» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » مزایای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در صنعت حفاظت

مزایای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در صنعت حفاظت


مزایای هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در صنعت حفاظت

تاثر هوش مصنوعی در صنعت حفاظت : هوش مصنوعی یا AI و یادگیری ماشین (machine learning ) یک انقلاب در تمام صنایع به وجود آورده اند و البته در بازار حفاظت فیزیکی نیز شاهد تحولات بزرگی هستیم که همگی تحت تاثیر استفاده از هوش مصنوعی در این صنعت بوده اند. برای مثال  ویدئوآنالیتیک با استفاده از این فناوری ها وارد سطح جدیدی از دقت عملکرد شده اند. در واقع می توان چنین گفت که هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در کل صنعت حفاظت به عباراتی کلیدی و رایج تبدیل شده اند. با این حال، پتانسیل هوش مصنوعی و یادگیری ماشین در اثرگذاری روی صنعت حفاظت فیزیکی بسیار بیشتر از قابلیت ارتقای ویدئوآنالیتیک است. سؤالی که در اینجا مطرح می شود این است که: صرف نظر از ویدئوآنالیتیک، هوش مصنوعی و یادگیری ماشین چه مزایای دیگری می توانند برای بازار حفاظت فیزیکی داشته باشند؟

افزایش کارایی ویدئو آنالیتیک

کاربران به کمک قابلیت های هوش مصنوعی یا به عبارت دیگر یادگیری عمیق و یادگیری ماشین، می توانند ویدئوآنالیتیک را با دقت و صحت بالاتری به کار ببرند. این واژگان اگرچه گاهی اوقات به جای یکدیگر استفاده می شوند، اما هر کدام مزایای متفاوتی دارند. یادگیری ماشین، آنالیتیک تشخیص حادثه را بهتر و دقیق تر می کند. اغلب، زمانی که مردم راجع به ویدئوآنالیتیک حرف می زنند، از آن به عنوان تشخیص چهره یاد می کنند؛ اما قابلیت های یادگیری ماشین، کاربردی وسیع تر دارد و امکان مانیتورینگ و نظارت بر حرکات و فرآیندها و نیز تشخیص ترافیک و حوادث مربوط به دستگاه ها را نیز دارا می باشد.

از سوی دیگر، هوش مصنوعی برای تکرار و تقلید آنچه افراد می توانند انجام دهند به کار رفته و در بهبود کیفیت در انجام وظایف سطح پایین مؤثر است. هوش مصنوعی در حفاظت فیزیکی نقش مکمل نیروی انسانی را ایفا می کند؛ به ویژه وظایفی که قابلیت های انسان در آنها محدود است. AI در ارتقا و بهبود تصمیم گیری و هشدارهای خودکار کمک می کند.

 سرعت در آنالیز دیتا

امکان پیشرفت نبوغ و هوش از طریق یادگیری عمیق و فناوری های دیگر مبتنی بر هوش مصنوعی در نظارت تصویری آن است که در بلند مدت، ما دیگر مجبور نیستیم به تصاویر و ویدئوهای تولید شده نگاه کنیم، تا زمانی که اتفاقی رخ دهد. هدف جمع آوری این سطح از هوش و نبوغ در نظارت تصویری، می تواند تا حدی اتوماتیک شود که اپراتورهای حفاظت مجبور نباشند برای پاسخ به یک رویداد، خودشان تصمیمی بگیرند. در عوض، گام های هوشمندانه بعد از وقوع یک رویداد، به صورت خودکار از سوی نگهبانان حاضر در محل به دپارتمان های پلیس یا حریق محلی و نیز به مدیران مختلف مخابره می شود. همچنین زمانی که مسئولین حفاظت به ویدئوی مربوط به حادثه دسترسی پیدا می کنند، تنها به این دلیل است که خودشان می خواهند صحنه رویداد را بازبینی کنند. پس آیا اتوماسیون، یعنی توانایی پاسخ سریع و فوری، هدف یک استراتژی نظارتی جامع و مبتنی بر داده ها نیست؟ تقریباً برای تمامی مجموعه ها، پاسخ، مثبت است.

تاثر هوش مصنوعی در صنعت حفاظت

 

بیشتر بخوانید:   دوربین مداربسته   هایک ویژن    تی وی تی   نصب دوربین مداربسته

دقت بیشتر در آنالیز تصاویر و سرعت در تصمیم گیری

هوش مصنوعی و یادگیری ماشین صرف نظر از ارائه ویدئوآنالیتیک بهتر، می توانند مزایای بسیاری برای بازار حفاظت فیزیکی داشته باشد. برای دوربین های نظارتی، هوش مصنوعی می تواند فراتر از حذف آلارم های کاذب با آنالیتیک تشخیص حرکت عمل کند. هوش مصنوعی و یادگیری عمیق، پتانسیل تغییر نحوه استفاده از دوربین های حفاظتی را نیز دارد. از اتوماتیک کردن وظایف گرفته تا اجرای کارهای روتین و مقایسه داده ها از جمله مزیت های استفاده از هوش مصنوعی در صنعت حفاظت تصویری است. این فناوری در بهترین زمان به کمک بشر آمده است، زیرا تعداد دوربین های نصب شده بسیار بیشتر از تعداد نیروهای انسانی است که بتوانند ویدئوها را نظارت کنند.

به منظور استفاده از این اطلاعات ما به هوش مصنوعی نیاز داریم تا داده های جمع آوری شده را معنادار کرده و به ما بگوید که باید به چه قسمت هایی توجه کنیم. با استفاده از این تکنولوژی ما  می توانیم در وقت صرفه جویی کرده و تنها به ناهنجاری ها توجه کنیم. برای مثال این تکنولوژی می تواند پاسخ مناسبی به سوالات ما در بهترین زمان ارائه کند. آیا این خودرو در خیابان، خلاف جهت حرکت می کند؟ آیا شخصی در وسط بزرگراه ایستاده است؟ این دستگاه ها نسل جدیدی از سنسورهای IoT قدرتمند هستند که بر پیشرفت و ارتقای کسب و کار و فعالیت ها تأثیر مستقیمی می گذارند.

نکته پایانی

بدون شک تاثر هوش مصنوعی در صنعت حفاظت مهمترین تحول ده سال آینده این صنعت است. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین ابزارهایی مفید و ارزشمند برای بهره برداری از داده ها اینترنت اشیا یا IoT ارائه می کنند. این فناوری ها با کمک به اتوماسیون تصمیم گیری سطح پایین، می توانند اپراتورهای حفاظتی را کارآمدتر سازند. قابلیت های هوشمند می توانند گزینه های یکپارچه سازی نظیر افزایش استفاده از فناوریهای بیومتریک با اکسس کنترل را گسترش دهند. هوش مصنوعی همچنین می تواند به نظارت بر حرکات و فرآیندها کمک کند. سیستم های هوشمند می توانند به کاربران نهایی در درک الگوهای ترافیک و اسکان در ساختمان ها کمک کرده و حتی فاصله گذاری اجتماعی را نیز ارتقا بخشند. این ها تنها تعدادی از کاربردهای احتمالی فناوری ها هستند و در نهایت، این داستان پایانی ندارد!

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.