از نظر عملکردی می توان چنین گفت که سنسور های DIS در حقیقت نسخه ارتقا یافته سنسور های قدیمی CMOS هستند که مشکلات این سنسور ها را برطرف کرده است. در سنسورهای CMOS مهمترین مشکل عدم امکان تصویر برداری با کیفیت در فضاهای کم نور بود که هایک ویژن سعی کرد این مشکل را توسط چیپ تصویر DIS برطرف کند.

 

 

چیپ تصویر DIS

 

چیپ تصویر DIS و نحوه عملکرد آن

عبارت DIS در اصل مخفف عبارت (Digital Image Stabilization) به معنای تثبیت کننده دیجیتالی تصویر است. این چیپ تصویر برای بالا بردن کیفیت تصاویر ضبط شده قدیمی توسعه یافته است و برای مثال یکی از مشکلات مهم پایین آمدن کیفیت تصاویر دوربین مداربسته را برطرف کرده است. بر اساس آمار مهمترین مشکل نصب دوربین های مداربسته در فضاهای باز و خصوصا در کنار جاده ها ، ایستگاه های قطار و دیگر فضاهای عمومی شهری این است که به دلیل تکان های بیرونی ناخواسته تصاویر دوربین تار می شود.

فناوری های بکار رفته در چیپ های تصویر DIS به گونه ای است که می توانند نویز ایجاد شده به دلیل تکان های محیطی را از بین ببرند و در نتیجه دوربین های مداربسته که از این چیپ تصویر بهره می برند کیفیت تصاویر بهتری دارند.

روش کار چیپ تصویر DIS بصورت پیکسلی و فریم به فریم است. این سنسورها تکان های محیطی وارد شده به بدنه دوربین مداربسته که بیشتر ناشی از وزش باد است را تشخیص می دهد. در مرحله بعد دوربین تصاویری پیکسلی از تصویر خارج از این فریم را ایجاد می کند و یک حائل پیکسلی برای آنالیز خود ایجاد می کند تا درنهایت یک تصویر بدون نویز ایجاد کند. هنگامی که دوربین دچار ارتعاش می شود این مکانیزم عمل می کند و دوربین فریم قابل مشاهده را با فریم های تار بدون کاربرد تعویض می کند.

بعد از ارائه سنسور DIS توسط شرکت هایک ویژن، کمپانی داهوا نیز ورژن دیگری از سنسور DIS را عرضه نمود که با نام HDIS خوانده می شود. لازم به ذکر است که این دو سنسور ساخت دو شرکت از لحاظ کیفیتی هیچگونه تفاوتی با یکدیگر ندارند.