» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » فناوری Digital noise reduction) DNR) در دوربین مداربسته

فناوری Digital noise reduction) DNR) در دوربین مداربسته


فناوری Digital noise reduction) DNR) در دوربین مداربسته

یکی از مشکلاتی که دوربین های مدرابسته با آن مواجه می شوند، تاثیر نویزهای مختلفی محیط بر روی کیفیت تصاویر ضبط شده است. دوربین های مداربسته و تجهیزات وابسته به آن دائما در حال دریافت سیگنالهای مختلف محیطی هستند که منجر به ایجاد نویز و تاری تصاویر می شود. تصاویر برفکی، تار و اغتشاشات رنگی و نوری در تصاویر از جمله مشکلات جذب سیگنال های مزاحم توسط دوربین مداربسته است و به همین دلیل در فناوری های جدید بکار رفته در دوربین های مداربسته سعی شده است که تا حد امکان از تاثیر این سیگنال ها بر روی تصویر جلوگیری شود.

فناوری DNR یا Digital Noise Reduction قابلیتی در دوربین های مدار بسته است که به طور دیجیتال نویزهای تصویر را ازبین می‌برد و فناوری ۳D-DNR نیز نوع پیشرفته‌تر این تکنولوژی است که نویزها را بطور خیلی موثرتر حتی در شرایطی که نور محیط کم است، از تصویر فیلتر می‌کند.

انواع نویز در دوربین های مداربسته

 

همانطور که اشاره کردیم سیگنال های مختلفی در محیط اطراف توسط دوربین های مداربسته جذب می شود که این موضوع منجر به ایجاد نویز و اختلاف بصری در تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته خواهد شد. به طور کلی نویزهای محیط را به دو دسته تقسیم می کنند:

 

 • داغ شدن سنسور های CCD یا نشستن ذرات گرد و غبار در دوربین مداربسته اولین نوع نویز را بر روی تصاویر ایجاد می کند. عموما چنین اختلالاتی به صورت تصادفی ایجاد می شود و به صورت پیوسته به شکل نقاط سیاه و سفید در تصویر دیده می شود.

 

 • اختلال الکتریسیته در مدار های دوربین مداربسته نوع دیگری از نویز را ایجاد می کند. در چنین حالتی رنگ پیکسل های تصویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته با رنگ تصاویر محیط تفاوت خواهد داشت و در نهایت یک تصویر تار و کدر توسط دوربین ثبت می شود.

 

تکنولوژی DNR

 

تکنولوژی DNR برای از بین بردن نویزهای ایجاد شده بر روی تصاویر دوربین مداربسته از تکنیک فریم به فریم استفاده می کند. هوش مصنوعی به کار رفته در این فناوری قادر است که تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته را فریم به فریم مقایسه کند و هر فریم در صورتی که با فریم قبلی خود دارای نقطه نامتعارفی باشد آن نقطه را حذف می کند. به عبارتی در این روش دوربین به وسیله مقایسه و تلفیق فریم ها نویز کلی تصویر را کاهش می دهد.

 

تکنولوژی DNR در یک دستور العمل کلی توانایی برطرف کردن نویز تصاویر جلوی و نزدیک به دوربین را دارد اما اشیا با فاصله دورتر و در پس زمینه تصویر توسط این تکنیک پردازش نمی شود و در نتیجه نویز تصاویر پس زمینه باقی می ماند. برای مثال در یک پارکینگ تصاویر افرادی که در جلوی اتوموبیل قرار گرفته اند به عنوان تصاویر جلویی توسط دوربین پردازش می شود و نویز آنها نیز برطرف می شود اما اتوموبیل ها که در پشت سر افراد قرار دارند و به عنوان تصاویر پس زمینه نویزشان باقی خواهد ماند.

 

 

 

 

تکنولوژی ۳D DNR

 

تکنولوژی ۳D DNR  نسل جدید فناوری DNR به حساب می آید. در این تکنولوژی علاوه بر اصلاح تصاویر به شکل فریم به فریم اصلاحی دقیق تر با عنوان کاهش نقطه به نقطه نیز بر روی تصاویر انجام می شود. به عبارتی دقیق تر در تکنولوژی ۳D DNR هر پیکسل با پیکسل مجاور آن مقایسه می شود و در صورت تشخیص نویزهای نا خواسته آنها را برطرف می کند. بنابراین وضوح تصویر در این فناوری نسبت به تکنولوژی DNR بسیار بیشتر است.

 

مزایای تکنولوژی ۳D DNR

۳D DNR قابلیت و مزایایش بسیار بیشتر از تکنولوژی DNR است.

 1. ۳D DNR سیگنال‌های واضح‌تری نسبت به DNR تولید می‌کند. این موضوع باعث می‌شود با صرفه‌جویی در فضای ذخیره‌سازی، مدت زمان بیشتری روی هارددیسک ذخیره شود.
 2. دوربین‌هایی که از تکنولوژی ۳D DNR استفاده می‌کنند، عکس‌های شفاف و واضح‌تری ارائه می‌کنند. که این باعث می‌شود تشخیص چهره دقیق‌تر شود.
 3. تکنولوژی ۳D DNR با کاهش نویزها، حرکات اضافی ناشی از نویزها در تصویر را نیز کاهش داده که این موضوع باعث می‌شود دستگاه DVR بطور بسیار کارآمدتر عمل موشن دیتکت (تشخیص حرکت) را بخصوص در محیطی که نور کم است، انجام دهد.

تکنولوژی ۳D DNR کمک شایانی به عملکرد تکنولوژی‌های تشخیص چهره و تشیخص حرکت کرده و باعث می‌شود دقت آن‌ها افزایش پیدا کند.

 

 

محصولات و برندهای پر فروش در فروشگاه تیام:

محصولات تی وی تی نمایندگی هایک ویژن      تیاندی  

  دوربین حارس     دوربین شمارشگر      نصب دوربین مداربسته

 قیمت دوربین مداربسته    دستگاه DVR

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.