» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » دوربین مداربسته چگونه کار می کند ؟

دوربین مداربسته چگونه کار می کند ؟


دوربین مداربسته چگونه کار می کند ؟

دوربین مداربسته چگونه کار می کند ؟ دوربین های مداربسته امروز به یکی از پرکاربردترین ابزار زندگی بشر در شهرها و جاده ها تبدیل شده است. در هر خیابان و هر مغازه و هر مکانی به راحتی می توانید انواع مختلف دوربین مداربسته را مشاهده کنید. اما شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که  دوربین های مداربسته چگونه کار می کنند؟ در این مقاله اجزای مختلف دوربین مداربسته را برای شما توضیح می دهیم و به دو دسته متفاوت دوربین مداربسته از نظر عملکرد می پردازیم و به این سوال پاسخ می دهیم که دوربین مداربسته چگونه کار می کند ؟

دوربین مدار بسته چیست؟

در یک تعریف ساده و عمومی می توان چنین گفت که دوربین مداربسته دستگاه ضبط ویدئو است که از محل کار، خانه و دیگر دارایی های شما تصویر برداری می کند تا از این طریق بتوانید امنیت بیشتری برای محلی خاص ایجاد کنید. برای مثال در مدل های جدید دوربین مداربسته شما می توانید با اتصال این دوربین ها به اینترنت از طریق تلفن هوشمند، تبلت و رایانه های خانگی در هر مکانی محل مورد نظر را مشاهده کنید.

از نظر شیوه عملکرد بیشتر دوربین های مداربسته هنگام تشخیص یک حرکت شروع به ضبط کردن تصاویر می کنند و برخی از مدل های دوربین مداربسته در همان لحظه تشخیص حرکت هشداری نیز برای شما ارسال می کنند.

در دنیای امروز به دلیل ازدحام جمعیت در سکونت گاه های شهری و بالا رفتن احتمال سرقت یا تخریب اموال به صورت عمدی یا اتفاقی، بسیاری از مالکان مسکونی و تجاری دوست دارند بتوانند به صورت آنلاین همه چیز را در محل کار خود تحت نظر داشته باشند. یک دوربین مداربسته می تواند این مهم را برای شما برآورده کند.

اجزای مختلف دوربین مدار بسته

درک یک سیستم دوربین مداربسته کاملاً ساده است، اگرچه قطعات به کار رفته ممکن است بسیار پیچیده باشند اما با دانستن این که چه قطعاتی در آن وجود دارد نصب قطعات اصلی نسبتاً آسان می گردد.

در اینجا تمام اجزای اساسی یک سیستم دوربین مدار بسته را بررسی نموده ایم:

 • دوربین ها

دوربین های مداربسته به شکل گسترده ای در بازار وجود داند و قابلیت های مختلفی با قیمت های متفاوتی را نیز پوشش می دهند. برای مثال نوع جدیدی از دوربین های هوشمند در حال توسعه است که از نظر قیمت بسیار گران قیمت به حساب می آیند. بنابراین اگر قصد خرید دوربین مداربسته را دارید با توجه به نیاز خود تلاش کنید که با کیفیت ترین برند را با قیمتی مناسب تهیه کنید.

 • کابل های دوربین مدار بسته

به مانند تمام تجهیزات الکترونیکی برای نصب دوربین های مدابسته هم نیاز به تجهیزاتی هستیم که مهمترین آن کابل اتصال میان دوربین های مداربسته است. دوربین های مداربسته از طریق کابل به دستگاه ضبط تصاویر متصل می شوند. البته در مدل های پیشرفته تر دوربین های مداربسته این کار به شکل بی سیم و از طریق امواج بلوتوث صورت می گیرد.

همچنین دوربین های مداربسته نیاز به انرژی و منبع تغذیه دارند. البته برخی مدل های دوربین مداربسته با انرژی خورشیدی کار می کنند ولی در حالت کلی دوربین های مداربسته با کابل به منبع تغذیه متصل می شوند.

این اتصال با استفاده از یک سیستم کابل دوربین مدار بسته سیامی انجام می شود که ترکیبی از یک کابل کواکسیال RG59 انتقال دهنده فیلم با یک کابل برق ۱۶ دو سیم است.

 • اتصالات BNC

انتهای کابل های کواکسیال محل اتصال است که به آنها اتصالات BNG گفته می شود. از طریق این اتصالات هر دوربین به کانال مناسب متصل می شود.

 • منبع تغذیه دوربین مداربسته

هر دوربین مدار بسته مستقیماً به خروجی منطبق منبع تغذیه و منبع تغذیه به منبع اضطراری خانگی شما متصل است. برخی از دوربین های مداربسته با استفاده از برق ۱۲ ولت کار می کنند در حالی که برخی دیگر به ۲۱۰ ولت نیاز دارند بنابراین مهم است که دوربین مداربسته با منبع تغذیه صحیح مطابقت داشته باشد.

 • ضبط کننده های ویدئویی برای سیستم های امنیتی

کاملا واضح هست که تصاویر دوربین مداربسته باید ذخیره سازی شوند تا در صورت نیاز در آینده بتوانیم از این تصاویر استفاده کرده و موضوع سرقت یا هر درگیری دیگری را بررسی کنیم. این کار وظیفه دستگاه ضبط کننده است که با بایگانی کردن تصاویر به شما امکان بررسی واقعه ای خاص را می دهد. به طور کلی دو نوع دستگاه برای ذخیره اطلاعات ویدئویی وجود دارد:

DVR ها: این نوع ضبط کننده ها را با عنوان ضبط کننده دیجیتال نیز در بازار می شناسند. به عبارتی این مدل از ضبط کننده ویدئویی جایگزین مدل های آنالوگ قدیمی تر شده است که به نوارهای ویدئویی متکی بودند. دستگاه DVR به این شکل عمل می کند که فیلم های دوربین های آنالوگ را با فریم تنظیم شده دریافت می کند و آن را به فرمت دیجیتال تبدیل می کند.

نکته دیگر در خصوص  این نوع دستگاه این است که وقتی هارد پر می شود تصاویر جدید نمی توانند ذخیره سازی شوند و در نتیجه در هر لحظه باید مطمئن شوید که حافظه کافی برای ضبط تصاویر وجود دارد.

NVR ها: این دستگاه از نظر عملکرد به دستگاه های DVR شباهت دارند با این تفاوت که با دوربین های IP نیز سازگار هستند. شما از طریق دستگاه NVR می توانید دوربین های امنیتی را از طریق روتر شبکه یا سوییچ به شبکه متصل کنید و از طریق تلفن همراه خود به صورت آنلاین تصاویر را دریافت کنید.

دوربین مداربسته چگونه کار می کند

بیشتر بخوانید:      هایک ویژن      تی وی تی   نصب دوربین مداربسته

دسته بندی دوربین های مداربسته

برای پاسخ بهتر به این سوال که دوربین مداربسته چگونه کار می کند ؟ به بستر انتقال اطلاعات در دوربین های مداربسته را نیز مورد ارزیابی قرار دهیم.  بر این اساس دوربین های مداربسته به دو دسته کلی آنالوگ و تحت شبکه (IP) تقسیم می شوند.

دوربین مداربسته آنالوگ

دوربین های آنالوگ نمونه های قدیمی تر دوربین مداربسته به حساب می آیند. عملکرد این دوربین ها به این شکل است که نور بعد از برخورد به اجسام بازتاب کرده و پس از عبور از لنز دوربین آنالوگ توسط سنسور تصویر در این دوربین ها دریافت می شود سپس این دوربین این دیتا را به سیگنال های الکتریکی تبدیل می کند. در نهایت سیگنال های الکتریکی ایجاد شده در دوربین توسط کابل کواکسیال به دستگاه ضبط تصاویر دی وی ار منتقل می شود.

دوربین های آنالوگ نسل جدید به نام دوربین آنالوگ HD در بازار شناخته می شوند که از نظر عملکردی کاملا شبیه همان دوربین های آنالوگ قدیمی هستند اما انتقال اطلاعات در مسافت بیشتر و کیفیت بهتری انجام می شود.

دوربین مداربسته تحت شبکه IP

دوربین های مداربسته تحت شبکه نسبت به دوربین های آنالوگ تکنولوژی بسیار پیچیده تری دارند. در دوربین آی پی، پس از دریافت بازتاب نور در سنسور تصویر، چیپ الکترونیکی آن را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کند. سپس این کدهای دیجیتالی با سرعت و کیفیت بالایی به دستگاه NVR منتقل می شوند.

دوربین های ای پی اغلب به دلیل قیمت بالایی که دارند در سازمانها، کارخانجات و محدوده های بزرگ استفاده می شوند. اما اگر بحث هزینه مطرح نباشد می توان برای مصارف خانگی نیز از این دوربین ها استفاده کرد.

 

 

برندهای مختل تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی     اچ ار یو ای      برند حارس   

نصب دوربین مداربسته   داهوا   تیاندی

دستگاه NVR     دوربین مدار بسته

 

 

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.