» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » پهنای باند در دوربین مداربسته

پهنای باند در دوربین مداربسته


پهنای باند در دوربین مداربسته

پهنای باند یکی از موضوعات مهم در هنگام نصب سیستم های دوربین مداربسته است که به شکل مستقیم بر روی میزان هزینه های یک پروژه مدار بسته تاثیر می گذارد. از نظر لغوی پهنای باند Bandwidth به معنی حجم اطلاعاتی است که از نقطه ای به نقطه ای دیگر منتقل می گردد و کاملا واضح است که پهنای باند بر سرعت این انتقال اطلاعات نیز اثر گذار خواهد بود. نکته مهم دیگر در سیستم های مدار بسته این است که پهنای باند در این سیستم ها در هنگام ارسال اطلاعات از دوربین مداربسته به دستگاه های ضبط کننده تصاویر مطرح می شود.

در پروژه های کوچک شاید توجه زیادی به این مقوله انجام نمی شود اما در پروژه های بزرپ که تعداد دوربین های مداربسته بسیار در محل نصب می شوند در صورت عدم رعایت استاندارد ها هزینه های پروژه به شکل غیر قابل قبولی افزایش پیدا می کند. بنابراین کاملا بدیهی است که در هنگام اجرای پروژه های مدار بسته شما باید با نحوه محاسبات پهنای باند و عوامل تاثیر گذار بر افزایش مصرف آن را بدانید. در این مقاله به هر دو موضوع به تفصیل پرداخته ایم.

واحد اندازه گیری پهنای باند

اصطلاحاتی مانند Kbps 500 ، ۱ Mbps و غیره در هنگام تبادل اطلاعات میان دستگاه های مدار بسته بسیار استفاده می شود. این اعداد بیانگر میزان اطلاعاتی است که در هر ثانیه بین دستگاه ها جابجا می شود.
برای مثال  وقتی می گوییم پهنای باند دوربین مداربسته، ۵۰۰ Kbps است ، به این معنی است که ۵۰۰،۰۰۰ بیت در هر ثانیه منتقل می شود (K بیانگر ۱۰۰۰ است و بیت هم واحد اطلاعات). نکته مهم دیگر این است که هر مدل از دوربین های مداربسته پهنای باند مشخصی را بر اساس نوع تکنولوژی خود اشغال می کند. این اعداد بر روی مشخصات دوربین های مدار بسته ذکر می شود.

عوامل تاثیر گذار بر مصرف پهنای باند

در یک سیستم مداربسته، عوامل  متعددی بر مصرف پهنای باند موثر اند که در زیر به آنها اشاره می کنیم:

۱) فرمت فشرده سازی

یکی اولین عامل تاثیر گذار بر مصرف پهنای باند حجم تصاویر و کیفیت آنهاست. بر اساس یک اصل بنیادی هر چه تصاویر از کیفیت بیشتر برخوردار باشند حجم بیشتری نیز دارند و در نتیجه انتقال این تصاویر پهنای باند بیشتری را مصرف می کند. بنابراین برای کاهش مصرف پهنای باند از فرمت های فشرده سازی تصاویر قبل از ارسال استفاده می شود.

 

 فرمت های فشرده سازی در دوربین مداربسته :

 • MPEG4: یک فرمت قدیمی است که در حال حاضرذ نیز در برخی از دوربین های مداربسته یا دستگاه های ضبط مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 • فرمت H.264: تا پیش از آمدن ورژن های جدیدتر مانند H.265 رایجترین فرمت فشرده سازی در تصاویر دوربین مداربسته بود.

 

 • فرمت H.265: فرمت H.265 دارای دوبرابر نرخ فشرده سازی نسبت به H.264 با حفظ کیفیت تصاویر می باشد.

 

 • فرمت H.265+: این کدک ساخت شرکت هایک ویژن است بهترین نوع کدگذاری در دوربین های مدار بسته برای فشرده سازی تصاویر ویدئویی محسوب می گردد.

 

پهنای باند در دوربین مداربسته

بیشتر بخوانید:      دوربین مداربسته تی وی تی      نصب دوربین مداربسته

۲) فریم ریت

در واقع همه ما می دانیم که یک فیلم در واقع از تعدادی تصاویر تشکیل شده است که به صورت خیلی سریع به نمایش در می آید. با علم به این موضوع کاملا مشخص است که هر چه سرعت نمایش این تصاویر بیشتر باشد حرکات فیلم ما پیوسته تر و دقیق تر خواهد بود. برای مثال تصاویری که با فرمت ۳۰ FPS به نمایش در می آید پیوسته تر و دقیق تر از ۱۰ FPS  است . اگر بخواهیم بحث فریم ریت و تاثیر آن را بر پهنای باند بررسی کنیم کاملا مشخص است که هر چه میزان فریم تصاویر بیشتر باشد کیفیت بیشتر، تعداد تصاویر بیشتر و در نتیجه مصرف پهنای باند ما نیز افزایش خواهد یافت. به طور استاندارد اغلب دوربین ها دارای نرخ فریم ۲۵ تا ۳۰ FPS هستند و البته شما می توانید این اعداد را در دستگاه های مختلف تغییر دهید تا میزان مصرف پهنای باند شما کاهش یابد.

 

۳) تعداد دوربین های نصب شده

یکی از عوامل تاثیرگذار دیگر تعداد دوربین های موجود در شبکه است. زیرا همانطور که در بالا گفتیم هر دوربین میزانی از پهنای باند را اشغال می کند و مجموعا بر میزان پهنای باند کل (Total Bandwidth) تاثیرگذار است.
باید به این نکته اشاره کنیم که هر شبکه پهنای باند محدودی را در اختیار دارد و هرچه تعداد دوربین ها افزایش یابد از میزان آن بیشتر کاسته می شود.

۴) حالت های مختلف ضبط

همانطور که می دانید حالت های مختلفی برای ضبط در دستگاه ضبط وجود دارد مانند حالت روز و شب، ضبط با حالت حرکت Motion Detection و … انتخاب هر کدام از این حالت ها می تواند بر حجم تصاویر اثر گذاشته و مصرف پهنای باند را کاهش یا افزایش دهد.
برای مثال چنانچه حالت ضبط را بر روی ضبط حساس به حرکت یا Motion Detection قرار دهیم اگر تصویر اولیه در مدت زمان طولانی به همان حالت اولیه باقی بماند و هیچ عامل متحرکی وارد آن نشود دوربین تصاویر یکسان پشت سر هم حذف خواهند کرد تا زمانی که سوژه ای وارد تصویر گردد که منجر به شروع ضبط شود. این کار تا حد زیادی بر روی کاهش حجم تصاویر و مصرف پهنای باند تاثیر دارد.

۵) رزولوشن دوربین و نسبت تصویر (Aspect Ratio)

رزولوشن دوربین مداربسته تعیین کننده کیفیت تصاویر است. هرچه رزولوشن بالاتر باشد حجم تصاویر نیز بیشتر شده و پهنای باند بیشتری را اشغال می کند. برای مثال تصاویر حاصل از یک دوربین ۸ مگاپیکسلی پهنای باند بیشتری را نسبت به یک دوربین ۵ مگاپیکسلی اشغال می کنند. همچنین فاکتور تاثیرگذار دیگر نسبت تصویر یا (Aspect Ratio) است.
منظور از نسبت تصویر نسبت پهنا به ارتفاع یک فریم است. این نسبت را با اعداد ۴:۳، ۱۶:۹ و … نشان می دهند. با توجه به اینکه نسبت تصویر ۱۶:۹ تصویر بزرگتری را ارائه می دهد بنابراین پهنای باند بیشتری را نیز اشغال می کند.

 

محصولات و برندهای مختلف در فروشگاه تیام:

دوربین تی وی تی    سوییچ اچ ار یو ای     دوربین داهوا  

دوربین تیاندی   نمایندگی هایک ویژن    قیمت دوربین مدار بسته 

دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

 

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.