تجهیزات دوربین مداربسته و لوازم مورد نیاز

[page_header nav_style=”line-grow”] [gap] [row h_align=”center”] [col span=”11″ span__sm=”12″] [ux_text font_size=”1″]

تجهیزات دوربین مداربسته به تجهیزات مورد نیاز در نصب دوربین مداربسته اشاره دارد. دوربین‌های مدار بسته اگرچه در ظاهر فضای کمی را اشغال کرده و حتی در بعضی موارد به صورت مخفی استفاده می‌شوند، اما برای نصب و راه‌اندازی آن‌ها نیاز به تجهیزات و لوازم جانبی متعددی است. در یک سیستم امنیتی که از یک یا چند دوربین مداربسته استفاده می‌شود نیاز به سازوکاری داریم که علاوه بر ذخیره‌ی اطلاعات و ویدئوهای ضبط شده، این فیلم‌ها را در هنگام نیاز به کاربر نمایش دهد. همچنین، باید ارتباط بین این قسمت‌ها به درستی برقرار شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی و توضیح تجهیزات مورد نیاز در پیاده‌سازی یک سیستم نظارت ویدئویی با دوربین‌های مدار بسته بپردازیم.

تجهیزات دوربین مداربسته و انتخاب نوع دوربین

دوربین های مدار بسته انواع مختلفی دارند. این دوربین ها را بر اساس نوع فرستادن سیگنال، شکل ظاهری و کاربری آن‌ها دسته‌بندی می‌کنند. انواع مختلف دوربین مدار بسته در کاربرد، قیمت و تجهیزات مورد نیاز تفاوت بسیاری می‌کنند، لذا انتخاب نوع درست دوربینT اولین قدم در تعیین تجهیزات مورد نیاز دوربین مدار بسته است. دوربین های مدار بسته بر اساس نوع سیگنال به دو دسته‌ی آنالوگ و تحت شبکه تقسیم می‌شوند که برای نصب هرکدام از این انواع دوربین مدار بسته نیاز به تجهیزات خاص خود داریم. این دو نوع دوربین در تجهیزات مربوط به ذخیره‌سازی و ضبط متفاوتند. همچنین به دلیل تفاوت در سیگنال مورد استفاده، تجهیزات سیم‌کشی و کابل در آن‌ها و میزان استفاده از آن متفاوت است.

دوربین‌های آنالوگ نوع قدیمی دوربین مدار بسته هستند که در حال حاضر نیز در حال استفاده‌اند. این دوربین‌ها در مصارف کوچکتر به صرفه‌تر بوده و با قیمت پایین و نصب آسان‌تر، نیاز مشتریان را پاسخ می‌دهند. در پروژه‌های وسیع استفاده از دوربین مدار بسته تحت شبکه به دلیل کیفیت بالای سیگنال، عدم ایجاد نویز و افت کیفیت تصویر با افزایش مسیر کابل، و همچنین مقدار کمتر کابل‌کشی و تجهیزات مورد نیاز، به‌صرفه تر است. این دوربین‌ها در سال‌های اخیر از نظر میزان فروش توانسته‌اند از دوربین‌های آنالوگ پیشی بگیرند.

انتخاب برند

برای انتخاب نوع دوربین، عامل بودجه بسیار تاثیرگذار است. امروزه برندهای مختلفی در سراسر دنیا با کیفیت مطلوب استفاده می‌شوند. در انتخاب برند مورد استفاده باید به قیمت، دسترسی در بازار و پشتیبانی محصول توجه داشت. سهم عمده‌ی بازار دوربین مدار بسته در جهان به برندهای محصول کشور چین تعلق داشته که علی‌رغم کیفیت مطلوب، از قیمت مناسبی برخودارند. معروف‌ترین برند تولید چین، برند هایک ویژن است که در بازار ایران نیز پرفروش‌ترین دوربین مدار بسته بوده که تجهیزات دوربین مداربسته را نیز تامین می‌کند. همچنین بسته به نوع پروژه و کاربرد مورد نیاز، باید در مورد استفاده از نوع دوربین مدار بسته تصمیم‌گیری کرد. در این مطلب می‌توانید در مورد برندهای پرفروش در بازار ایران و جهان نیز مطالعه کنید.

تجهیزات دوربین مداربسته / تجهیزات ضبط و ذخیره‌سازی

تجهیزات دوربین مداربسته آنالوگ و تحت شبکه متفاوت است. در دوربین‌های مدار بسته آنالوگ از دستگاه ضبط‌کننده دیجیتال (DVR: Digital Video Recorder) استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها دارای ورودی‌های متعدد و مشخصی برای دریافت تصاویر از دوربین‌های مدار بسته هستند. وظیفه‌ی این دستگاه ضبط تصاویر و همچنین ارسال آن به تجهیزات مانتیورینگ است. در مقابل و در دوربین های مدار بسته تحت شبکه (IP)، دستگاه ضبط‌کننده تحت شبکه (NVR: Network Video Recorder) مورد استفاده است.

تجهیزات دوربین مداربسته

دستگاه DVR

از جمله تجهیزات دوربین مداربسته باید به دستگاه ذخیره‌سازی اطلاعات اشاره کرد. دستگاه ضبط‌کننده دیجیتال (DVR) دستگاهی است که با دریافت سیگنال آنالوگ، فیلم را بر روی یک حافظه ذخیره سازی مانند فلش مموری USB، هارد اکسترنال، کارت حافظه SD، یا حافظه‌ی محلی، به صورت دیجیتال ذخیره می‌کند. در پیاده‌سازی سیستم نظرات ویدئویی، پس از نصب دوربین مدار بسته تصاویر ضبط شده توسط آن‌ها با استفاده از کابل به دستگاه DVR منتقل می‌شود. دستگاه‌های DVR به تعداد مشخصی ورودی داشته و هر ورودی می‌تواند برای دریافت سیگنال از یک دوربین استفاده شود. در هنگام استفاده از دوربین‌های متعدد جهت تشخیص این که هر تصور مربوط به کدام دوربین است باید به ورودی استفاده شده توجه داشت. بسیاری از دستگاه‌های DVR قادر به ذخیره‌سازی صدا نیز هستند.

امروزه دستگاه‌های DVR با داشتن قابلیت‌های متنوع و قدرتمند، توانسته‌اند جایگزین بسیار خوبی برای تجهیزات قدیمی VCR با قابلیت‌های ساده و ابتدایی در ضبط تصاویر شوند. از جمله قابلیت‌های دستگاه‌های جدید می‌توان به جستجو در میان تصاویر ضبط شده بر اساس زمان و مکان و موضوع اشاره کرد که نظارت ویدئویی را در صورت وقوع حادثه بسیار سریع‌تر و آسان‌تر می‌شود. در دستگاه‌های جدید می‌توان میزان فریم (تعداد تصویر فیلم در ثانیه) و کیفیت فیلم را تنظیم نمود تا بسته به کاربری مورد نیاز و حافظه‌ی در دسترس، در حجم فیلم ذخیره شده صرفه‌جویی کرد. دستگاه‌های جدید همچنین می‌توانند به صورت خودکار تصاویر قدیمی را پاک کرده و جای آن را با اطلاعات جدید پر کنند، امکانی که باعث صرفه‌جویی در وقت و نگهداری می‌شود. در بعضی از دستگاه‌ها نیز می‌توان با اتصال دستگاه DVR به شبکه، از طریق کامپیوتر از راه دور تصاویر را مشاهده کرد.

دستگاه NVR

از جمله تجهیزات دیگری که در پیاده‌سازی سیستم نظارت ویدئویی با استفاده از دوربین مدار بسته تحت شبکه کاربرد دارد، دستگاه ضبط‌کننده تحت شبکه (NVR) است. این دستگاه‌ها در واقع یک سیستم کامپیوتری مخصوص هستند که با استفاده از یک نرم‌افزار، ویدئو را به صورت فرمت دیجیتالی بر روی یک دیسک حافظه، فلش مموری USB، کارت حافظه SD یا سایر تجهیزات دخیره‌ی اطلاعات ضبط می‌کنند. دستگاه NVR شامل سخت‌افزار مخصوص برای گرفتن ویدئو نیست، ولی معمولا نرم‌افزار آن‌ها بر روی یک دستگاه مخصوص با سیستم عامل مجزا اجرا می‌شود. برای افزایش عملکرد و تعمیرپذیری، سیستم عامل های استاندارد با پردازشگرهای استاندارد و نرم‌افزارهای مدیریت ویدئویی نیز استفاده می‌شود. دستگاه NVR به طور معمول برای دوربین‌های مدار بسته تحت شبکه (IP) به کار می‌رود.

عملکرد دستگاه ضبط‌کننده تحت شبکه (NVR) با دستگاه ضبط‌کننده دیجیتال (DVR) کاملا متفاوت است. به طوری که ورودی این دستگاه‌ها به جای کابل مستقیم از یک دوربین، از یک شبکه می‌آید. در دستگاه DVR ویدئوی مستقیم دریافتی از دوربین را خود دستگاه رمزنگاری و پردازش می‌کند، حال آن که در دستگاه NVR اطلاعات تصاویر به صورت رمزنگاری شده و پردازش شده وارد می‌شوند. این اطلاعات جهت ذخیره‌سازی و بازبینی از راه دور به دستگاه NVR منتقل شده‌اند.

تجهیزات ضبط‌کننده هیبریدی DVR و NVR نیز وجود دارند. این دستگاه‌ها قابلیت انجام وظایف هر دو نوع تجیزات ضبط‌کننده‌ی دیجیتال و تحت شبکه را دارند؛ اگرچه خود نوعی از دستگاه NVR محسوب می‌شوند. دستگاه‌های NVR به طور معمول به صورت بی‌سیم (وایرلس) مورد استفاده قرار می‌گیرند. در این حالت می‌توان از طریق مرورگر وب به آن‌ها دسترسی داشته و با استفاده از پست الکترونیکی (E-Mail) به کاربر در صورت وجود مشکل، هشدار داد.

کابل‌ها

ارتباط بین تجهیزات دوربین مداربسته توسط کابل‌های محتلفی صورت می‌گیرد. وظیفه این کابل‌ها انتقال اطلاعات مانند تصویر و صدا، و همچنین انتقال قدرت از شبکه برق برای تامین انرژی مورد نیاز تجهیزات سیستم نظارت ویدئویی می‌باشد. از پرکاربردترین انواع کابل و تجهیزات می‌توان به کابل کواکسیال (Coax)، رابط BNC و همچنین کابل ترکیبی برق و تصویر (Siamese) اشاره کرد.

کابل کواکسیال نوعی کابل الکتری است که به دلیل ساختار هندسی آن که از دو قسمت رسانای هم‌مرکز تشکیل شده است، به این نام (Coaxial = هم‌محور) خوانده می‌شود. در قسمت مرکزی کابل هسته‌ای از جنس فلز مس برای انتقال سیگنال با فرکانس بالا و هدررفت پایین تعبیه شده است. این هسته‌ی مسی توسط ماده‌ای دی‌الکتریک پوسانده شده و سپس یک لایه‌ی دیگر محافظ رسانا دور قسمت دی‌الکتریک وجود دارد. این محافظ رسانا معمولا از یک تا چهار لایه‌ی فلزی بافته شده تشکیل شده است. محافظ معمولا در ولتاژ زمین نگهداری شده و سیگنال به رسانای داخلی اعمال می‌شود. طراحی این نوع کابل باعث به حداقل رسیدن نفوذ نویز محیط به داخل شده است. از کابل کواکسیال که به rg-59 نیز معروف است، برای انتقال تصاویر استفاده می‌شود. به سر کابل کواکسیال رابط BNC بسته می‌شود.

نوع دیگری از کابل‌های مورد استفاده که باعث تسهیل در نصب سیستم و صرفه‌جویی در استفاده از کابل و فضای اشغال شده توسط آن می‌شود، کابل های ترکیبی برق و تصویر (Siamese) هستند. این کابل‌ها بهترین نوع کابل جهت استفاده در سیستم‌های نظارت تصویری می‌باشند. کابل های PoE از سیم‌هایی که برای انتقال داده قرار داده شده‌اند برای انتقال برق نیز استفاده می‌د، در حالی که شده‌ند برای انتقال برق نیز استفاده می‌ند، اما در مقداخل کابل ترکیبی خود از دو کابل تشکیل شده که یکی از آن‌ها برای انتقال برق بوده و خود دارای دو قطب مثبت و منفیست، و کابل دیگر می‌تواند یک کابل کواکسیال با رابط BNC باشد. به مهمین دلیل می‌توان برق مناسبی را بدون مداخله با انتقال ویدئو، منتقل کرد.

تجهیزات مانیتورینگ

تصاویر ضبط شده توسط دوبین مدار بسته پس از انتقال به دستگاه ضبط‌کننده، نیاز به انتقال به یک نمایشگر جهت مانیتورینگ دارند. در نتیجه از دیگر تجهیزات مورد نیاز در نصب دوربین مدار بسته، نمایشگرها هستند. برای این کار باید دستگاه DVR یا NVR را به وسیله کابل‌های انتقال تصویر مانند کواکسیال با رابط BNC و یا کابل HDMI به یک نمایشگر متصل کرد. از صفحه نمایش تلویزیون‌های عادی جهت انجام عمل مانیتورینگ می‌توان بهره برد. همچنین می‌توان با استفاده از اینترنت تصاویر را به یک اتاق مانیتورینگ از راه دور منتقل کرد.

در اتاق مانیتورینگ تصاویر دوربین‌های مختلف با استفاده از یک یا چند صفحه نمایشگر کنترل می‌شوند. بعضی از تلویزیون‌ها قادر به نمایش همزمان تصاویر چندین دوربین هستند، در حالی که در بعضی دیگر باید تصویر مورد نظر را با استفاده از دکمه Input تغییر داد. در صورت استفاده از اینترنت و آلود تصاویر به روی آن می‌توان این تصاویر را بر روی کامپیوتر شخصی یا موبایل نیز از راه دور مشاهده کرد. دوربین‌های بدون سیم با اتصال وایرلس به یک کامپیوتر و داشتن ip مخصوص خود، تصاویر را به کامپیوتر منتقل کرده و قال مشاهده‌اند.

در انتها باید گفت که دوربین‌های مدار بسته دارای تجهیزات متعددی هستند. این تجهیزات علاوه بر خود دستگاه دوربین و انواع مختلف آن، شامل دستگاه‌های ذخیره‌ساز (DVR یا NVR)، تجهیزات مانیتورینگ و کابل‌های مورد استفاده بین این تجهیزات برای ارتباط آن‌ها با یکدیگر است. برای انتخاب و نصب نوع مناسب آن‌ها بهتر است از افراد متخصص و با تجربه کمک گرفت، چرا که این وسایل از لحاظ کاربردی و اقتصادی تفاوت بسیار دارند.

[/ux_text] [/col] [/row]

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.