» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » مدیریت فروشگاه ها با سیستم های صوتی IP

مدیریت فروشگاه ها با سیستم های صوتی IP


مدیریت فروشگاه ها با سیستم های صوتی IP

استفاده از سیستم های صوتی IP برای مدیریت فروشگاه ها در چند سال اخیر به شدت مورد استقبال قرار گرفته است. شیوع ویروس کرونا همه مشاغل دنیا را با مشکل روبرو کرد و در این میان فروشگاه ها و مراکز خرید اولین مکان هایی بودند که برای مقابله با این ویروس بسته شدند و البته اولین مکان هایی بودند که تحت شرایط خاص پروتکل های بهداشتی بازگشایی شدند. برای مثال فروشگاه ها باید از قوانین دولتی من جمله حفظ فاصله گذاری اجتماعی پیروی کنند و حداقل فاصله میان افراد باید دو متر باشد. بسیاری از فروشگاه های بزرگ دنیا برای اینکار از سیستم ها و فناوری های حفاظتی استفاده کردند و در این مطلب برخی از این تجهیزات را به شما معرفی می کنیم.

مفهوم تحت شبکه

سیستم های تحت شبکه به معنی اتصال چند وسیله برای اشتراک گذاری در جهت تقویت عملکرد آنهاست. شبکه های می توانند متشکل از چند کامپیوتر، یا دوربین های مداربسته یا شبکه صوتی متشکل و هوشمند باشد. یک شبکه صوتی برا ی مثال از چندین دستگاه صوتی مانند میکسر، آمپلی فایر و بلند گوها تشکیل می شود تا از این طریق سیگنال های صوتی دیجیتال مشابه به اشتراک گذاشته شوند و این روش تبادل صدا ها بین این دستگاه ها را تسهیل می کند. در گذشته، تجهیزات و وسایل صوتی تحت شبکه در درجه اول برای ایجاد سیستم‌های بزرگ در تاسیسات تجاری، مدارس یا استادیوم‌ها مورد استفاده قرار می‌گرفتند. اما امروزه در انواع محصولات صوتی، از جمله محصولات طراحی شده برای مکان‌های کوچک مانند باشگاه، فروشگاه، کافه و… در حال تولید هستند. با استفاده از این سیستم شما می‌توانید در مکان‌های مختلف موزیک پخش کنید و به صورت آنلاین پیام صوتی بفرستید، بدون اینکه مشکلی در سیگنال به وجود بیاید.

سیستم صوتی تحت شبکه

سیستم صوتی تحت شبکه به معنای انتقال صدا به صورت دیجیتال از یک مکان به مکانی دیگر است. این نوع شبکه همزمان با پیشرفت های تکنولوژیک در چند دهه گذشته جایگزین سیستم های صوتی قدیمی و سنتی شده است. از مزایای این شبکه ها این است که افراد می توانند به راحتی صدا را در بخش های مختلف و به شکل های متفاوت کنترل کنند. فرض کنید شما مدیر یک فروشگاه هستید که از چند بخش متفاوت تشکیل شده است. تجهیزات تحت شبکه صوتی به شما این امکان را می دهد که در بخش های مختلف صداها را کم یا زیاد کنید و به شکل کاملا متمرکز این موضوع را کنترل کنید.

همچنین با این سیستم اطلاعات صوتی به شکل زمانی و مکانی در کیفیت های بسیار بالا بر روی بستر شبکه و در انواع فرمت های صوتی ذخیره می شود. همچنین در صورت نیاز سیستم پیجینگ و پخش فایل های صوتی می توان از این سیستم ها استفاده کرد. از سوی دیگر پهنای باند برای انتقال چندین کانال صوتی فشرده قابل استفاده است. یعنی صدا می‌تواند به سرعت در مسافت‌های طولانی و بدون تخریب سیگنال یا هزینه کابل کشی آنالوگ معمولی، منتقل شود. با استفاده از این سیستم بدون محدودیت‌های کابل‌کشی آنالوگ و تداخل الکترومغناطیسی، می‌توان صدایی با کیفیت مناسب ارائه کرد.

 

سیستم اعلان عمومی برای کمک به فاصله گذاری اجتماعی ایمن تر

همانطور که گفته شد پیروی کردن از پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در زمان شیوع پاندمی کرونا یکی از دغدغه های اصلی فروشگاه ها برای بازگشایی مجدد بود. با استفاده از بلند گوهای IP یا دیجیتالی و یکپارچه سازی این سیستم ها با دوربین مداربسته نظارت تصویری راهکارهایی برای حفظ فاصله گذاری اجتماعی ایجاد شده است. این سیستم ها قابلیت اعلام هشدار عمومی دارند و با ارسال پیام های فوری به مشتریان یادآوری می کند که قوانین حفظ فاصله گذاری اجتماعی در هنگام خرید را رعایت کنند.

همچنین در کشور هایی که انگلیسی زبان اول نیست و برای شهروندان نابینا و کم بینا سیستم های صوتی مبتنی بر تکنولوژی های IP بخشی از تدابیر گسترده برای افزایش آگاهی عمومی نسبت به شرایط قابل اجرا می شود. با یک مثال قابلیت های این سیستم ها بیشتر عیان می شود. در شرایط کنونی صف بستن می تواند یکی از دلایل نگرانی فروشندگان و مشتریان به شمار آید. بلندگوهای نصب شده در فروشگاه می توانند برای اطلاع رسانی به مشتریان یا تذکر جهت زدن ماسک و رعایت سایر نکات بهداشتی، اهمیت شستن دست ها با آب و صابون یا ضدعفونی کردن به کار روند. با چنین سیستمی برای کمک به درک مشتریان و تشویق آنان به داشتن رفتار درست و مناسب با این شرایط، کارکنان و مدیریت می توانند بر وظایف کاری خود متمرکز شوند.

سیستم های صوتی IP

بیشتر بخوانید:هایک ویژن ،   دوربین مداربسته تی وی تی

مدیریت تردد مشتریان برای عملکرد هوشمندانه تر

دوربین ها و سنسورهای نظارتی، همراه با فناوری آنالیتیک را می توان هر زمانی در نقاط ورود و خروجی مشتریان در فروشگاه استفاده کرد. فروشنده می تواند سطح به خصوصی از تجمع مشتری را بر اساس اندازه فروشگاه و چیدمان آن مشخص کند و فاصله کافی بین افراد را نیز در نظر بگیرد. این فرآیند تمامی افرادی که وارد فروشگاه شده یا از آن خارج می شوند را نظارت می کند تا از برقراری ثبات در اجرای قوانین اطمینان دهد.

داده های مربوط به تردد مشتریان را می توان جمع آوری کرده و به عنوان مدرکی برای رعایت فاصله گذاری اجتماعی و مدیریت صحیح فروشگاه به کار برد. بلندگوهای صوتی شبکه که قادر به انتشار صدا در یک یا چند ناحیه هستند نیز می توانند به عنوان بخشی از فرآیند به سیستم افزوده شوند تا هنگام تشخیص تجمع افراد، فوراً هشدار دهند. این هشدار می تواند یک پیامِ از قبل ضبط شده برای یادآوری و تذکر به مشتریان باشد. همین راهکار را می توان برای هشدار به پرسنل فروشگاه به کار برد تا در زمان های شلوغی فروشگاه، لاین های صندوق دیگر را باز کنند.

سیستم صوتی IP و آینده فروشگاه ها

مراکز خرید و فروشگاه های بزرگ هنوز هم قلب تپنده هر جامعه ای به شمار می روند. قدم گذاشتن در این کسب و کار، یک مسئولیت اقتصادی مهم به شمار می رود و بر مشاغل زیادی نیز تأثیر خواهد گذاشت. اما دغدغه کنونی در مورد موج دوم COVID-19 و افزایش آگاهی مشتریان در مورد حفظ فاصله ها، نشان می دهد که فروشندگان باید روش های فاصله گذاری را به کار بگیرند تا بتوانند برای مدت زمان زیادی به کسب و کار خود ادامه دهند و ناچار به بسته شدن مجدد نشوند.

استفاده از فناوری برای ارائه اطلاعات و هشدار در مورد فاصله گذاری اجتماعی از اهمیت زیادی برخوردار است. به کمک فناوری، فروشگاه ها می توانند قدرتمندانه به کار خود ادامه دهند و کارآمدتر عمل کنند. با نصب و راه اندازی سیستم های مبتنی بر ابر، از جمله راهکارهای صوتی IP جدید، فروشگاه ها می توانند عملکرد بهتر و نوآورانه تری داشته باشند.

مقالات مرتبط:

 1. ۱۰ تکنولوژی جدید در دوربین های مداربسته
 2. واترمارک دوربین مدار بسته
 3. حافظت از سیستم های تحت شبکه
 4. قابلیت تشخیص شی رها شده در دوربین مداربسته
 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.