» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » مقایسه NVR و سرور در سیستم مداربسته شبکه

مقایسه NVR و سرور در سیستم مداربسته شبکه


مقایسه NVR و سرور در سیستم مداربسته شبکه
مقایسه NVR و سرور : نصب دوربین های مداربسته علاوه بر دوربین ها نیاز به فضایی برای ذخیره تصاویر و اطلاعات دارد و در نتیجه یکی از مهمترین موضوعات هنگام نصب سیستم های مداربسته انتخاب نوع ذخیره ساز تصاویر است. به طور کلی برای ضبط تصاویر توسط سیستم مداربسته دو انتخاب وجود دارد. یکی نصب دستگاه NVR و  DVR و دیگری استفاده از سرور کامپیتوری. در ادامه به بررسی هر یکی از این انتخاب ها و مقایسه قابلیت هایشان می پردازیم.

سرورها

در یک تعریف ساده سرور را می توان به عنوان یک کامپیوتر با قدرت پردازش و گرافیک بالا تعریف کرد. بنابراین هزینه های خرید یک سرور به دلیل همین قدرت پردازش و گرافیک بالا نسبت به کامپیوتر های معمولی افزایش زیادی دارد. در پروژه های بزرگ از سرور ها برای دریافت تصاویر دوربین ها و ضبط و نگهداری آنها استفاده می شود. بنابراین شما با نصب یکسری نرم افزار تخصصی بر روی سرور ها امکان مشاهده تصاویر دوربین ها را خواهید داشت. کاملا مشخص است که در پروژه های کوچک و متوسط به دلیل هزینه های مال استفاده از سرورها به صرفه نیست.

دستگاه NVR

 

 

دستگاه NVR در واقع یک سرور تخصصی ساخته شده برای نصب در سیستم های مداربسته شبکه است. به عبارتی برای پروژه های کوچک نصب دوربین مدار بسته به دلیل هزینه های سنگین سرور نیاز به دستگاهی وجود داشت که به راحتی نصب شود و قابلیت های ضبط تصاویر را هم به مانند سرورها داشته باشد. بنابراین این دستگاه تنها برای سیستم های مداربسته شبکه مورد استفاده قرار می گیرد و عملا کاربرد دیگری ندارد.

مقایسه NVR و سرور

 

مقایسه دستگاه NVR با سرور

قیمت:

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، قیمت دستگاه NVR بسیار پایین تر از سرور ها است و در نتیجه در پروژه های کوچک استفاده از این دستگاه به صرفه تر خواهد بود. هر چه پروژه مداربسته شما بزرگ تر شود به دلیل افزایش تعداد کانال های NVR هزینه ها به سمت انتخاب سرور نزدیک تر می شود.
سادگی:
از نظر پیچیدگی های نصب، دستگاه NVR به راحتی قابل نصب است و نسب به سرور ساده تر نصب می شود. در دستگاه NVR تنها کافی است که کابل های شبکه را به دستگاه وصل کنید و بعد از سرچ دوربین های مدار بسته و ست کردن IP کار به اتمام می رسد. به عبارتی دقیق تر به دلیل آنکه این دستگاه به شکلی اختصاصی برای نصب دوربین های مداربسته طراحی شده است، تمام تنظیمات مورد نیاز دوربین ها را از قبل در آن تعریف کرده اند و در نتیجه استفاده از آن بسیار راحت تر از سرور ها است. سرور ها برای استفاده در پروژه های مداربسته نیاز به نصب برنامه های متعدد و تنظیمات تخصصی دارد و در نتیجه استفاده از آنها کمی پیچیده تر از دستگاه های NVR است.
امکان POE بودن: در صورت POE بودن دستگاه NVR نیاز به نصب سوئیچ POE به صورت کلی حذف شده و هزینه های شما کاهش می یابد. دستگاه های NVR می توانند در کنار ضبط و نمایش تصاویر تغذیه دوربین ها را نیز برعهده داشته باشند اما به شرطی که دستگاه شما دارای خروجی های POE باشد. دستگاه های POE معمولا مقداری گران قیمت تر از دستگاه های NVR عادی هستند. این در حالی است که اگر  بخواهید از سرور به صورت POE استفاده کنید حتما باید از سوئیچ POE استفاده کنید که به نسبت پر هزینه است.
نرم افزارها:
سادگی استفاده از دستگاه NVR مربوط به سادگی نرم افزارهای نصب شده بر روی آن است. این دستگاه ها به ساده ترین شکل ممکن تنها برای نصب دوربین های مداربسته در ابعادی محدود طراحی شده اند. اگر در پروژه ای نیاز به نرم افزارهای پیشرفته داشته باشید حتما باید از سرورها استفاده کنید.
انعطاف پذیری: دستگاه های NVR دارای تعداد مشخصی از پورت برای اتصال دوربین ها هستند. در صورت نیاز به تغییرات و افزایش دوربین ها شما مجبور خواهید بود از یک NVR جدید استفاده کنید. در مقابل سرور محدودیت فیزیکی برای اتصال دوربین ها ندارد و تا زمانی که پهنای باند شبکه و قدرت پردازش سرور دچار مشکل نشده اند شما می توانید دوربین های خود را اضافه کنید.
 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.