دوربین مداربسته استارلایت : وقتی صحبت از امنیت و نصب دوربین مداربسته برای نظارت تصویری بر یک محیط می شود، مهمترین دغدغه مسئولان امنیتی ایجاد امکانی در جهت تصویر برداری در شرایط تاریکی و محیط های کم نور خواهد بود. در سال های اخیر شرکت های تولید کننده دوربین های مداربسته مانند شرکت هایک ویژن یا تی وی تی ، قابلیت های منحصر به فردی مانند IR، EXIR و Starlight را به بازار جهانی معرفی کرده اند تا توانایی دوربین های مداربسته برای تصویربرداری از محیط های کم نور را نیز افزایش دهند. در این مقاله به معرفی دوربین مداربسته Starlight می پردازیم.

اگر بخواهیم توضیحی مختصر درباره فناوری استارلایت دوربین های مداربسته بدهیم می توانی چنین گفت که این فناوری به دوربین های مداربسته نسل جدید  امکان ثبت تصاویر رنگی در محیط کم نور را می دهد. البته استفاده از این فناوری برای ایجاد تصاویر سیاه سفید نیز ممکن است که بسته به شرایط نوری محیط می توانید از هر دو قابلیت استفاده کنید. نکته مهم در خصوص فناوری دوربین های مداربسته استارلایت این است که تصاویر ایجاد شده در این فناوری به شکل قابل توجهی از کیفیت های بالایی برخوردار هستند.

از نظر توانایی های انسانی در مشاهده محیط اطراف می دانیم که اگر سطح نور به زیر ۲۰ لوکس برسد، چشم انسان قادر به تشخیص بسیاری از اشیاء و اجزاء محیط نیست. دوربین های استارلایت Starlight دوربین هایی با سنسور خاص هستند که در شرایط کم نور، دید در شب را بهبود می بخشند. در این حالت جزئیاتی در تصویر قابل مشاهده است که با چشم غیر مسلح در آن شرایط رویت نمی شود.  دوربین های Starlight به دلیل حساسیت استثنائی سنسور استارلایت، تصاویر واضح تر را ارائه می دهند. (حتی در سطح نور ۰ لوکس). تفاوت تصاویر زیر بیان کننده تفاوت استفاده از این فناوری را کاملا واضح نشان می دهد.  تصویر سمت چپ همان تصویری است که ما در شرایط نرمال مشاهده می کنیم و تصویر سمت راست استفاده از فناوری استارلایت را نشان می دهد که به ما جزییاتی دقیق تر از محیط را نمایش می دهد.

 دوربین های دید در شب Starlight چگونه کار می کنند؟

دوربین های استارلایت Starlight بر مبنای آخرین تکنولوژی سنسورهای هوشمند مبتنی بر هوش مصنوعی کار می کنند. در یک توضیح مختصر این فناوری نویز های محیط را در یک مقیاس بسیار بالا از بین می برد و از این طریق تصاویر با وضوح بیشتری تولید می شود.همچنین سنسور های دوربین استارلایت از سنسور دوربین های مداربسته قدیمی تر بزرگتر هستند. از نظر مکانیزم تنظیم نور ورودی نیز این دوربین ها دارای دیافراگم بازتری هستند که سرعت شاتر را به این شکل کاهش می دهند. این کار باعث می شود که نور بیشتری به سنسور ها برخورد کرده و تصاویر با وجود تاریکی به شکل رنگی ثبت شوند. لازم به ذکر است که در مدل های جدید تر این نوع دوربین ها از قابلیت های تشخیص چهره و خواند پلاک اتوموبیل ها نیز بهره برداری شده است.

 

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، دوربین های Starlight می توانند امکان دید در شب رنگی و هم دید در شب سیاه و سفید را فراهم کنند. به عبارتی دوربین میزان نور محیط را آنالیز می کند و اگر نور محیط بد و بسیار کم شود دوربین Starlight به دید در شب سیاه و سفید سوئیچ می کند. این قابلیت را شما می توانید به شکل دستی در تنظیمات اولیه دوربین نیز مشخص کنید.

 

دوربین مداربسته استارلایت

 

 برتری های دوربین استارلایت

تکنولوژی قدیمی تر که برای تصویر برداری در محیط های کم نور استفاده می شد به دوربین های مداربسته مبتنی بر نور IR مشهور هستند. از نظر مقایسه توانایی دوربین استارلایت بسیار بیشتر از دوربین های IR است و در شرایط تاریکی مطلق نیز این دوربین ها کارایی دارند. یکی از نقطه ضعف های دیگر دوربین های IR  این است که LED های مادون قرمز این دوربین ها باید در طول شب دائما روشن باشند درحالیکه دوربین های استارلایت از نور محیط استفاده می کنند و نیازی به چنین LED مادون قرمز ندارند. اما چند دلیل که استفاده از دوربین های استارلایت را به شما توصیه می کنیم:

اولین دلیل این است که این دوربین ها نسبت به فناوری های مشابه وضوح بهتری دارند. همان طور که در بالا اشاره شد، دوربین های استارلایت سنسور بسیار حساس و لنز خاصی دارند و از نور محیط برای ثبت تصاویر استفاده می کنند.

دوم کاهش هزینه های جانبی: در مقایسه با دوربین های مبتنی بر IR که برای ثبت تصاویر به نور مادون قرمز متکی هستند، این دوربین ها از نور منتشر شده از منابع موجود در محیط استفاده می کند. نیازی به پروژکتور و منبع نور نیست، درنتیجه مصرف برق کاهش می یابد.

سوم برد دید در شب: از آنجا که وابستگی به LED های مادون قرمز وجود ندارد، اجزاء محیط در دور دست (در سمت دیگر خیابان، ساختمان های دور) را بهتر نشان می دهد.

چهارم تصویر رنگی: ثبت تصاویر در شب و یا نور کم به صورت رنگی صورت می گیرد.

 تفاوت دوربین مداربسته Starlight  با دوربین Spotlight

دوربین مدار بسته Spotlight از تجهیزات نظارتی است که دارای چراغ های متحرک هستند. این چراغ ها بر اثر تغییر پارامترهایی ناحیه تاریک را روشن می کند و در اثر وقایع مشکوک شروع به ضبط تصاویر می کنند. به عنوان مثال در زمان وقوع سرقت: سنسور های گرما و حرکت باعث می شود که چراغ های دوربین روشن  شود. در محیط های کم نور و یا هنگام شب ثبت تصویر رنگی امکان پذیر است در نتیجه رنگ لباس، ماشین و جزئیات دیگر قابل شناسایی است. همچنین از طریق دوربین Spotlight امکان صحبت با فرد سارق وجود دارد و یا برای ترساندن او از آژیر نیز می توان کمک گرفت. از این رو از دوربین های Spotlight به عنوان یک بازدارنده قوی سرقت نام برده می شود.