» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » شهر هوشمند و الزامات اجرایی برای آن

شهر هوشمند و الزامات اجرایی برای آن


شهر هوشمند و الزامات اجرایی برای آن

موج مهاجرت از روستا به سمت شهرها که در در نیمه دوم قرن گذشته به شدت در سراسر جهان افزایش یافته بود همچنان به روند فزاینده خود ادامه می دهد. آمارها نشان می دهند که تا سال ۲۰۵۰ نزدیک به ۸۹ درصد مردم کشورهای توسعه یافته و ۶۷ درصد ساکنین کشورهای در حال توسعه در شهرها سکونت خواهند داشت. از سوی دیگر بر اساس آمار میانگین مصرف انرژی می دانیم که انسان های شهرنشین بیش از حد نیاز خود از منابع طبیعی استفاده می کنند و در نتیجه انتظار فاجعه کمبود منابع در سه دهه آینده دور از ذهن نخواهد بود. سوال اساسی این است که فناوری شهر هوشمند می تواند معضلات آینده بشر را تا حدودی برطرف سازد؟

انرژی هوشمندسیستم‌های هوشمند انرژی میزان مصرف انرژی را زیر نظر قرار می‌دهند و آن را با بازدهی بیشتری مدیریت و حفظ می‌کنند. سیسکو برآورد کرده، در شهرهایی که بر مبنای اطلاعات دقیق کار مدیریت می‌شوند، بازدهی انرژی در ۲۰ سال آینده ۳۰ درصد افزایش می‌یابد. با استفاده از منابع انرژی تجدیدپذیر، مدیریت ذخایر آب و داشتن یک سیستم مدیریت پسماند شهرها می‌توانند میزان آلودگی را کاهش داده و انرژی کمتری مصرف کنند.

حمل و نقل هوشمند: هدف از حمل و نقل هوشمند این است که گزینه‌هایی برای حمل و نقل پایدار فراهم شود. طبق گزارش‌ها یک آمریکایی به طور میانگین در سال ۳۴ ساعت در ترافیک می‌ماند. با رشد سریع شهرها، باید روش‌های حمل و نقل جدیدی معرفی شود تا جابه‌جایی پویا بماند. به این ترتیب، برای دولت آمریکا ۱۲۴ میلیارد دلار در سال صرفه‌جویی می‌شود. پیاده‌‌روی، دوچرخه‌سواری و دیگر روش‌های جابه‌جایی ترکیبی بعضی از راه‌حل‌هایی است که می‌تواند تا حدودی مشکل ترافیک و حمل و نقل را حل کند. پیدا کردن راه‌‌حل‌های جدید و بهتر می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد و تأثیر مثبتی بر محیط زیست داشته باشد.

زیرساخت هوشمند: زیرساخت هوشمند بنیان لازم برای همه‌ی راه‌حل‌های هوشمندانه را فراهم می‌کند. با استفاده از فناوری‌‌های جدید برای تبدیل داده خام به اطلاعات می‌توان برنامه‌ریزی‌های شهری و منطقه‌ی انجام داد تا برای نیازهایی که در آینده به وجود می‌آید، مناسب باشند. همچنین سیستم‌های فعلی را می‌توان با تحلیل داده‌ها، الگوهای ترافیک و سیستم‌های ردیابی بهبود داد.

بهداشت و سلامت هوشمند: برای تطابق با تغییرات در جمعیت شهری، باید خدمات هوشمندتری در زمینه بهداشت و درمان ارائه شود. روش‌های هوشمندتر برای فراهم کردن سرویس‌های درمان می‌تواند هزینه‌ها را کاهش دهد و بین فعالان صنعت بهداشت و درمان ارتباط مؤثری برقرار کند و اطلاعات ضروری بیماران فراهم شود. وقتی پرستاران و پزشکان به اطلاعات بیماران دسترسی داشته باشند، می‌توانند به شکل‌های جدیدی با یکدیگر همکاری نمایند تا به بهترین نحو از بیماران مراقبت کنند. یک شهر هوشمند در مقایسه با یک شهر سنتی بهتر می‌تواند نسبت به چالش‌های ناشی از افزایش جمعیت واکنش نشان دهد. با بهره‌گیری مؤثرتر از منابع دولت‌ها می‌توانند هزینه‌ها را پایین بیاورند، کیفیت زندگی را ارتقا دهند و نیاز نسل‌های آینده را برآورده کنند.

خدمات عمومی هوشمند: با برقراری ارتباط میان شهروندان و مقـامات شهرها می‌توانند به مکان هایی امن‌تر، پاکیزه‌تر تبدیل شوند و استانداردهای کلی شهر بالاتر بروند. اگر شهروندان این امکان را داشته باشند که مشکلات جمع‌آوری زباله یا دیگر مشکلات زیرساختی را گزارش دهند، مقامات مسئول سریع‌تر می‌توانند دست به کار شوند و مشکلات را حل نمایند.

فراتر از فناوری حفاظت شهرهای هوشمند

بسیاری از شهرها تقریباً هیچ برنامه‌ای برای ایمن‌تر شدن ندارند. شهرهای مختلف جهان به شکلی روزافزون در حال گذار هستند تا به شهرهای هوشمند تبدیل گردند: در شهرهایی که راه‌کارهای حفاظتی با سایر سیستم‌ها یکپارچه می‌شوند، مزایای فناوری فراتر از حفاظت و در سایر فعالیت‌های شهر نیز به کار می‌رود.

اگرچه این گذار هنوز به طور کامل همه‌گیر و رایج نشده است، اما گذار ضروری و مهم بعدی، یعنی گذار از شهر هوشمند به شهر شناختی (شهر هوشمندتر از smart city) هم اکنون در حال وقوع است. سه سال پیش، سازمان ملل گزارش کرد که ۵۴ درصد از جمعیت جهان شهر نشین هستند و تا سال ۲۰۵۰ این رقم به ۶۶ درصد می‌رسد. برای این رشد، دلایل بسیاری وجود دارد: شهرها مستعد آن هستند که فرصت‌های شغلی و تحصیلی بیشتری را فراهم کنند و همینطور دسترسی بیشتری به امکاناتی نظیر حمل و نقل عمومی، ورزش و رویدادهای فرهنگی بدهند. این عوامل منجر به رشد شده و متعاقباً خدمات، زیرساخت‌ها و منابع عمومی موجود را زیر سؤال خواهد برد. واضح است که حفظ ایمنی شهرنشینان با جلوگیری از رشد جرم و جنایات از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است.

شهر هوشمند

استفاده از داده‌ها و نرم‌افزارها با حسگرهای متصل

مشکلاتی وجود دارد که حسگرهای متصل، داده‌ها و نرم‌افزارها می‌توانند راه‌کارهای مفیدی برایشان ارائه نمایند. به طور مثال، دوربین‌های ترافیکی متصل به شبکه قادرند وضعیت ترافیک را به صورت آنی برای مدیران شهر و نیز عموم مردم پخش کنند و مسافران می‌توانند از یک برنامه‌ی موبایل به داده ها دسترسی یابند و مسیر خود را بر طبق آن تنظیم نمایند. محاسبه‌ی هوشمند برق مثال دیگری است که در آن نظارت و گزارش دهی مصرف انرژی به صورت آنی و در لحظه، شهروندان را قادر می‌سازد تا بازخور ثابتی از تأثیر سبک زندگی جدید بر مصرف انرژی و هزینه‌های ماهانه‌ی خود دریافت کنند. خدمات رفاهی نیز می‌توانند از این داده‌ها بهره‌مند شوند؛ زیرا داده‌ها زمان و مکان‌هایی که تقاضا زیاد است را مشخص می‌کنند و نیز بخش‌های شبکه‌ی توزیع را که تحت فشار زیادی هستند تشخیص می‌دهند.

ایجاد هوش عملی

مثال‌های ذکر شده، نیاز واضح به جمع‌آوری داده‌های مرتبط در ابتدای امر را مشخص می‌کنند و بنابراین توضیح می‌دهند که چرا اولویت‌های شهر هوشمند بر جمع‌آوری گسترده‌ی داده‌ها (به ویژه ویدئو و تصویر) با کمک راه‌اندازی تعداد زیادی دستگاه‌های نظارتی و ضبط، همچون دوربین‌های نظارت تصویری و ANPR تأکید دارد.با این حال بعضی از آن اولویت‌ها نظیر دوربین‌های با نور قرمز یا سیستم‌های غربالگری مسافران پرواز با کامپیوتر، برای کارهایی فراتر از حفظ امنیت به کار می‌روند که ممکن است منابع محدود را اتلاف نموده و به دلیل راه‌کارهای پر هزینه منجر به تأخیر در حمل و نقل شهر هوشمند شوند. به عبارت دیگر، تکنولوژی الزاماً منجر به ایمنی بیشتر نخواهد شد.اما آیا این بدان معنا است که ما می‌توانیم آنچه نیاز داریم را به سرعت بیابیم؟

نگاهی فراتر از فناوری برای نظارت هوشمند

شهرها نیازمند راه‌کارهایی هستند که به شما در یافتن آنچه نیاز دارید کمک کنند (همچون یافتن یک کودک گم شده یا یک مظنون) و «اطلاعات زیاد» را به «هوش عملی» تبدیل کنند. این عصر جدید فناوری‌های نظارتی همچنین می‌تواند به تقویت قانون در حفظ نظم و امنیت عمومی کمک کند. هر چه مناطق دید بیشتر باشد، مشاهده طولانی‌تر خواهد بود و داده‌های نظارتی بیشتری را می‌توانیم ذخیره‌سازی و فهرست کنیم و بنابراین اطلاعات مورد نیاز بیشتری را به دست خواهیم آورد.

یک پیش‌بینی بارز برای راه‌کارهای شهر هوشمند وجود دارد. داده‌ها اغلب در یک جهت و از دستگاه‌های نظارتی به مقامات دولتی انتقال می‌یابند که منجر به بروز تنش‌هایی میان حریم خصوصی و اهداف دولتی یعنی برقراری ایمنی و بهره‌وری بالاتر، خواهد شد.

راه‌کارهای شهر هوشمند برای ایمنی عمومی

این نیاز اساسی برای ایمنی عمومی، یکی از بزرگ‌ترین فشارهای موجود است که ما را به سمت راه‌کارهای شهر هوشمند هدایت می‌کند: رویکردهایی که در جستجوی حل چالش‌های شهری به‌وسیله‌ی تکنولوژی‌ها می‌باشند. تفکر پشت این اولویت‌ها آن است که با قابلیت اتصال به اینترنت و داده‌های آنی، مطمئناً مشکلات مربوط به سلامت محیط، اجتماع، اقتصاد و حتی سلامت عمومی باید بیش از پیش مدیریت شوند. اگر تکنولوژی بتواند تمامی صنایع را دستخوش این گذار کند، چرا نتواند شبکه‌های برق را با دوام‌تر، سیستم‌های حمل و نقل را کارآمدتر و منابع آب شهری را مقاوم‌تر و پایدارتر کند؟ بی تردید داده‌های بیشتر می‌توانند تنها منجر به بازدهی بهتری شوند. اگرچه فناوری برای هر شهر ایمن و هوشمندی امری ضروری به شمار می‌رود، اما این امر به تنهایی کافی نیست. در حقیقت شهرهای هوشمند تعیین می‌کنند که چگونه به کارگیری نرم‌افزار، حسگرها، ارتباطات و سایر فناوری‌ها می‌توانند نیازهای افراد را مرتفع سازند.

بدون درک صحیح و واضح، این تنش‌ها فقط تشدید می‌شوند؛ زیرا قابلیت اتصال بی‌سیم، فناوری‌های حسگر و پردازش، دقیق‌تر و ارزان‌تر می‌شوند و ابزارهای داده‌های بزرگ نظیر منابع ابری و فناوری ذخیره‌سازی، قدرت بیشتری به دست خواهند آورد. حتی در شهرهای هوشمند نیز گفتگو، آنالیز دقیق و توافقات از هر فناوری دیگری مهم‌تر و ضروری‌تر است؛ زیرا ساکنین شهرها نه تنها مصرف‌کنندگان خدمات و امکانات عمومی هستند، بلکه شهروندانی با حقوق قانونی نیز می‌باشند.

مقالات برای مطالعه بیشتر:

 1. ۱۰ تکنولوژی جدید در دوربین های مداربسته
 2. واترمارک دوربین مدار بسته
 3. حافظت از سیستم های تحت شبکه
 4. قابلیت تشخیص شی رها شده در دوربین مداربسته
 5. علت بوق زدن دستگاه DVR

 

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته      نصب دوربین مداربسته

برند حارس   دوربین مدار بسته   دستگاه دی وی آر

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.