» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » شناسایی چهره؛ مزایای اجتماعی و دغدغه‌های مربوط به حریم خصوصی

شناسایی چهره؛ مزایای اجتماعی و دغدغه‌های مربوط به حریم خصوصی


شناسایی چهره؛ مزایای اجتماعی و دغدغه‌های مربوط به حریم خصوصی

هرروزه نظرات و اخباری در مورد فناوری شناسایی چهره می‌بینیم. برای بعضی این اصطلاح می‌تواند به شدت مداخله‌جویانه باشد، در حالی که برای بعضی نیز حکایت از یک فناوری نوین برای مبارزه با جرائم را دارد. چه حقایقی در مورد شناسایی چهره وجود دارد و حق با کدام طرف است؟ جواب مطلقی وجود ندارد. مثل سایر ابزارهای قدرتمند، تشخیص و شناسایی چهره نیز به نهاد استفاده‌کننده از آن بستگی دارد. می‌توان از آن استفاده‌ای غیر اخلاقی کرد و یا با نیت خیر و با هدف به وجود آوردن فضایی امن از این فناوری استفاده کرد.

نگرانی از بابت شناسایی چهره

با افزایش کاربردهای فناوری شناسایی چهره، دغدغه‌های مردم در مورد این تکنولوژی را می‌توان در سراسر اخبار و شبکات اجتماعی یافت. بعضی از این دغدغه‌ها از این قبیلند:

حریم خصوصی: اولین و واضح‌ترین دلیل مخالفت مردم با فناوری شناسایی چهره ذات ناخوشایند آن است. زیاد شدن نظارت دولتی بر مردم به یک معضل بزرگ تبدیل شده و این تکنولوژی می‌تواند آینده‌ی جهان را به سمت دولت های دیکتاتور سوق دهد.

دقت: مردم درباره شناسایی اشتباه چهره و در نتیجه تشخیص و تعقیب اشتباه افراد، نگرانند.

آگاهی:  اطلاعات بسیار کمی در مورد روش استفاده از فناوری شناسایی چهره وجود دارد. مردم فرصت موافقت و اجازه دادن به استفاده از عکس خود در پایگاه‌های داده را نیافته و آزادی و حق انتخاب آنان صلب می شود.

رفع نگرانی‌ها

نگرانی‌هایی از جنس حریم خصوصی، دقت و آگاهی همگی درست و به‌جا هستند، با این وجود، دلایلی وجود دارد که نشان می‌دهد از فناوری شناسایی چهره نیز مانند سایر تکنولوژی‌ها می‌توان درست و مسئولانه استفاده کرد:

حریم خصوصی: برخلاف آینده‌ی ترسناک ترسیم شده توسط برخی افراد با این محتوا که هر کس حتی در منزل خود نیز تحت نظارت دولت قرار دارد باید گفت که در فناوری شناسایی چهره صرفا دوربین های مدار بسته‌ی نصب شده در اماکن عمومی مورد استفاده مراجع امنیتی برای نظارت بر جمعیت قرار می گیرد. درواقع هیچ تفاوتی بین حضور یک نگهبان در ورودی یا نرم‌افزاری تحت هوش مصنوعی برای شناسایی افراد وجود ندارد. تنها تفاوت سرعت بالا و خستگی‌ناپذیری هوش مصنوعیست. این فناوری فقط به افرادی که از قبل به آن معرفی شده‌اند حساسیت نشان می‌دهد و معرفی کردن تمامی جمعیت کره‌ی زمین به آن اصلا امکان‌پذیر نخواهد بود.

دقت: اگرچه نسل اولیه از این فناوری طبق پژوهش‌های سال ۲۰۱۴ دارای خطای زیادی بود، اما امروزه و در سال۲۰۲۱ بهترین نرم‌افزارهای شناسایی چهره با دقتی حدود ۹۹٫۸% کار می‌کنند. مدل‌های هوش مصنوعی جدید به طور پیوسته در حال رشد و پیوستن به پایگاه‌های داده‌ای بزرگ‌تر، مرتبط‌تر و متنوع‌تر هستند. خطای امروزی نرم‌افزارهای تشخیص چهره با عملکرد انسان قابل مقایسه بوده و با پیشرفت هرروزه‌ی هوش مصنوعی عملکرد این تکنولوژی بهتر هم خواهد شد.

آگاهی: اگرچه این موضوع شایدحقیقت مطلوبی برای برخی نباشد، اما همین امروز نیز همه ما و به طور مرتب توسط دوربین های امنیتی تحت نظارت قرار داریم. در سال ۲۰۱۴ حدود ۲۴۵ میلیون و در سال ۲۰۱۸ حدود ۶۵۶ میلیون دوربین امنیتی فعال در جهان وجود داشت که پیش‌بینی می‌شود این عدد در سال ۲۰۲۱ دوبرابر شود. شهروندان قبول کرده‌اند که در ازای تحت نظارت بودن، در فضایی امن‌تر خدمات دریافت کنند. فناوری شناسایی چهره نیز صرفا یک لایه‌ی دیگر امنیتی است و اگر کسی برای امنیت تهدید محسوب نمی‌شود، بعید است که چهره‌ی او بدون موافقت خاصی وارد سیستم شود.

مزایای فناوری شناسایی چهره

در تابستان ۲۰۱۹، پلیس نیویورک با استفاده از این فناوری موفق شد یک متجاوز را در عرض ۲۴ ساعت از وقوع جرم، دستگیر کند. در بهار ۲۰۱۹ نیز دپارتمان امنیت استان سی‌شوآن چین موفق شد دختری ۱۳ ساله را که در سال ۲۰۰۹ گم شده بود پیدا کند، دختری که هیچ‌کس دیگر انتظار بازگشت او را نداشت. پلیس ولز نیز با استفاده از این فناوری از وقوع جرائم پیشگیری می‌کند. برای پلیس استفاده از شناسایی چهره باعث صرفه‌جویی در وقت شده و زمان استفاده شده را به چند ثانیه کاهش می‌دهد. علاوه بر این، امکان بازداشت‌های اشتباهی نیز از بین می‌رود. بر اساس آمار رسمی ۶۰ درصد از مردم آمریکا در سال ۲۰۱۹ با استفاده از تکنولوژی شناسایی چهره جهت برقراری امنیت بیشتر موافق بوده‌اند. وقتی مردم بدانند که تحت نظارت هستند، احتمال وقوع جرم توسط آنان نیز کمتر شده و به این صورت است که فناوری شناسایی چهره باعث پیشگیری از وقوع جرم نیز می‌شود.

صرفه‌جویی در زمان

سرعت پارامتری است که در تمامی کاربردهای هوش مصنوعی در برابر انسان، از وضعیت مطلوبی برخوردا بوده است. تقریبا در همان لحظه‌ی اجرا این نرم‌افزار قادر است لیستی از افراد احتمالی را با اطلاعاتی که به شناسایی مجرم کمک می کند ارائه دهد. در شیوه‌ی سنتی باید تک‌تک افراد پیدا شده و برای انگشت‌نگاری حاضر شوند.

با استفاده از هوش مصنوعی به جای روزها بازبینی تصاویر،  در عرض چند ثانیه می‌توان مکان مظنون را مشخص کرد. این مزیت برای امنیت کلی همه‌ی ارگان‌ها حیاتیست، چرا که در مواقع تهدید امنیتی زمان مهم‌ترین موضوع است. راه دیگری که فناوری تشخیص چهره به صرفه‌جویی در زمان کمک می‌کند باز کردن درها و رمزها بر اساس شخص مسئول است، اتفاقی که می‌تواند استفاده از کارت ورود را منسوخ کند و یا در هنگام فراموشی یا گم شدن کارتهای عبور به کاربران گزینه جایگزین ارائه کند.

صرفه‌جویی در هزینه

یک نرم‌افزار پیشرفته‌ی هوش مصنوعی به چند طریق باعث صرفه‌جویی در هزینه‌های مصرفی می‌شود. اولا که این نرم‌افزارها بر روی سیستم دوربین مدار بسته‌ی قبلی شما پیاده شده و نیازی به نصب دوباره‌ی دوربین امنیتی نخواهد بود. دوما هوش مصنوعی مقدار زیادی از نظارت امنیتی سنتی و شبانه‌روزی را کاهش داده و فقط در مواقع حساس و دیدن افراد مظنون، مراجع را باخبر می‌سازد. سوم اینکه با اجازه‌ی دسترسی به کارکنان بر اساس چهره‌ی آنان، بازدهی آنان به مقدار بیشینه خواهد رسید.

کلام نهایی

فناوری شناسایی چهره یکی فناوری پیپچیده است که مزایای بسیاری دارد. آیا می‌توان از آن سوءاستفاده کرد؟ بله. مانند تمامی ساخته‌های بشر امکان سوءاستفاده از نرم‌افزارهای شناسایی چهره نیز وجود دارد. با این وجود شواهد نشان می‌دهند که استفاده از این فناوری دارای مزایای بسیار و به صرفه بوده و جهان را به مکانی امن‌تر تبدیل خواهد کرد.

 

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته  دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

دستگاه ان وی آر    دوربین مدار بسته تحت شبکه  

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.