» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » فناوری EIS و OIS در دوربین مداربسته

فناوری EIS و OIS در دوربین مداربسته


فناوری EIS و OIS در دوربین مداربسته

فناوری های EIS و OIS فناوری های جدید بکار رفته در دوربین های مداربسته در جهت بهبود کیفیت تصاویر و کاهش میزان تار شدن تصاویر ضبط شده هستند. این فناوری را با عنوان تثبیت کننده تصاویر دوربین های مداربسته معرفی می کنند که توانایی بهبود کیفیت تصاویر را به میزان قابل توجهی دارد. علت اصلی تار شدن تصاویر دوربین های مداربسته به دلیل ارتعاشات ناشی از حرکت های دوربین مداربسته است. برای مثال نصب دوربین مداربسته در فضاهای باز باعث می شود که احتمال لرزش های محیطی افزایش یابد. در چنین شرایطی عوامل محیطی مانند باد و باران و … ارتعاشاتی در دوربین مداربسته شما ایجاد می کند و در نتیجه چنین ارتعاشاتی کاملا طبیعی و عمومی به حساب می آیند.

تولید کنندگان دوربین های مداربسته تحت برند های مختلف در دنیا مانند برند هایک ویژن، تی وی تی، داهوا و … در جهت حل مشکل ارتعاشات ایجاد شده و کاهش کیفیت تصاویر دوربین مداربسته نرم افزارها و سخت افزارهای فیزیکی را توسعه داده اند و آخرین فناوری در این حوزه فناوری شناخته شده EIS است.

با توجه به توضیحات ذکر شده وجود نویز محیطی و تاثیر مخرب آن بر تصاویر دوربین مداربسته اجتناب ناپذیر است و یک مشکل عمومی برای همه دوربین های مداربسته به حساب می آید. بر همین اساس تکنیک های مختلفی در جهت کاهش این نویزهای محیطی و بهبود کیفیت تصاویر بوجود آمده است که از نظر مکانیزم عملکرد به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

 • اصلاح تصاویر بر اساس حرکت لنز
 • اصلاح تصاویر بر اساس برنامه نرم افزاری

 

تثبیت کننده تصویر (EIS)

EIS مخفف عبارت (Electronic image stabilization) است و در این فناوری با استفاده از نرم افزارهای کدنویسی شده در هنگامی که سیگنالهای نوری به سیگنال دیجیتال تبدیل می شود، نویزهای تصویر برطرف می شود. در طراحی مکانیزم های داخلی دوربین مدار بسته، یک چیپ یا حسگر تصویری وجود دارد که وظیفه آن تبدیل سیگنال های نوری به دیجیتال است. در فناوری EIS نواقص ایجاد شده در تصویر که به دلیل ارتعاشات محیطی ایجاد شده است، پس از تشکیل تصویر و دقیقا بعد از عبور نور از سنسورها برطرف می شود.

نحوه عملکرد الگوریتم  EIS بدین نحو است که پردازنده ابتدا تصویر را به تکه های کوچک تقسیم می کند و سپس آن را با فریم های قبلی مقایسه می کند. سپس تشخیص می دهد که حرکت موجود در تصویر ناشی از یک شی متحرک در تصویر بوده و یا یک لرزش ناخواسته بوده و اصلاحات مورد نیاز را انجام می دهد. در این حالت هنگامی که تصویر اصلاح شده با تصویر قبلی جایگزین می گردد قاعدتا بخش هایی از آن حذف می شود و نسبت به تصویر اصلی (که دارای نویز است) کوچکتر خواهد بود. این ممکن است منجر کاهش کیفیت کلی این فناوری شود اما این کاهش زیاد چشمگیر نیست و قابل اغماض است.

 

بیشتر بخوانید: هایک ویژن تی وی تی

تثبیت کننده تصویر OIS

OIS فناوری دیگری است که برای برطرف کردن نویز و ارتعاش محیطی بر روی تصاویر دوربین مداربسته طراحی شده است. نحوه عملکرد این فناوری بر اساس تغییر مسیر نوری در سنسور انجام می شود. در این روش ژیروسکوپ ها یا همان سنسور های تشخیص لرزش تعبیه شده در دوربین مداربسته، یک لرزش احتمالی را تشخیص می دهند و سپس اطلاعات این لرزش را بعد از پردازش به میکرو رایانه های قرار گرفته در دوربین ارسال می کنند. در مرحله بعد این میکرو رایانه ها سیگنال کیفیت تصاویر را آنالیز می کنند و بعد از تشخیص مسیر اصلاحی تصاویر لنز دوربین مداربسته را در جهت اصلاح نویز ایجاد شده به حرکت در می آورند.

بر خلاف فناوری EIS اصلاح نویز تصاویر در فناوری OIS از طریق لنزهای دوربین مداربسته انجام می شود. در این فناوری لنزها با حرکت مکانیکی در نهایت باعث می شوند که نور دریافتی در دوربین مداربسته به نحوی تنظیم شود که کیفیت تصاویر بهبود یابد.

تفاوت فناوری EIS و OIS

نحوه عملکرد تثبیت کننده تصویر نوری یا OIS به این ترتیب است که از طریق فعالیت اجزای سازنده داخلی دوربین عمل نموده و از این طریق با حرکات و تکان های وارده بر کل بدنه دوربین مقابله می کند. دوربین لرزش ها را از طریق سنسورهای حرکتی خود تشخیص می دهد. سپس به طور خودکار موقعیت لنز یا در برخی موارد حسگر نور را تغییر داده و بدین ترتیب تضمین می کند که نور همواره به سنسور دوربین برخورد کند.

اما در مقایسه فناوری EIS و OIS ، تثبیت کننده تصویر الکترونیکی یا دیجیتالی EIS راه حلی است که بر اساس تجزیه و تحلیل تصاویر گرفته شده در هنگام لرزش دوربین عمل می کند. بنابراین می تواند به عنوان یک راه حل واکنش پذیر و نه به عنوان پیشگیرانه در نظر گرفته شود.

 

مقالات دوربین مداربسته:

 1. EOC در دوربین مدار بسته
 2. فناوری SenseUp در دوربین مداربسته
 3. فناوری Digital noise reduction) DNR) در دوربین مداربسته
 4. دوربین مداربسته وریفوکال
 5. ۱۰ تکنولوژی جدید در دوربین های مداربسته
 6. دوربین مداربسته برای خانه

 

محصولات و برندهای مختلف فروشگاه تیام:

دوربین مدار بسته تی وی تی    سوییچ اچ ار یو ای    

دوربین مدار بسته داهوا     دوربین تیاندی   دوربین هایک ویژن

انواع دوربین مدار بسته  دوربین مدار بسته حارس    نصب دوربین مداربسته

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.