» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » روندها و چالش های صنعت امنیت مبتنی بر هوش مصنوعی

روندها و چالش های صنعت امنیت مبتنی بر هوش مصنوعی


روندها و چالش های صنعت امنیت مبتنی بر هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در صنعت امنیت موضوع پرچالشی است که هم می تواند جنبه های مثبت و مفیدی برای ما داشته باشد و هم جنبه های تاریک و خطرناکی که حتی زیست انسان بر روی کره زمین را با مشکل روبرو کند. برای دهه ها ، ماهیت ایمنی جهانی در حال تحول بوده است. از تهدیدات امنیتی فیزیکی مانند حملات تروریستی در مقیاس وسیع یا حملات با سلاح سرد گرفته تا تهدیدهای شیمیایی  و حتی تهدیدهای میکروبی مانند COVID-19 از جمله موارد چالش برانگیز دنیای امروز ما به حساب می آیند. می توان چنین گفت که چالش های جدید دائماً در حال ظهور هستند و فضای تهدیداتی که امروز در آن فعالیت می کنیم دائما در حال تغییر است. پیچیدگی مسائل امنیتی در اصل مربوط به پیچیدگی و ماهیت این حملات است. از سوی دیگر با رکود اقتصادی، افزایش سرقت به اشکال سنتی، خشونت و سایر جرایم نیز افزایش چشم گیری داشته است. این موضوعات را با مشاغل کاذب که در فضاهای باز شهری شکل می گیرند و کارمندان دورکار ترکیب کنید  تا یقین بیاورید که طوفانی کامل برای افزایش تهدیدهای امنیتی وجود دارد.

همچنین هوش مصنوعی (AI) و به طور خاص شاخه هوش مصنوعی معروف به یادگیری ماشین (ML)، در حال حاضر باعث ایجاد تحولات گسترده در بسیاری از صنایع، از جمله صنعت امنیت شده است. هوش مصنوعی یک نیروی محرکه برای جایگزینی مدل های کاری مبتنی بر نیروی انسان با داده های یکپارچه و هوش مصنوعی ماشین است. تحقیقات در این زمینه نشان می دهد که هوش مصنوعی سهم بزرگی در مبارزه مداوم با بیماری های همه گیر مانند COVID-19 و همچنین تهدیدهای دیگری که ممکن است در آینده با آن روبرو شویم خواهد داشت.

با توجه به همه این موارد، سال ۲۰۲۱ سال بزرگی برای رشد هوش مصنوعی است.  موارد زیر چند روند اصلی و چالش را منعکس می کند که در سال ۲۰۲۱ صنعت امنیت را دستخوش تغییر خواهد کرد.

افزایش سرمایه گذاری های شهر هوشمند

یکی از نمونه های کاربرد گسترده هوش مصنوعی در زندگی آینده بشر، توسعه روزافزون شهرهای هوشمند و چگونگی استفاده از هوش مصنوعی برای ایجاد جوامع ایمن است. در چند سال گذشته ما شاهد افزایش تعداد برنامه های شهر هوشمند در سراسر جهان هستیم. شهرهایی که در حال استفاده از فناوری های نوآورانه برای مدیریت و سهولت خدمات زندگی هستند.

توسعه معمول یک شهر شامل زیرساخت های استاندارد – جاده ها ، مدارس ، برق ، آب ، حمل و نقل است. اکنون ، اینترنت ، داده ها و قابلیت های هوش مصنوعی نیز بخشی از الزامات زیرساخت استاندارد برای توسعه شهرها به حساب می آید. هوش مصنوعی نوید می دهد که با زیرساخت هایی که جمعیت رو به رشد را در خود جای می دهد، کارایی بیشتری را ارائه می دهد و در عین حال تأثیر مخرب انسان بر محیط ، منابع و جوامع را نیز کاهش می دهد.

اکنون شهرهای جهانی بیش از نیمی از جمعیت جهان را تشکیل می دهند و سازمان ملل متحد پیش بینی می کند تا اواسط قرن این رقم به ۶۸ درصد برسد. وزارت امور اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل (DESA) نیز پیش بینی می کند که با توجه به تغییرات جمعیتی و رشد کلی جمعیت در اواسط قرن حدود ۲٫۵ میلیارد نفر به مناطق شهری اضافه می شوند.همچنین پیش بینی می شود هزینه های جهانی در زمینه ابتکارات شهرهای هوشمند در سال ۲۰۲۱ در حدود ۱۲۴ میلیارد دلار باشد که طبق آمار ۱۸٫۹ درصد افزایش نسبت به سال ۲۰۱۹  نشان می دهد.

همچنین در سال های گذشته استفاده از فناوری مبتنی بر هوش مصنوعی برای ایجاد فضاهای عمومی و خصوصی ایمن تر در دستور کار بسیاری از شهرداری های بزرگ در سراسر جهان قرار گرفته است. امروزه راه حل های امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی در حال توسعه است و می تواند به طور مخفیانه در طیف وسیعی از محیط های فیزیکی به کار گرفته شود تا از جمعیت به شیوه ای کارآمدتر و دقیق محافظت کند. وقتی به آینده امنیت عمومی نگاه می کنیم ، واضح است که فناوری جدید هوش مصنوعی می تواند به طور چشمگیری اثربخشی فضای امنیت فیزیکی امروز را بهبود بخشد. به عبارتی دقیق تر هوش مصنوعی در صنعت امنیت می تواند منجر به اثر بخشی تجهیزات حفاظتی و امنیتی شود که خود این موضوع برای ایجاد شهرهای با امنیت بیشتر بسیار مهم است.

یکی از این کاربردها استفاده از نرم افزار تشخیص اشیا video ویدئویی / بینایی رایانه است که می تواند در سیستم های امنیتی نظارت تصویری (VMS) موجود ادغام شود. این سیستم های پیشرفته VMS می توانند در داخل و خارج از ساختمان ها مستقر شوند تا خطرات و تهدیدات پرچم ، سلاح های مختلف ، رفتارهای تهاجمی ، سرقت و رعایت ایمنی را شناسایی کنند. این کمک می کند تا با هشدار زودهنگام نسبت به مکان در محل و ماهیت تهدید بالقوه ، تأثیر تخلف را به حداقل برسانید ، به آنها اجازه می دهد قبل از وقوع ضرر وارد عمل شوند. از همین راه حل های ویدئویی مجهز به هوش مصنوعی می توان به همین ترتیب برای ارائه فعالیت های پیشرفته تجاری در سازمان های خرده فروشی ، تدارکات و تولید استفاده کرد.

همچنین ، فناوری های هدفمند مغناطیسی و حسگر رادار، که در اشیا مختلفی مانند جعبه های گلدان یا داخل دیوارها پنهان شده اند، هم اکنون می توانند افراد و کیسه هایی را که به داخل ساختمان وارد می شوند، برای یافتن تهدید های پنهان بررسی کنند. با استفاده از یادگیری هوش مصنوعی، این دو راه حل حسگر می توانند محتوای فلزی را در بدن و یا کیف اشخاص شناسایی کرده و مورد را با کاتالوگ موارد تهدیدآمیز مانند اسلحه ، تفنگ ، چاقو و بمب تطبیق دهند.

بدون این محصولات پیشرفته کشف اسلحه قبل از اینکه در دست فرد مهاجم ظاهر شود، تقریباً غیرممکن است. این راه حل همچنین امکان دسترسی بدون سر و صدا به ساختمان را فراهم می کند و در صورت تشخیص تهدیدات بالقوه و پنهان امکان اطلاع رسانی فوری به مسئولات حفاظتی محل را فراهم می کند. بنابراین فناوری پنهان کارکنان امنیتی را قادر می سازد تا تهدیدات را قبل از اینکه به یک حمله در مقیاس وسیع تبدیل شوند ، رهگیری کنند. در حالی که این تکنولوژی ها حریم خصوصی و آزادی های مدنی مردم را نیز حفظ می کند.

با ظهور نظارت پیشرفته و نوآوری در فن آوری، باید سطح احتیاط را رعایت کرد. با وجود بحث جهانی در حال انجام ، هنوز مقررات کمی در مورد استفاده از فناوری های هوش مصنوعی در صنعت امنیت وجود دارد. یک چیز قطعی است؛ باید در مکان مناسب، در زمان مناسب، با اهداف مناسب حفظ حریم خصوصی و آزادی مدنی چنین تکنولوژی هایی را نسب کرد. مردم نمی خواهند توسط سیستم های امنیتی همه جا حاضر با از بین رفتن حریم شخصی محافظت شوند . آنها خواهان تعادل مناسب بین امنیت و شیوه زندگی فعلی خود هستند ، توازنی که باید با هم تلفیق شود.

فناوری و ردیابی COVID-19

در سال اخیر شاهد این موضوع بودیم که  فناوری های مبتنی بر یادگیری ماشین نقش بسزایی در پاسخ به بیماری همه گیر COVID-19 داشته اند. به طور سنتی، هدف اصلی سیستم های نظارتی شناسایی و جلوگیری از تهدیدها، از جمله کشف سلاح های قابل مشاهده و پنهان و رفتارهای غیر عادی بوده است. گرچه این موضوع همچنان نیاز به تمرکز بیشتر دارد اما امروز شاهد هستیم که چگونه سیستم های نظارتی در برابر تهدیدات نامرئی جدید از شهروندان دفاع می کنند به شکلی که با تکنولوژی دوربین های حرارتی توانستیم به سرعت فرآیند ردیابی بیماران انجام دهیم.

باز هم ، توانایی ردیابی از طریق الگوریتم های تجزیه و تحلیل که می تواند از طریق مقادیر زیادی داده مدیریت شوند ، مکانیزم پاسخگویی بسیار مقیاس پذیر و سریع برای کنترل گسترش تهدیدات را فراهم می کند.

یادمان باشد که در شرایط بیماری های واگیر دار اگرچه ممکن است تهدید قابل مشاهده نباشد، اما به همان اندازه مخرب است. با ادغام هوش مصنوعی در فن آوری های موجود، دولت ، متخصصان بهداشت و پرسنل مراقبت های بهداشتی می توانند فضاها و محیط های عمومی را از طریق استفاده ترکیبی از دوربین های نظارت تصویری دیجیتال و حرارتی و سیستم های مدیریت فیلم کنترل کنند.

هوش مصنوعی نشان داده است که  بدون نیاز به تماس فیزیکی توانایی شناسایی علائمی از بیماریهای عفونی را دارد. با استفاده از نرم افزار تحلیلی ویدئویی مجهز به هوش مصنوعی ، مسئولان نظارتی و حفاظتی می توانند ماسک صورت، فاصله اجتماعی و عملکرد افراد در اجتماعات بزرگ را کنترل کرده و همچنین دمای بدن را افراد را بررسی کنند. البته از نظر انتقادی باید گفت که انتظار داریم این فناوری ها بتواند ویروس را شناسایی و ردیابی کند اما هنوز به این سطح از هوشمندی نرسیده ایم.

امنیت در سال ۲۰۲۱

ثابت شده است که فناوری در مواقع بحرانی متحد ارزشمندی برای حفظ امنیت جوامع انسانی است. برای شهرهای هوشمند، استفاده از فناوری های ابتکاری  به بهینه سازی راه حل های امنیتی در مناطقی که پر از پتانسیل هستند کمک می کند. همانطور که به آینده امنیت در جهانی می نگریم که تحت تأثیر طیف گسترده ای از تهدیدات قرار گرفته است واضح است که فناوری های جدید، به ویژه هوش مصنوعی می توانند به طور چشمگیری کارآیی سیستم های امنیتی را بهبود بخشند و به ما کمک کنند تا در برابر طیف گسترده ای از تهدیدات از خودمان دفاع کنیم. پر واضح است که فناوری نقش بسزایی در ایمن سازی جوامع ما در سال ۲۰۲۱ و بعد از آن دارد ، اما برای موثر بودن سیستم های امنیتی مبتنی بر هوش مصنوعی، باید از موضوع حفظ حریم خصوصی و بهبود عدالت اجتماعی نیز دفاع کنیم. به هر حال هوش مصنوعی در صنعت امنیت به شدت مورد استقبال تولید کنندگان بزرگ قرار گرفته است و انتظار می رود در سال های آینده روند صعودی نیز داشته باشد.

 

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته  دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

دستگاه ان وی آر    دوربین مدار بسته تحت شبکه  

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.