» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » توسعه هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

توسعه هوش مصنوعی در دوربین مداربسته


توسعه هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

هوش مصنوعی در دوربین مداربسته : سنسورهای هوشمند، دوربین مداربسته و به طور کلی سیستم های نظارت تصویری یکپارچه هر روز در حال تولید مقادیر بسیار زیادی از داده های خام و اطلاعات هستند. به همین دلیل دو موضوع بسیار مهم در استفاده از این تکنولوژی ها به عنوان چالش پیش روی صنعت حفاظت تصویری شناخته می شود. اول حفظ و ذخیره سازی این اطلاعات نیازمند یک سیستم منسجم و امن است که در نتیجه فناوری های جدید را برای حل این مشکل مورد استفاده قرار داده است. موضوع دوم آنالیز این داده های خام توسط هوش مصنوعی است که به سرعت در حال تغییرات شگرف زندگی روزمره ما هست. بر اساس آمارهای جهانی در سال ۲۰۱۹ میزان داده های تولید شده در سراسر دنیا ۳۳ زتا بایت برآورد شده بود و پیش بینی می شود که این رقم در سال ۲۰۲۵ به رقم بی سابقه ۱۷۵ زتا بایت افزایش یابد. بیش از ۵ برابر در ۵ سال آتی!

اگر بخواهیم بازار هدف نظارت تصویری و سنسورهای هوشمند را بررسی کنیم می توان دو بازار بسیار وسیع برای این صنعت  یعنی بازار ایمنی و دیگری شهر هوشمند را نام برد. بازار جهانی صنعت نظارت تصویری در مدیریت شهری در سال ۲۰۱۹ از ۴ میلیارد دلار گذر کرد و انتظار می رود که هر سال رشدی بیش از ۱۵ درصد را در این صنعت شاهد باشیم. در حال حاضر شهرهای شانگهای، لندن و آتلانتا سردمدار کاربری نظارت شهری به منظور ارتقای ایمنی عمومی هستند. در ادامه این مطلب سه موضوع مهم از تاثیرات هوش مصنوعی در صنعت نظارت تصویری را برای شما بیان کرده ایم.

 ارتقا کیفیت زندگی و رشد اقتصادی

داده های جدید که از سنسورهای هوشمند بدست می آید می تواند در تمام زمینه های بهداشت ، حمل و نقل، اقتصاد و در یک کلمام در تمام بخش های زندگی روزمره شهروندان ساکن در شهرهای هوشمند تاثیر گذار باشد.

 • زندگی سالم:  صنعت پزشکی یکی از بخش های مهمی است که در استفاده از تکنولوژی های مبتنی بر هوش مصنوعی به شدت پیشگام عمل کرده است. برای مثال مهندسی پزشکی در صدد ساخت تجهیزات پوشیدنی است که بتواند لحظه به لحظه علائم حیاتی بیماران را بررسی کند و در مواقع ضروری پیش از بروز حادثه منجر به مرگ به پزشک اطلاع داده شود.
 • توسعه اقتصادی:   رشد شهرهای هوشمند با استفاده از دوربین های مداربسته و سنسورهای هوشمند باعث می شود که میزان مصرف انرژی بهینه شود و همچنین رضایت مشتریان و شهروندان نیز در این راستا افزایش پیدا می کند. بر اساس گزارشی از مؤسسه جهانی مکنزی، سیستم های ردیابی مصرف آب می توانند مصرف آب شهروندان را تا ۱۵ درصد کاهش دهند.

راهکارها و ساختار ذخیره سازی جدید در تکنولوژی هوش مصنوعی

هوش مصنوعی در دوربین مداربسته باید با تمام تکنولوژی های صنعت نظارت تصویری رشد کند. این موضوع کاملا بدیهی است که که نحوه ذخیره سازی داده ها نیز باید با تکنولوژی های روز دیگر که هر روز در حال پیشرفت و تحول هستند رشد کند بنابراین انتظار می رود که در یک دهه آینده شاهد استراتژی های جدید مربوط به حفظ و نگهداری داده های تولید شده در شهرهای هوشمند نیز باشیم.

تا یک سال پیش تصور متخصصان بر این بود که تکنولوژی ابری مشکل حجم انبوه داده های تولید شده توسط سنسورها و دوربین های نظارتی نصب شده را حل می کند اما امروز این موضوع بر همه ما عیان شده است که این تکنولوژی به تنهایی پاسخ گوی روند رو به رشد اطلاعات تولیدی نیست. متخصصان ذخیره سازی امروزه فناوری IT 4.0 را پیشنهاد می کنند، ساختار ذخیره سازی جدیدی که برای آنالیز داده ها از هر دو فناوری ابر و حافظه دستگاه استفاده می کند. به عبارتی دقیق تر با راه اندازی سرورها و دستگاه های مبتنی بر هوش مصنوعی نظارت تصویری روی دوربین، پردازش داده ها می تواند در محل صورت گیرد.

فناوری های ذخیره سازی پیشرفته بر این فرض استوار هستند که داده های حساس، آماده آنالیز آنی برای تصمیم گیری سریع و هوشمندانه در محل ضبط تصاویر هستند. با استفاده از فناوری ذخیره سازی تأیید شده از دستگاه گرفته تا ابر و نیز هارد درایوهای بهینه سازی شده برای کار شبانه روزی در هفت روز هفته، یکپارچه سازان سیستم های امنیتی، مدیریت داده ها را برای راهکارهای هوش مصنوعی و بهبود عملیات نظارت تصویری بهبود می بخشند. در نتیجه سیستم عملکرد بسیار مطلوبی خواهد داشت و می تواند اطلاعات ارزشمندی را در سال های پیشِ رو ارائه دهد.

استفاده از فناوری های هوشمند در کنترل کرونا

بیماری کووید ۱۹ که در سال ۲۰۲۰ تمام کسب و کارها در سرتاسر دنیار را مختل کرد هنوز هم در سال ۲۰۲۱ ادامه دارد. این شرایط تحمیلی باعث شده است که مشاغل بسیاری از فناوریهای اتوماسیون برای تولید، توزیع و ارائه خدمات خود استفاده کنند.

البته در حال حاضر هنوز بسیاری از تولیدکنندگان بر کار سنگین نیروهای انسانی متکی هستند، اما تعداد روزافزونی از مناطق جهان شروع به راه اندازی فناوری های هوشمند و اتوماتیک کرده اند. فناوری هایی نظیر واقعیت افزوده (AR) و واقعیت مجازی (VR)؛ به عنوان روشی برای سرعت بخشیدن به کارآیی، کاهش هزینه ها و به حداقل رساندن نقاط تماس نیروهای انسانی به منظور حفظ فاصله گذاری اجتماعی از موضوعاتی است که در خلال شیوع پاندمی سرعت گرفته است.

هوش مصنوعی در دوربین مداربسته

 

بیشتر بخوانید: هایک ویژن     دوربین مداربسته تی وی تی        نصب دوربین مداربسته

سرمایه گذاری گسترده تر در اتوماسیون

آمار نشان می دهند که این تحول، به صورت ناگهانی و مقطعی صورت می گیرد. بالغ بر نیمی از اپراتورهای انبارها به دلیل پاندمی کرونا تمایل بیشتری دارند تا برای راه اندازی اتوماسیون هزینه کنند. کمپانی های دیگر به ویژه در بخش تولید تجهیزات هوا فضا، نشان می دهند که ۴۲ درصد از تولیدکنندگان به دنبال راه اندازی فناوری های اتوماسیونی همچون واقعیت افزوده و واقعیت مجازی در دوازده ماه آینده هستند. این موضوع می تواند یک موج بسیار بزرگ از اتوماسیون سازی و همچنین دورکاری و البته بیکارسازی جمعیت زیادی از نیروی کار جهان را به همراه داشته باشد!

عموما سرمایه گذاری ها در تکنولوژی ها و فناوری های نوپا به صورت کاملا ناگهانی اتفاق می افتند. برای مثال در پاندمی کووید ۱۹ به یکباره تقاضا و سرمایه گذاری برای اتوماسیون کردن فرایند های تولیدی و داخلی شرکت ها به شدت افزایش یافت. این موضوع کاملا بدیهی است که در ضرورت های تحمیلی سرمایه گذاران به فکر راهکارهایی در جهت نجات سیستم تولیدی خود هستند.

البته توجه مهم کارفرمایان نیز بر این موضوع است که اتوماسیون سازی یکپارچه در درون خطوط تولید مزایایی همچون افزایش بهره وری و کاهش هزینه ها را برای آنها به ارمغان می آورد. همچنین نکته دیگر در شرایط امروز این است که این فناوری ها به ارتقای سیاست های جدید فاصله گذاری اجتماعی در دوران کرونا کمک می کنند.

افزایش انعطاف پذیری در تولیدی ها

پاندمی کووید ۱۹ نیاز به انعطاف پذیری اجرایی بیشتر هنگام اجرای اتوماسیون و فناوری ها را نشان داده است. علاوه بر این، قابلیت افزایش یا کاهش مقیاس برای مواجهه با مهلت اجرای پروژه ها، بدون تحت تأثیر قرار دادن تغییرات ساعتی، به تولیدکنندگان کمک بیشتری کرده است.

در دوران فراگیر شدن پاندمی کووید ۱۹ تقاضا برای روباتیک و اتوماسیون اداری و تولیدی در کارخانجات مختلف تولیدی به شدت افزایش یافته است. برای مثال در صنایعی مانند خودروسازی، کالاهای مصرفی، محصولات پاک کننده و تولید کنندگان تجهیزات الکترونیکی به شدت به سمت فناوری های روباتیک سوق یافته اند.

انعطاف پذیری موضوع مهم دیگری است که بسیاری از سازمان ها در دوران کرونا به آن فکر کرده اند. انعطاف پذیری در اصل به این معنا است که همیشه یک گزینه جایگزین برای حفظ روند تولیدی یک شرکت یا ارائه خدمات وجود داشته باشد. موضوع مهم دیگر در بحث های انعطاف پذیری بحث منعطف بودن زمان برای اجرای پروژه ها در هنگام تنظیم قرارداد هاست. تا شرکت در صورت بروز حوادث غیر قابل پیش بینی مانند پاندمی کووید ۱۹ بتواند با چابکی راهکاری برای ضرر های احتمالی پیدا کند.

اهمیت فناوری های اتوماسیون مبتنی بر ابر

هوش مصنوعی در دوربین مداربسته در کنار فناوری های مبتنی بر ابر می تواند تحول بزرگ صنعت نظارت تصویری به حساب آید. همچنین در دو سال گذشته فناوری های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی برای تولیدکنندگان اتوماتیک بسیار نویدبخش بوده اند. چنین راهکارهایی به طراحان و تولیدکنندگان اتوماتیک امکان تجسم سه بعدی آنی کامپیوتری محصولاتی که قرار است تولید کنند را می دهد در نتیجه در تسریع دوره های آموزشی نیز مؤثر خواهد بود.

هشداری که مدیران تسهیلات باید در نظر بگیرند آن است که همه فناوری های اتوماسیون به شکلی برابر تولید نمی شوند. باید به زیرساخت های فناوری توجه داشت و پلتفرمی را انتخاب کرد که مبتنی بر ابر باشد. تولیدکنندگان با استفاده از پلتفرم های واقعیت افزوده و واقعیت مجازی مبتنی بر ابر و مبتنی بر سرور مجهز به ساختار ابر توزیع شده و هوش مصنوعی سه بعدی بصری، محدودیت های جدید خود را برطرف می سازند. این پلتفرم های ابری عملکرد مطلوبی برای ایجاد نوآوری در صنعت ارائه می کنند.

مقالات مرتبط:

 1. جلوگیری از هک دوربین مداربسته
 2. هوش مصنوعی در دوربین مداربسته هایک ویژن
 3. تحولات بزرگ صنعت امنیت
 4. دوربین مداربسته چگونه کار می کند ؟

 

دیگر محصولات فروشگاه تیام:

دوربین تی وی تی    سوییچ اچ ار یو ای     دوربین داهوا  

دوربین تیاندی   نمایندگی هایک ویژن    قیمت دوربین مدار بسته 

دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.