» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » کنترل ورودی در مقابل کنترل دسترسی: شباهت ها و تفاوت ها

کنترل ورودی در مقابل کنترل دسترسی: شباهت ها و تفاوت ها


کنترل ورودی در مقابل کنترل دسترسی: شباهت ها و تفاوت ها

کنترل ورود و کنترل دسترسی (از نوع فیزیکی) اصطلاحات رایج در صنعت امنیت هستند که اغلب به جای یکدیگر استفاده می شوند. در این مقاله سعی می کنیم به شباهت ها و تفاوت های این دو مفهوم بسیار کاربردی بپردازیم.

در یک تعریف اولیه می توان چنین گفت که کنترل دسترسی سیستمی است که احراز هویت افراد را فراهم می کند و درمقابل کنترل ورود فرایند اجازه ورود یا امتناع از ورود اشخاص را اجرا می کند و شامل نرم افزار یا سخت افزاری است که معیارهای پذیرش یا رد کردن افراد را تعریف می کند. در تعریف دیگر کنترل دسترسی برای توصیف سیستمی که شناسایی کاربران و احراز هویت آنها را انجام می دهد (تصمیم گیری در مورد مجاز بودن یا غیر مجاز بودن دسترسی افراد) استفاده می شود. در مقابل کنترل ورود  فرایند ممانعت یا ایجاد هشدار به نیروهای امنیتی است تا اقدامات لازم فیزیکی انجام شود.

کنترل دسترسی – مانند گیت های امنیتی – اعتبار سنجی را به شکلی انجام می دهد که با معیارهای تعریف شده دسترسی یا عدم دسترسی برای کاربران به چه شکل باید باشد. به عبارتی بهتر کنترل دسترسی سخت افزاری است که مسئول بررسی صداقت ادعای کاربران و مراجعه کنندگان است. اگر کنترل دسترسی با استفاده از اعتبارنامه دریافت شده از پرسنل مجاز (شامل موضوعاتی مانند چهره ، اثر انگشت ، شماره پین ​​، کارت کلید و غیره ) صحت ادعای آنها را تأیید کند اجازه ورود به شکلی اتومات برای آنها صادر می شود. در مقابل کنترل ورودی سخت افزاری است که با ارائه اعتبارنامه به کاربران ، تصمیم ورود را اجرایی می کند.

به عنوان مثال ، یک کارت خوان به عنوان یک وسیله کنترل دسترسی عمل می کند، دارنده کارت را به عنوان مجوزهای صحیح تشخیص می دهد و می گوید “بله ، این شخص می تواند عبور کند”. اما ، این سیستم کنترل ورودی است( به عنوان مثال یک گیت اهرمی ) که در واقع دسترسی فیزیکی را مجاز یا رد می کند.

دسترسی فیزیکی و نظارت تصویری

یک موضوع مهم در تفاوت کنترل ورودی و کنترل دسترسی بحث دسترسی های فیزیکی و نظارت تصویری با دوربین مداربسته است. برخی سیستم های کنترل ورودی از یک مانع فیزیکی برخوردار نیستند. برای مثال برخی سیستم های نظارتی بعد از تشخیص تخلف از سوی فرد از نظر جسمی مانع عبور غیرمجاز او نمی شوند و در عوض هشدار می دهند که کسی مدارک معتبری را ارائه نکرده است  و به کارمندان امنیتی اطلاع داده می شود که نقض قوانین رخ داده است. این نوع وسیله های حفاظت دسترسی فیزیکی برای محیط هایی مناسب هستند که فقط به یک نظارت کلی در میان عموم افرادی که در حال ورود و خروج از یک مکان هستند نیاز دارند. در چنین مکان هایی نیاز کمتری برای جلوگیری از ورود کاربران غیر مجاز از نظر جسمی است.

تفاوت کنترل ورودی و کنترل دسترسی

 

بیشتر بخوانید:   نصب دوربین مداربسته  نمایندگی هایک ویژن

همچنین با استفاده از تکنولوژی های جدید در زمان کنترل ورودی  امکان ضبط فیلم های ویدئویی از هر حادثه وجود دارد. چنین امکاناتی به پرسنل امنیتی اجازه می دهد تا کاربران را که در قوانین سیستم کنترل دسترسی رعایت نمی کنند شناسایی کنند، همچنین با استفاده از این تکنولوژی ها این امکان وجود دارد که فیلم های ویدئویی از حوادث ضبط شود و به پرسنل امنیتی اجازه داده می شود تا کاربران خاطی را شناسایی کنند.  این نقض می تواند ناشی از عجله یکی از کارکنان و نشان ندادن کارت خود قبل از عبور باشد، در این صورت می توان آنها را در مورد پروتکل امنیتی فرا خواند و هشدارهای امنیتی به آنها داده شود. یا ممکن است شخصی ناشناس باشد که باید از محل اسکورت شود.

هماهنگی کنترل ورودی و کنترل دسترسی

از تفاوت کنترل ورودی و کنترل دسترسی که بگذریم یک قانون عمومی وجود دارد مبنی بر اینکه برای امنیت مطلوب، کنترل دسترسی و کنترل ورودی باید با هم کار کنند. با استفاده از سیستم کنترل ورودی، استفاده از سیستم کنترل دسترسی بهینه تر می شود و آن را کارآمدتر می کند. همچنین استفاده همزمان از سیستم های بهینه شده کنترل ورودی و کنترل دسترسی باعث صرفه جویی بسیار زیادی در منابع مالی می شود.به عبارتی این دو سیستم نمی توانند بدون یکدیگر به طور موثری کار کنند. به عنوان مثال ، چرخش های امنیتی به چیزی نیاز دارند که به آنها بگویید کسی در شرف ورود است – سیستم کنترل دسترسی این کار را می کند – و  سیستم کنترل ورودی به شکلی مانع ورود غیر مجاز افراد می شود.

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

 1. ۱۰ تکنولوژی جدید در دوربین های مداربسته
 2. واترمارک دوربین مدار بسته
 3. حافظت از سیستم های تحت شبکه
 4. قابلیت تشخیص شی رها شده در دوربین مداربسته
 5. علت بوق زدن دستگاه DVR

 

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته      نصب دوربین مداربسته

   برند حارس   دوربین مدار بسته   دستگاه دی وی آر

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.