دوربین مداربسته بیسیم

دوربین مداربسته بی‌سیم :    دوربین مداربسته بیسیم (Wireless) نوعی از دوربین مدار بسته است که همانطور که از نام‌گذاری آن مشخص است، بدون سیم کار می‌کند. در یک دوربین مداربسته به طور معمول برای انتقال سیگنال‌های مربوط به صدا و تصویر و همچنین برای رساندن برق به دوربین، نیاز به کابل است. در دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP) که خود  نوع جدیدتری از دوربین های مدار بسته هستند (در مقایسه با دوربین های آنالوگ) ، این دو سیم با هم دیگر تلفیق شده و این عمل توسط یک کابل به نام کابل ترکیبی برق و تصویر (Siamese) انجام می‌شود که خود حاوی دو سیم است، ولی در دوربین مدار بسته بی‌سیم نیازی به کابل تصویر نبوده و تنها تغذیه‌ی دوربین با کابل برق کفایت می‌کند.

 

 

 

 

دوربین های مدار بسته امروزه کاربردهای فراوانی پیدا کرده و همچنین، انواع گوناگون و متنوعی برای پاسخگویی به نیاز مشتریان به وجود آمده‌اند. در هنگام انتخاب دوربین مدار بسته و قبل از اقدام به نصب آن، باید این کاربردها و انواع دوربین بر اساس مشخصه‌های مختلف را مورد بررسی قرار داد. دوربین مداربسته بی‌سیم نیز یکی از این انواع جدیدتر دوربین است که کاربری‌های خاص خود را دارد. همان‌طور که مشخص است، استفاده از این دوربین راحت‌تر بوده و پیچیدگی‌های نصب آن کمتر است، ولی باید به محدودیت‌های آن نیز توجه داشت. در این مقاله با بررسی ویژگی‌های این نوع دوربین مدار بسته و اشاره به مزایا و معایب آن، به کاربردهای خاص دوربین مدار بسته بی‌سیم می‌پردازیم. همچنین برای نصب دوربین مداربسته و خرید تجهیزات دوربین مداربسته می توانید به وبسایت تیام مراجعه کنید.

 

دوربین مدار بسته بیسیم چگونه کار می‌کند؟

در دوربین های مدار بسته بدون سیم، لفظ «بیسیم» به عدم نیاز به کابل برای انتقال تصویر اشاره دارد، در نتیجه برای تغذیه‌ی انرژی مورد نیاز دوربین، همچنان به یک کابل برق نیاز است (البته دوربین‌هایی نیز وجود دارند که با باتری‌های قابل شارژ یا یک‌بار مصرف کار می‌کنند و کاملا بدون سیم هستند). به هر حال به دلیل عدم نیاز به کشیدن کابل از هر دوربین به یک دستگاه ذخیره‌ساز یا مانیتورینگ، هزینه‌ی نصب و دشواری‌های آن به طور قابل توجهی پایین‌تر است. دوربین مداربسته بیسیم تصاویر ضبط شده توسط خود را با استفاده از یک موج رادیویی به یک دریافت‌کننده ارسال می‌کنند. این دریافت‌کننده قابلیت ذخیره‌سازی تصاویر را داشته و می‌توان از طریق یک مانیتور تصاویر دریافتی را نیز بررسی کرد. بهینه‌ترین حالت استفاده از این دوربین ها در مکانیست که بین دوربین و دریافت‌کننده موانعی وجود نداشته باشد.

 

در صورتی که از دوربین مداربسته بی‌سیم در فضای باز و دید مناسب استفاده شود، امواج این دوربین ها می‌تواند فاصله‌ای بین ۷۵ تا ۱۴۰ متر را پوشش دهد. استفاده از آن‌ها در فضای بسته نیز می‌تواند بُردی بین ۳۰ تا ۴۵ متر داشته باشد. دیوارهای نازک و قابل حمل، شیشه و پنجره نمی‌توانند سیگنال ارسال دوربین بی‌سیم را ضعیف کنند، اما آجر و بتن قادرند فاصله‌ی پوشش داده شده توسط دوربین را کاهش دهند. درختان نیز در صورتی که در این فاصله قرار داشته باشند باعث تضعیف امواج می‌شود. دوربین های مدار بسته بی‌سیم خود دارای دو دسته‌ی آنالوگ و دیجیتال هستند اما امروزه استفاده از نوع آنالوگ به شدت محدود شده است. در نوع آنالوگ تصاویر دوربین به سیگنال‌های رادیویی تبدیل شده و فرستده می‌شوند، به همین دلیل وجود امواج دیگر در محیط یا وجود موانع و حتی رطوبت، سیگنال ارسالی دوربین را تضعیف می‌کند. در نوع دیجیتال از تکنولوژی Wi-Fi استفاده می‌شود و در نتیجه از کیفیت بسیار بالاتری برخوردار است. امروزه برندهای معتبر دنیا دیگر تمایل چندانی به تولید دوربین مدر بسته بی‌سیم آنالوگ ندارند.

 

مزایای دوربین مدار بسته بیسیم

 • نصب آسان: مهم‌ترین فایده‌ی نداشتن سیم در دوربین، نصب آسان آن است. در نصب این نوع از دوربین مدار بسته دیگر نیازی به کشیدن کابل از دوربین تا دستگاه ذخیره‌ساز نبوده و صرفا تامین برق با یک سیم کافیست. در نتیجه آزادی بیشتری در انتخاب محل نصب یا تغییر آن وجود داشته، و هزینه‌های نصب نیز کاهش می‌یابند.
 • قابلیت جابجایی: دوربین مداربسته بی‌سیم را نسبت به دوربین مدار بسته عادی راحت‌تر می‌توان جابجا کرد و در محل دیگر دوباره نصب نمود. از این جهت است که دوربین های بی‌سیم بیشتر مصارف خانگی دارند و گزینه‌ای مناسب برای مستأجران نیز می‌باشند.

 

معایب دوربین مداربسته بیسیم

 • تداخل امواج: در دنیای امروز که توسط امواج احاطه شده‌ایم، استفاده از دستگاه‌های بیسیم باعث تداخل بیشتر این امواج می‌شود. به طور مثال در یک مجتمع آپارتمانی و در حضور وسایل الکترونیکی مختلف که بدون سیم و در نزدیکی هم کار می‌کنند، استفاده از دوربین بی‌سیم می‌تواند باعث تداخل هرچه بیشتر این امواج با هم دیگر شود و در عملکرد دوربین تاثیری منفی بگذارد.
 • عدم پوشش اماکن بزرگ: یک سیستم امنیتی با دوربین های مدار بسته بدون سیم نهایتا می‌تواند تا چهار دوربین را در خود استفاده کند، این تعداد برای پوشش یک محیط خانگی کاملا کافیست. به هرحال، برای مصارف بزرگ استفاده از دوربین مداربسته بی‌سیم امکان‌پذیر نبوده و باید از دوربین‌های مدار بسته باسیم استفاده شود.
 • وابستگی به قدرت سیگنال: همان‌طور که گفته شد، محدوده‌ای که یک دوربین مداربسته بی‌سیم می‌تواند سیگنال خود را مخابره کند محدود است و با توجه به شرایط می‌تواند بین چند ده متر تا صدها متر متغیر باشد. به هر جهت، این اعداد برای مصارف خانگی قابل اطمینان بوده ولی در مصارف بزرگ و صنعتی استفاده از دوربین بی‌سیم را غیر ممکن می‌سازد.

 

کاربردهای دوربین مداربسته بیسیم

 • مصارف خانگی و کوچک: مهم‌ترین و گسترده‌ترین کاربرد دوربین های مدار بسته بیسیم استفاده‌ی خانگی می‌باشد. با استفاده از این دوربین‌ها می‌توان در محیط‌های کوچک سیستم امنیتی جامعی با قیمت مناسب را به راحتی پیاده نمود.
 • استفاده در مناطق غیر قابل سیم‌کشی: در محل‌هایی که سیم‌کشی به آن‌ها امکان‌پذیر نبوده ولی در فاصله‌ی نزدیک قرار دارند استفاده از دوربین بی‌سیم منطقیست. مثلا می‌توان تصاویری از یک ساختمان را به ساختمانی در سمت دیگر جاده یا خیابان منتقل نمود.

  در پایان باید گفت که دوربین های مدار بسته بی‌سیم نوع جدید و بدون سیمی از دوربین های مدار بسته هستند که علی‌رغم استفاده و نصب آسان، معمولا در مصارف بزرگ و غیر خانگی کاربردی ندارند اما استفاده از آن‌ها در منازل رو به افزایش است.  

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.