» هایک ویژن » پژوهشی » نکاتی درباره لنز دوربین مداربسته

نکاتی درباره لنز دوربین مداربسته


نکاتی درباره لنز دوربین مداربسته

در سالهای اخیر شاهد این موضوع هستیم که استفاده از دوربین مدار بسته در مناطق مختلف شهری رو به گسترش است. این استفاده گسترده از دوربین مداربسته به حدی است که عملا واژه امنیت با دوربین های مداربسته همراه می شود. هیچ فردی نیست که بخواهد امنیت یک مکان را بالا ببرد و از دوربین مداربسته در آن محل استفاده نکند. موضوع مهم بعدی در دوربین های نسل جدید کیفیت تصاویر و قدرت لنز دوربین های مداربسته است. در این مقاله می خواهیم اطلاعات کاربردی در خصوص انواع لنز دوربین مداربسته را برای شما بیان کنیم.

لنز دوربین های مداربسته از نظر قابلیت تنظیم فاصله کانونی به سه دسته تقسیم می شوند:

 • لنز ثابت (Fixed lens): یک زاویه دید ثابت را با توجه به فاصله کانونی خود برای دوربین ایجاد میکند.
 • لنز قابل تنظیم یا وریفوکال (Vari-focal lens): یک زاویه متغییر را با توجه به بازه فاصله کانونی خود برای دوربین ایجاد می کند.
 • لنزهای زوم (Zoom lens): این لنزها هم نوعی از لنزهای قابل تنظیم هستند که به موتوری برای تغییر فاصله کانونی مجهز شده اند و از طریق آن میتوان با تغییر فاصله کانونی میزان زوم لنز را تغییر داد. لنزهای زوم معمولا به صورت خودکار فوکوس میشوند.

لنز دوربین های مداربسته از نظر نوع نصب

 • لنزهای داخلی: این لنزها به صورت ثابت بر روی دوربین نصب شده اند و غیرقابل تغییر هستند.
 • لنزهای خارجی: این لنزها معمولا برای دوربین های باکس مورد استفاده قرار می گیرند. این نوع لنزهای معمولا با دونوع پایه C یا CS طراحی میشوند.
 • فاصله کانونی: فاصله کانونی لنز زاویه دید لنز را مشخص می کند. هرچه این فاصله بیشتر باشد فاصله زاویه دید دوربین کمتر خواهد بود.

قابلیت تطابق لنز دوربین

قطعا اولین سوالی که در هنگام استفاده از لنز برای دوربین مداربسته برای هر کسی پیش می آید این است که چه لنزی را می توان به دوربین مداربسته متصل کرد و یا اصلا چه لنزی مناسب دوربین های مداربسته است؟ عموما لنزهای دوربین مداربسته را به دو دسته C-Mount و CS-Mount تقسیم می کنند. از نظر ظاهری لنزهای C-Mount قذیمی تر و با ابعاد بزرگتری تولید شده اند و البته قابلیت نصب شدن بر روی دوربین های CS-Mount را نیز دارند.

در مقابل لنزهای CS-Mount تکنولوژی جدید تری دارند و ابعاد آنها نیز کوچکتر است. این لنزها نمی توانند بر روی دوربین های مداربسته C-Mount نصب شوند چرا که کارایی دوربین به شدت کاهش پیدا می کند.

لنز خودکار دوربین مداربسته (Auto Iris)

این نوع لنز های دوربین مداربسته به صورت خودکار میزان نور عبوری به دوربین مداربسته را کنترل می کنند. به طور کلی در محیط های پر نور عدسی این نوع لنزها بسته تر می شود و در محیط های کم نور عدسی باز می شود تا نور بیشتری به تراشه تصویر برداری دوربین مداربسته بتابد. این مکانیزم باعث می شود که شما در هر مکانی با هر میزان شدت نور تصاویر با کیفیت بالا داشته باشید.

همه چیز در مورد لنز دوربین مداربسته

سرعت لنز دوربین مداربسته F-Stop

هر لنز در دوربین مداربسته یک مشخصه به نام F-Stop دارد. این مشخصه حداکثر توانایی لنز را نشان می دهد. F1.0 می تواند چهار برابر بیشتر از F-2.0 نور را از خود عبور دهد. با نصف شدن عدد F، میزان نور عبوری چهار برابر می شود. هرچه F-Numer لنز یک دوربین، کمتر باشد، بهتر است و کارایی بیشتری در ارائه تصاویر در نور کم دارد.  در مقابل این مشخصه در لنزهای دارای قابلیت زوم، از F3.5 به بالاست. این بدان معنی است که نور کمتری وارد دوربین مداربسته می شود.

 

 

لنز دوربین مداربسته

کنتراست لنز دوربین مدار بسته

یک اصل عمومی در خصوص تصاویر ثبت شده توسط دوربین های مداربسته وجود دارد که هرچه عناصر نوری محیط با کیفیت تر باشند کنتراست بیشتری در تصویر ایجاد می کنند. در چنین شرایطی جزییات محیط با دقت بیشتری و با نور واضح تری ثبت می شوند و با این کار در گوشه های تصویر انحراف کمتری ایجاد می شود.

موضوع دیگر در صنعت حفاظت تصویر این است که به منظور افزایش نور عبوری به دوربین لنزهای منحنی ساخته شده اند. از سوی دیگر به دلیل اینکه نور مادون قرمز در روز و نور مصنوعی در تاریکی شب ، فوکوس دوربین مداربسته را به هم می زنند، لنزهای مخصوص نور مادون قرمز به منظور تصحیح این مشکل ساخته شده اند. یادتان باشد که یک دوربین مداربسته با کیفیت و خوب ، با لنز ضعیف عملا هیچ کارایی برای شما نخواهد داشت. بنابراین در انتخاب لنز دوربین مداربسته به این نکات توجه ویژه داشته باشید.

لنز مگاپیکسل چیست؟

دوربین های مگاپیکسلی از کیفیت خیلی بیشتر در مقایسه با دوربین های عادی برخوردارند و به همین دلیل برای حفظ کیفیت تصویر دوربین ها باید در زمان انتخاب لنز برای آنها خیلی دقت کرد.
در صورتی که از لنز مناسبی برای دوربین مگاپیکسل استفاده نکنید کیفیت تصویر خروجی شما میتواند به شدت کاهش یابد.
در واقع پدیده انکسار نور یا پراکندگی نور در زمان عبور از لنز غیر قابل پیشگیری است اما میتوان با انتخاب لنز مناسب تاثیر آن را به شدت کاهش داد. به همین دلیل در انتخاب لنز به جز جنس، باید به دریچه دیفراگم ان نیز توجه داشت.
لنزهای مگا پیکسل عموما دارای قدرت تفکیک (Resolving Power) به مراتب بالاتری نسبت به لنزهای عادی هستند. قدرت تفکیک لنز مشخص کننده توانایی لنز در نشان دادن و عبور دادن جزئیات تصویر است.
لنزهای مگا پیکسل با توجه به تفاوت های زیادی که با لنزهای معمولی دارند به مراتب پرهزینه تر از این لنزها هستند.

 

 

برندهای مختل تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی     اچ ار یو ای      برند حارس   

نصب دوربین مداربسته   داهوا   تیاندی

دستگاه NVR     دوربین مدار بسته

 

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.