دوربین مداربسته

 

دوربین مداربسته را شاید بتوان مهمترین رکن حفظ امنیت محیطی یک ساختمان یا فضاهای باز شهری نام گذاری کرد. با افزایش جمعیت شهرها و همچنین پیچیده شدن روابط اقتصادی و اجتماعی هر روز شاهد این موضوع هستیم که تقاضا برای بهبود امنیت یک مکان تجاری یا مسکونی در میان مردم بیشتر می شود. همچنین با جهش های تکنولوژیکی در صنعت حفاظت تصویری و تولید دوربین های مداربسته با کیفیت تصاویر بالا و قابلیت هایی مانند دید در شب شاهد گرایش بیشتر عموم مردم برای استفاده از این فناوری در تمام شهرها نیز هستیم. بنابراین می توان چنین گفت که دوربین مداربسته یک عضو جدید زندگی ماست و باید منتظر انقلابات بیشتری در این حوزه نیز باشیم.

 

 

 

کاربردهای دوربین مداربسته

همانطور که اشاره کردیم به طور کلی سیستم های نظارت تصویری و به عبارتی مانیتورینگ محیط با استفاده از دوربین های مداربسته در جهت افزایش امنیت به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. در چنین سیستم هایی تصاویر محیط مورد نظر شما توسط دوربین های تحت شبکه ضبط شده و در دستگاه های ذخیره ساز تصاویر نگهداری می شوند سپس این تصاویر به اتاق مانیتورینگ ارسال می شود تا توسط نیروهای انسانی متخصص حوزه امنیت مورد بررسی و آنالیز قرار گیرند.

 

به طور عمومی هدف اصلی از بکارگیری دوربین های مداربسته، نظارت و کنترل اماکن حساس است . مکان هایی مانند بانک ها، فروشگاه ها، ادارات، بیمارستان ها، فرودگاه، مدارس و دیگر اماکن آموزشی و … از مهمترین مکان هایی هستند که به شکل گسترده و فراگیر از تکنولوژی های مبتنی بر حفاظت تصویری و دوربین های مداربسته استفاده می کنند. همچنین که تکنولوژی های حوزه امنیت تصویری در حال توسعه هستند استفاده از نصب دوربین بر روی لباس پلیس یا دوربین های تشخیص چهره نیز به شکلی فزاینده مورد استقبال قرار گرفته است.

 

علاوه بر استفاده گسترده از دوربین های مداربسته در محیط های شهری برای افزایش امنیت، از دوربین های مداربسته در اماکن صنعتی و خطوط تولید کارخانجات نیز برای اهداف مختلفی مانند صرفه جویی در منابع و افزایش راندمان نیروی کار و همچنین محافظت از کارگران در مقابل خطرات بالقوه محیط کار استفاده می شود. در سالهای اخیر قابلیت هایی مانند استفاده از دستگاه های ضبط ویدئو دیجیتال (DVR)، سنسور های تشخیص حرکت، قابلیت خواندن پلاک توسط دوربین ها، تشخیص دما و همچنین دوربین های تشخیص چهره باعث شده است این تکنولوژی بیش از گذشته مورد توجه قرار بگیرد.

 

تاریخچه دوربین مداربسته

بر اساس بررسی های صورت گرفته اولین دوربین مداربسته کاملا مکانیکی بود و در سال ۱۹۲۷ توسط فیزیکدان و مخترع روس اهل اتحاد جماهیر شوروی سابق، لئون ترمین (Leon Theremin)، در شوروی ساخته شد. این دوربین که به سفارش سازمان کار و دفاع ساخته شده بود، از یک دوربین دستی فرستنده‌ی امواج کوتاه و یک گیرنده تشکیل شده بود و قابلیت ایجاد تصاویری با رزولوشن حدود ۱۰۰ ردیف را داشت. این دوربین به درخواست جوزف استالین در محوطه کاخ کرملین مسکو نصب شد تا محافظان کاخ بر بازدیدکنندگان نظارت ویدئویی داشته باشند. شرکت زیمنس در آلمان نازی نوع دیگری از دوربین مداربسته  را در سال ۱۹۴۲ ساخت که برای نظارت بر شلیک موشک‌های وی-۲ استفاده می شدند. اولین دوربین مداربسته استفاده شده در ایالات متحده وریکان نام داشت که در سال ۱۹۴۹ معرفی شد. اطلاعات زیادی از این دوربین  در دسترس نیست.

 

برای اولین بار در سپتامبر سال ۱۹۶۸ در شهر اولان ایالت نیویورک آمریکا، دوربین شهری در خیابان اصلی شهر و به هدف مبارزه با جرایم نصب شد. همچنین در سال ۱۹۷۳ نیز در میدان معروف تایمز، پلیس نیویورک از دوربین مدار بسته استفاده کرد. اگرچه در آن مقطع نصب دوربین مداربسته تاثیر بسزایی در آمار جرایم نداشت، اما در دهه‌ی ۸۰ میلادی استفاده از دوربین امنیتی در سراسر ایالات متحده به منظور مبارزه با جرایم افزایش یافت. به عقیده‌ی پلیس تاثیر استفاده از دوربین و قیمت پایین‌تر آن در مقایسه با افزایش نیروی پلیس، باعث به صرفه بودن استفاده از این نوع سیستم نظارتی در کادر پلیس بوده است.  با ارزان شدن این تکنولوژی در اوایل قرن بیست و یک استفاده از دوربین مدار بسته در کسب و کار هایی که بیشتر در معرض تهدید امنیتی هستند نیز افزایش یافته است.

 

دوربین های مداربسته در ۵۰ سال قبل یعنی در دهه ۱۹۷۰ میلیادی یک مشکل بزرگ به نام نیاز به نظارت مداوم دوربین داشتند چرا که امکان ذخیره سازی اطلاعات در آن زمان وجود نداشت. با اختراع تجهیزات ذخیره ساز در آن سال ها در ابتدا تجهیزات نوارهای مغناطیسی به بازار عرضه شدند که باید دائما تعویض می شدند و در نتیجه این موضوع هزینه های زیادی به استفاده کنندگان تحمیل می کرد. معرفی نوارهای کاست VCR در اواخر دهه ۷۰ این قابلیت را داشت که اطلاعات روی این نوارها پاک شوند و بدین وسیله هزینه ها بشدت کاهش یافت همین موضوع کافی بود که در آن سالها اقبال عمومی بیشتری برای استفاده از دوربین مداربسته شکل بگیرد. در دهه ۹۰ میلادی امکام ضبط همزمان توسط چند دوربین و بالا رفتن کیفیت تصاویر این دوربین ها به مرور زمان باعث شده است که امروز دوربین مداربسته یکی از ابزار کاربردی و پر استفاده در صنعت امنیت ما باشد.

 

استفاده‌های شخصی و خانگی از دوربین مداربسته

گفتیم که از ساخت اولین دوربین مداربسته نزدیک به یک قرن می گذرد. اگر دوربین مداربسته در ۵۰ سال پیش یک کالای خاص و گران به حساب می آمد امروز به دلیل توسعه روز افزون تکنولوژی های تصویر برداری در این دوربین ها شاهد عمومی شدن و ارزان شدن آن هستیم. امروز با توجه به صرفه اقتصادی نصب دوربین مداربسته شاهد استفاده از این وسیله برای تامین امنیت در اماکن خصوصی ، فروشگاه های شخصی، رستوران ها و شرکت های کوچک و بزرگ در اقصا نقاط کره زمین هستیم. چرا که صرف وجود دوربین مداربسته گاها منجر به این می شود که سارقان از تصمیم سرقت و دستبرد زدن به مکانی خاص منصرف شوند.

 

همزمان که دوربین های مداربسته می توانند از وقوع جرایم تا حد بسیار زیادی جلوگیری کنند کاربردهای دیگری نیز دارند و برای مثال برای نظارت بر عملکرد کارکنان و همچنین نظارت بر رفتار مشتریان نیز استفاده می شود. برای مثال با آنالیز تصاویر ثبت شده توسط دوربین های مداربسته مدیر فروشگاه می تواند بفهمد که مشتریان در کدام قسمت ها بیشتر توقف دارند و به چه شکل خرید خود را انجام می دهند. همچنین بعضی از دوربین‌ها به سنسورهای تشخیص حرکت مجهز بوده و می‌توانند در صورت دیدن حرکت، فعال شده و به فرد مسئول یا حراست امنیتی محل هشدار دهند.

 

 

انواع دوربین مداربسته بر اساس سیگنال

دوربین های دوربین مداربسته در یک دسته بندی کلی به دو نوع آنالوگ و دوربین های تحت شبکه تقسیم می شوند. تفاوت اصلی این دو نوع دوربین در نوع فرستادن سیگنال به دستگاه های ذخیره ساز و مانیتورینگ آنها است. همچنین از نظر تاریخی دوربین آنالوگ نسل اولیه و قدیمی دوربین های مداربسته به حساب می آنید و تکنولوژی دوربین های تحت شبکه به روز تر و مترقی تر هستند.

 

دوربین مدار بسته آنالوگ

دوربین مداربسته آنالوگ نوع اولیه دوربین مداربسته هستند که همین امروز نیز به شکلی بسیار گسترده استفاده می شود. این دوربین‌ها برای انتقال تصویر و اطلاعات از کابل‌های دو کواکسیال به نام rg59 استفاده می‌کنند. همچنین گفتن این نکته نیز در خصوص دوربین های آنالوگ ضروری است که کیفیت تصاویر این دوربین ها تابعی از طول کابل مورد استفاده است و در نتیجه کیفیت تصاویر این نوع دوربین در کابل کشی های طولانی به شدت افت می کند. مشکل دیگر دوربین های آنالوگ این است که به دلیل استفاده از امواج آنالوگ، وجود نویز به شدت در تصاویر ارسال شده اختلال ایجاد می کند.

 

اطلاعات ارسال شده توسط انواع دوربین مداربسته آنالوگ باید به دستگاه‌های ضبط‌کننده دیجیتال به نام DVR انتقال داده شده و سپس به تصاویر دیجیتال تبدیل شوند. دستگاه DVR با گرفتن ورودی‌های متعدد از دوربین های آنالوگ، قادر به ذخیره‌سازی این تصاویر و بسته به نیاز کاربر تا چندین روز است. دستگاه DVR نیز با اتصال به تجهیزات نمایش‌دهنده (مانند صفحه نمایش کامپیوتر یا تلویزیون های عادی) امکان مانیتورینگ تصاویر را فراهم می‌کند. از جمله دلایل استفاده‌ی زیاد از دوربین های آنالوگ می‌توان به قیمت پایین‌تر آن‌ها در مقایسه با دوربین تحت شبکه و همچنین نصب سریع و آسان آن اشاره نمود. استفاده از دوربین آنالوگ در اماکن کوچک‌تر با سیم‌کشی کم، به صرفه است.

 

دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP)

اولین نوع دوربین مداربسته تحت شبکه در دهه ۹۰ میلادی توسط شرکت اکسیس (Axis Communications) تولید شد. همراه با رشد تکنولوژی در این دوربین ها میزان فروش آنها نیز رفته رفته افزایش یافته است و در ۵ سال گذشته میزان بیشتری از این دوربین نسبت به نوع آنالوگ آن در کل بازار جهانی به فروش رفته است. در دوربین مدار بسته تحت شبکه به جای استفاده از امواج آنالوگ، از امواج دیجیتال استفاده شده و همین امر باعث افزایش کیفیت تصاویر آن‌ها در مقایسه با دوربین های آنالوگ شده است. از دیگر مزایای استفاده از سیگنال دیجیتال باید به افزایش امنیت اطلاعات آن‌ها و جلوگیری از سرقت تصاویر اشاره کرد، چرا که امواج دیجیتال ارسالی در این دوربین‌ها به صورت کدگذاری شده و امن می‌باشند.

 

همچنین بهترین نوع دوربین های تحت شبکه را نوع بدون سیم آن یا همان (Wireless) می دانند چرا که این نوع دوربین نصب راحتتری نسبت به انواع دیگر خود دارد و در نتیجه برای نسب آن نیاز به کابل کشی نیست اما برای تامین انرژی مورد نیاز این دوربین به کابل های برق نیاز خواهد بود. البته گفتن این نکته نیز ضروری است که دوربین های بی سیم صرفا در اماکن کوچک و کاربری های جزیی مورد استفاده قرار می گیرد و امکان استفاده از این نوع دوربین در اماکن بزرگ مقدور نمی باشد.

 

دوربین‌های تحت شبکه (IP) برخلاف دوربین‌های آنالوگ از دستگاه DVR استفاده نمی‌کنند، بلکه برای ذخیره‌سازی تصویر از دستگاه‌های دیگری به نام NVR که به معنای دستگاه ضبط‌کننده تحت شبکه است بهره می‌برند. از آنجایی که این دوربین‌ها نیاز به کشیدن سیم از هر دوربین به صورت جداگانه به تجهیزات ذخیره‌سازی ندارند و از شبکه محلی استفاده می‌کنند، هزینه‌های کابل‌کشی آن‌ها در پروژه‌های سنگین بسیار پایین‌تر است. با وجود مزایای بسیار دوربین‌های تحت شبکه نسبت به دوربین‌های آنالوگ، به دلیل قیمت بالا و نصب نسبتا پیچیده‌تر همچنان در بسیاری از پروژه‌ها از دوربین‌های آنالوگ استفاده می‌کنند.

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.