دوربین مداربسته آنالوگ

 

دوربین های مدار بسته آنالوگ از نسل اولیه و پرکاربرد دوربین های امنیتی هستند که امروزه نیز با فراوانی زیادی به کار گرفته می‌شوند. دوربین مداربسته آنالوگ در مقابل دوربین مدار بسته تحت شبکه (IP) قرار دارد و این دسته بندی بر اساس نوع فرستادن سیگنال از دوربین مدار بسته به دستگاه ذخیره‌ساز صورت گرفته است. دوربین های آنالوگ قدیمی‌ترین نوع دوربین مدار بسته بوده و به همین جهت می‌توان گفت که دارای پیچیگی کمتری هستند. در این دوربین ها با استفاده از کابل‌های کواکسیال سیگنال به صورت آنالوگ به تجهیزات ذخیره سازی (دستگاه DVR یا در مدل‌های قدیمی دستگاه‌های VCR) و مانیتورینگ فرستاده می‌شود. در این مقاله با ارائه‌ی مقدمه‌ای از دوربین های مدار بسته و نوع آنالوگ آن‌ها، به بررسی ویژگی‌ها، مزایا و معایب دوربین های مدار بسته آنالوگ می‌پردازیم.

 

امروزه با گسترش کاربرد سیستم های نظارت تصویری و پیشرفت تکنولوژی، استفاده از دوربین های مدار بسته اهمیتی بیش از پیش یافته است؛ به طوری که امنیت اماکن بزرگ و پر رفت و آمد و همچنین کسب و کارهای کوچک و منازل با دوربین های امنیتی تامین می‌شود. اطلاع از انواع دوربین مداربسته آنالوگ پیش از خرید آن‌ها به منظور استفاده‌ی بهینه از امکانات و منابع امری ضروری است. یکی از مهم‌ترین این دسته‌بندی‌ها بر اساس نوع فرستادن سیگنال صورت می‌گیرد و دو دسته‌ی آنالوگ و تحت شبکه از مهم‌ترین انواع دوربین‌ها هستند. از مزایای دوربین آنالوگ می‌توان به قیمت پایین‌تر، راحتی استفاده، دسترسی وسیع و پیشرفت روزافزون تکنولوژی تصویر در آن‌ها اشاره کرد. در مقابل در استفاده از دوربین های آنالوگ معایبی مانند کیفیت به نسبت پایین‌تر، نیاز بیشتر به کابل‌کشی و امنیت پایین‌تر تصاویر نیز وجود دارد.

بیشتر بخوانید: دوربین مداربسته تحت شبکه

 

مزایای دوربین مداربسته آنالوگ

اگرچه این نوع از دوربین های مدار بسته به نسبت قدیمی‌تر بوده و با دوربین های تحت شبکه جایگزین شده‌اند، اما به دلیل داشتن مزایای مهمی در مقایسه به دوربین‌های جدید همچنان مورد استفاده‌ی گسترده قرار دارند. به چند نمونه از مزایای مهم دوربین های آنالوگ می‌پردازیم.  

 

قیمت ارزان

مهم‌ترین مزیت این نوع دوربین‌ها قیمت به‌صرفه‌ی آن‌هاست. از آن‌جایی که دوربین مداربسته آنالوگ نسبت به نوع تحت شبکه (IP) عمر بیشتر و تکنولوژی قدیمیتری دارند، این اختلاف قیمت منطقی به نظر می‌رسد. همچنین، از آن‌جایی که در اکثر مواقع بودجه‌ی پروژه یکی از عوامل تاثیرگذار و محدودکننده است، توجه به این اختلاف قیمت ضروریست. به طور مثال در پروژه‌های کوچک با اهمیت نسبتا پایین‌تر (مثلا نصب ۱ یا تعدادی دوربین در یک خانه یا مغازه) استفاده از دوربین‌های ارزان به صرفه‌تر است. یا در پروژه‌های بزرگ که تعداد دوربین‌ها زیاد است نیز این اختلاف قیمت می‌تواند به عدد بزرگی تبدیل شود، اگرچه باید توجه داشت که در این‌گونه موارد استفاده از دوربین آنالوگ به دلیل مصرف بالای کابل و نسبت معکوس کیفیت تصاویر آن‌ها با مقدار کابل مصرفی، می‌تواند مناسب نباشد. مشاوره با متخصصین پیش از خرید دوربین می‌تواند شما را در این امر یاری کند.  

 

دسترسی گسترده و کاربری آسان

با توجه به تکنولوژی قدیمی و سابقه‌ی بالای تولید این نوع دوربین مدار بسته، دسترسی و خرید آن‌ها در بازار راحت‌تر است. علاوه بر خرید راحت‌تر، نصب دوربین های آنالوگ نیز ساده‌تر بوده و می‌‌توانید در زمان کوتاهتری، اقدام به خرید و نصب این نوع دوربین‌ها کنید. البته باید توجه داشت که نصب دوربین مدار بسته به شکل مناسب و بهینه (چه از نوع آنالوگ و چه از نوع تحت شبکه) نیاز به تخصص و تجربه‌ی بالایی دارد. دوربین های آنالوگ کاربری آسان‌تری داشته و استفاده از آن‌ها نیز ساده‌تر است. در این دوربین ها سیگنال آنالوگ به دستگاه ذخیره‌ساز دیجیتال (DVR) فرستاده می‌شود تا در آن سیگنال به دیجیتال تبدیل شده و ذخیره شده یا نمایش داده شود. دستگاه‌های ذخیره‌ساز دیجیتال نیز (در مقابل دستگاه ذخیره ساز تحت شبکه NVR) کاربری نسبتاً آسانی دارند.

 

پیشرفت روزافزون کیفیت تصاویر

امروزه کیفیت تصاویر در دوربین های مدار بسته آنالوگ مانند بسیاری از تکنولوژی‌های دیگر پیشرفت چشمگیری داشته است. دوربین های آنالوگ با رزولوشن بالا (HD) وجود دارند که می‌توانند تصاویری با رزولوشن چندین مگاپیکسل تولید کنند. اگرچه در مقایسه با دوربین‌های تحت شبکه (IP) همچنان کیفیت تصاویر این دوربین‌ها در سطح پایین‌تری قرار دارد.  

 

معایب دوربین مداربسته آنالوگ

این دوربین ها شامل معایبی هستند که باعث ساخت و گسترش دوربین های تحت شبکه شد. معایب این دوربین ها عمدتا مربوط به کیفیت تصاویر، کابل‌کشی و امنیت می‌شود که به بررسی چند مورد می‌پردازیم.

 

 

کیفیت نسبتا پایین‌تر تصاویر

تصویر تولید شده توسط دوربین آنالوگ از کیفیت پایین‌تری برخوردار است. همچنین فیلمی که توسط این دوربین ها ضبط شده از میزان فریم (تعداد تصویر در هر ثانیه از فیلم) پایین‌تری بهره‌مند شده که در نتیجه استفاده از آن را در مناطقی با حرکات زیاد و سریع، نامناسب می‌کند. اگرچه باید توجه داشت که علی‌رغم کیفیت پایین‌تر، استفاده‌ی آن‌ها از نظر قیمت مناسب بوده و باید به نسبت کیفیتی که مورد نیاز است دوربین خود را انتخاب کنیم. در بسیاری از موارد به دوربینی با قابلیت ضبط فریم بسیار بالا نیاز نیست.  

 

کابل‌کشی زیاد

میزان کابل مصرفی در دوربین های آنالوگ از دوربین های تحت شبکه بیشتر است، چرا که نیاز است از هر دوربین به دستگاه DVR کابل‌کشی صورت گیرد. در پروژه‌های بزرگ این مشکل می‌تواند تفاوت بزرگی را رقم بزند. همچنین در این نوع دوربین ها کیفیت تصاویر با زیاد شدن طول کابل، کاهش می‌یابد و استفاده از آن را در اماکن بسیار بزرگ، مشکل‌ساز می‌کند.  

 

امنیت پایین‌تر

تصاویر دوربین های آنالوگ کدگذاری نشده‌اند، در نتیجه فردی با توانایی هک کردن می‌تواند از تصاویر سواستفاده کرده یا آن را با تصاویر دیگری جایگزین کند، در حالی که تصاویر دوربین های تحت شبکه داری کدگذاری (Encryption) هستند. به طور خلاصه باید گفت که دوربین های مدار بسته بر اساس نوع فرستادن سیگنال به دو دسته‌ی آنالوگ و تحت شبکه (IP) تقسیم می‌شوند. دوربین‌های آنالوگ که مدل قدیمی‌تر این دوربین‌ها هستند دارای مزایایی مانند قیمت مناسب، دسترسی و نصب راحت و استفاده‌ی آسان‌تر هستند. اگرچه معایبی مانند کیفیت پایین‌تر تصاویر، تعداد کمتر فریم، نیاز به کابل زیاد و امنیت پایین‌تر استفاده از آن‌ها را در بعضی از پروژه‌ها محدود کرده و استفاده از دوربین های تحت شبکه گسترش یافته است.

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.