» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » توسعه فناوری ویدئو آنالیتیک در دوران کرونا

توسعه فناوری ویدئو آنالیتیک در دوران کرونا


توسعه فناوری ویدئو آنالیتیک در دوران کرونا

فناوری ویدئو آنالیتیک : دنیای امروز ، دنیای هوشمندسازی ماشین ها برای مقاصد مختلف است. فناوری هایی مانند یادگیری ماشین برای ارتقا عملکرد هوش مصنوعی موج جدیدی از تقاضا در صنایع مختلف را بوجود آورده است. این روند در دوران کرونا شدت بیشتری گرفته است و شاید بتوان گفت که بیماری کرونا با تمام جوانب منفی و تلخ خود آغازگر یک انقلاب در زمینه های هوش مصنوعی، ویدئو آنالیتیک و یادگیری ماشین است. در این مقاله به موضوعات مختلفی در زمینه فناوری های مرتبط با ویدئو آنالیتیک می پردازیم که در دوران کرونا بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است.

دوربین های تب سنج

بیماری کرونا به شدت منجر به افزایش دما بدن افراد و تب بالا در آنها می شود بنابراین در یک سال اخیر تقاضا برای دوربین های تب سنج در میان سازمان های افزایش چشم گیری داشته است چرا که با این روش می توانند از پرسنل خود تا حدی محافظت کنند. با نصب این دوربین ها در مکان های مختلف شرکت ها و مکان های پرتردد عمومی می توان به سرعت افراد بیمار را غربالگری کرد و آنها را به سمت مراکز درمانی هدایت کرد.

همچنین در طول این پاندمی، مشتریان مایل هستند تا راهکارهای حرارتی را برای تشخیص تب و به عنوان وسیله ای برای محافظت از کارکنان و مهمانانشان و ارتقای ایمنی آنان راه اندازی کنند. دوربین های حرارتی بدون تماس، دارنده تأییدیه سازمان غذا و داروی ایالات متحده، توجه بسیاری از سوی آژانس ها و سازمان های دولتی، فرودگاه ها و خطوط هوایی، اپراتورهای استادیوم و مجموعه های بزرگی همچون کارخانجات، فروشگاه ها و دانشکده ها دریافت نمود.

لازم به ذکر است که دوربین های تب سنج از مدل های بسیار اولیه الگوریتم های ویدئو آنالیتیک استفاده می کنند و این موضوع در سیستم های جدید این دوربین های در حال رشد است. برای مثال نمونه های جدید این دوربین ها می تواند به طور همزمان تا ۵۰ فرد را مورد ارزیابی قرار دهد و دمای بدن آنها را به شکل همزمان آنالیز کند.

فناوری های بدون تماس

COVID-19 بیش از هر چیز از طریق ریزقطرات تنفسی بین افراد مجاور منتشر می شود. با این حال، ویروس ها توسط افراد آلوده روی سطوح نیز باقی می مانند و این نیز یکی از راه های اصلی انتقال است. به همین دلیل، فناوری بدون تماس نیز در این مدت رواج قابل توجهی یافت.

تحقیقات نشان داده که ویروس ها می توانند تا سه روز روی سطوح استیل ضد زنگ و پلاستیک بسیاری از ریدرهای اثرانگشت زنده بمانند. به همین دلیل مشاهده می کنیم که علاقمندی کاربران به راهکارهای بیومتریک بدون تماس مبتنی بر عنبیه ما بیشتر شده است. کرونا ویروس باعث شد تا کاربران فناوری های بیومتریک بدون تماس را برای احراز هویت بیشتر انتخاب کنند. بعید می دانم این علاقمندی به زودی تغییر کند.

هوش مصنوعی و آنالیتیک پیشرفته

در دوران شیوع COVID-19، ویدئوآنالیتیک مبتنی بر هوش مصنوعی و یادگیری عمیق نیز پر رنگ تر شدند. جالب است بدانید که ویدئوآنالیتیک بر پایه هوش مصنوعی که پیش تر به دلیل خطاهایی که داشت رد شده بود، اکنون با بیشتر شدن دقت آن طی سالهای اخیر، کنجکاوی بسیاری را برانگیخته است.

به شکلی روزافزون اصطلاح هوش مصنوعی در دستگاه پر رنگ تر می شود؛ زیرا کاربران نهایی از فناوری ویدئو آنالیتیک پیشرفته ای بهره مند می شوند که در داخل دستگاه هایی همچون دوربین ها به اجرا در می آید.  در مقایسه با سیستم های قدیمی که نیازمند یک سرور اختصاصی هستند تا آنالیتیک پیشرفته ای همچون تشخیص چهره را اجرا کنند، جدیدترین فناوری هوش مصنوعی روی چیپ سِت دستگاه، موجب می شود تا عملکرد هوش مصنوعی در داخل دستگاه صورت گیرد؛ ضمن این که در هزینه کلی سیستم نیز صرفه جویی می کند (اجرای ویدئوی کمتر، سرور ساده تر).

فناوری ویدئو آنالیتیک

 

بیشتر بخوانید:  هایک ویژن   دوربین مداربسته   دوربین مداربسته تی وی تی

آنالیتیک مبتنی بر شبکه نورونی در ساده ترین سطح به کار می رود تا آلارم های غلط را از بین ببرد و سپس کارهایی همچون تشخیص چهره، تمییز چهره، ردیابی، تشخیص پلاک خودرو و تشخیص مدل وسیله نقلیه را انجام دهد.

حافظه ابری

برای موارد کاربری خاص، ابر راهکاری ایده آل به شمار می رود. برای مثال، کاربران نهایی در چند سایت می توانند از مزایای ساختار ترکیبی ابر بهره مند شوند و کاربران مشاغل کوچک نیز می توانند از یک مدل کسب و کار نظارت تصویری به عنوان یک سرویس بهره مند شوند. در نتیجه هزینه های سرور رکوردر حذف خواهد شد. به همین دلیل ابر رایج و محبوب باقی مانده است.

علاوه بر این، حافظه ابری در حال حاضر می تواند برای مقابله با کرونا نقش مهم تری را نیز ایفا کند. وجود چالش های ناشی از فاصله گذاری اجتماعی و قرنطینه در سراسر جهان، این دوران برای بسیاری از پیشرفت های فنی، حکم یک آزمایش ارزشمند را داشت. نظارت مجازی از راه دور برای زیرساختهای حساس در این دوران فوراً به ذهن می رسد. این فناوری همچنین رواج چشمگیری یافت که توسط ابر به خوبی پشتیبانی شد. حال در دوره ای که محدودیت ها بسیار افزایش یافته اند، انعطاف این شبکه های مجازی، ارزش آنها را به وضوح نشان می دهد.

مقالات مرتبط:

 1. میکروفن دوربین مداربسته
 2. پهنای باند دوربین مداربسته
 3. دوربین مداربسته چگونه کار می کند
 4. سیستم کنترل تردد

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته      نصب دوربین مداربسته

برند حارس   دوربین مدار بسته   دستگاه دی وی آر

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.