» هایک ویژن » پژوهشی » AWB در دوربین مدار بسته

AWB در دوربین مدار بسته


AWB در دوربین مدار بسته

AWB در دوربین مدار بسته مکانیزمی در دوربین های مداربسته  است که کمک می کند نور سفید محیط متعادل شده و تصاویر با وضوح بهتری ثبت شوند. این تکنولوژی را اصطلاحا AWB می نامند و برای توانایی ارائه رنگ های واقعی از محیط و کیفیت تصاویر نقش مهمی دارد.

کاملا مشخص است که هر چه رنگ های ثبت شده در دوربین مداربسته واقعی تر به نظر برسد می توان گفت که کیفیت آن دوربین مداربسته بهتر است. به همین دلیل در چند سال گذشته یک رقابت بسیار شدید میان تولید کنندگان برندهای مختلف دوربین مداربسته در سرتاسر جهان برای ابداع فناوری های جدید در راستای بالا بردن کیفیت تصاویر شکل گرفته است. فناوری AWB نیز یکی از این فناوری های نوین است که برای تنظیم میزان نور سفید محیط طراحی شده است. در ادامه به معرفی این فناوری می پردازیم.

از نظر مقایسه دوربین های مختلف با چشم انسان کاملا مشخص است که اگر چه دوربین ها و لنزهای جدید نسبت به مدل های قدیمی آنها پیشرفت های شگرفی در چند سال اخیر داشته اند اما با این وجود هنوز توانایی های منحصر به فرد چشم انسان را از نظر وضوح تصاویر ندارند. برای مثال چشم انسان در شرایط نوری مختلف به سرعت می تواند خود را تطبیق دهد و به سرعت عمل تجزیه و تفکیک نورسفید را برای تولید رنگ های زنده و طبیعی انجام می دهد.

در یک دهه گذشته چنین قابلیتی در دوربین های مداربسته برای تجزیه مناسب نور سفید و ایجاد تصاویر با کیفیت وجود نداشت و به همین دلیل دوربین های مداربسته عموما در تجزیه و تفکیک نور سفید دچار مشکلات بسیار عمده ای می شدند تا حدی که برخی تصاویر دوربین های مداربسته با زمینه های رنگی سبز، نارنجی، و آبی ایجاد می شدند.

عمدتا تصاویر با پس زمینه رنگی خاص مانند رنگ سبز یا آبی در شرایطی برای دوربین مداربسته ایجاد می شوند که تصویر تحت تاثیر یک رنگ غالب باشد و یا اینکه هیچ گونه نور سفید با منبع طبیعی در محیط وجود نداشته باشد. شرکت های تولید کننده دوربین مداربسته در چند سال اخیر موفق شده اند که با الگو برداری از مکانیز چشم انسان، این قابلیت را با نام AWB در دوربین های مداربسته قرار دهند.

AWB در دوربین مدار بسته

کاربرد قابلیت AWB

فناوری AWB (Automatic White Balance) برای ایجاد تعادل در رنگ سفید در دوربین های مدار بسته است که منجر به تفکیک پذیری صحیح نور سفید و در نتیجه بوجود آمدن رنگ های واضح و با کیفیت در تصاویر میگردد. با استفاده از این فناوری دوربین میتواند بالانس رنگ سفید را در حضور منابع نوری مختلف به خوبی تنظیم نموده و تصاویری عاری از رنگ های غیر طبیعی و ناموزون ارائه دهد. شاید قابلیت AWB با بام تعادل اتوماتیک رنگ سفید نیز به گوشتان بخورد. لازم به ذکر است که امروزه این قابلیت در اکثردوربین های مدار بسته وجود دارد و بوسیله آن دوربین میتواند نور موجود در تصویر را پردازش نموده و بهترین تعادل رنگ سفید را در تصاویر ایجاد کند.

ATW و تفاوت آن با AWB

همچنین لازم به ذکر است که در یک سال اخیر تکنولوژی جدیدتری با نام ATW(Auto Tracking White Balance) در دوربین های مدار بسته جایگزین AWB شده است. در این قابلیت برای دستیابی به تعادل رنگ سفید در تصاویر از یک الگوریتم از پیش تعیین شده استفاده میگردد.

در این حالت حتی در صورت عدم وجود منبع نور سفید در محیط دوربین قادر به تنظیم و نمایش صحیح رنگ ها با استفاده از آن الگوریتم است. دوربین هایی با این قابلیت میتوانند حتی در شرایط نوری نا مساعدطرحی یکنواخت و با کیفیت از

رنگ ها در تصویر ارائه دهند.

 

 

محصولات و برندهای مختلف در فروشگاه تیام:

دوربین تی وی تی    سوییچ اچ ار یو ای     دوربین داهوا  

دوربین تیاندی   نمایندگی هایک ویژن    قیمت دوربین مدار بسته 

دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

 

 

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.