرچه بیشتر خود را با دستگاه های اینترنت اشیا احاطه کنیم ، انگیزه بیشتری برای مجرمان سایبری برای هدف قرار دادن ما ایجاد می شود! با گذشت زمان ، بیایید امیدوار باشیم که امنیت دستگاه متصل به اینترنت به طرز چشمگیری بهبود یابد.

 

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته  دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

دستگاه ان وی آر    دوربین مدار بسته تحت شبکه  

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.