» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » نورددهی در دوربین مداربسته /   بررسی مفهوم Min Illumination در دوربین مداربسته

نورددهی در دوربین مداربسته /   بررسی مفهوم Min Illumination در دوربین مداربسته


نورددهی در دوربین مداربسته /   بررسی مفهوم Min Illumination در دوربین مداربسته

نوردهی در دوربین مداربسته : این موضوع کاملا بدیهی است که هر دوربین مداربسته برای تصویر برداری با کیفیت از محیط نیاز به حداقل میزان نور مناسب دارد. در دوربین های مداربسته هایک ویژن دو گزینه نوری به نام Min Illumination در حالت رنگی و سیاه و سفید وجود دارد که به شما این امکان را می دهد که بسته به میزان نور محیط دوربین مداربسته را به شکلی تنظیم کنید که بهترین کیفیت تصویر را دریافت کنید. بگذارید ابتدا عبارت Min Illumination را بررسی کنیم که دقیقا به چه معنا است؟

Min Illumination در اصل حساسیت سنسور تصویر در دوربین مداربسته را نشان می دهد و بیان کننده میزان حداقل نور مورد نیاز برای ایجاد تصاویر با کیفیت است. بنابراین هرچه حساسیت این سنسور ها بیشتر باشد دوربین مداربسته این قابلیت را خواهد داشت که در محیط های با نور کمتر نیز تصاویر با کیفیت تری تولید کند.

 

واحد اندازگیری حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته

برای درک موضوع نوردهی در دوربین مداربسته  باید مفهوم دیگری به نام لوکس نوری   (LUX = Lumens Per Square Metre) را نیز بررس کنیم. لوکس نوری معیاری برای سنجش شدت نور محیط است و در نتیجه هر چه میزان نور یک محیط بیشتر باشد و دوربین در یک محیط پرنورتری نصب شده باشد، شدت لوکس نوری آن محیط بیشتر خواهد بود. واضح است که هر چه عدد لوکس نوری محیط بیشتر باشد دوربین مداربسته قادر خواهد بود که تصاویر با کیفیت بالاتری ارائه دهد.

دستگاه های سنجش لوکس محیط به سادگی در دسترس هستند و شما می توانید از طریق این دستگاه ها نور محیطی را که می خواهید دوربین را در آن نصب کنید اندازگیری کنید.

 

مفهوم لوکس

همانطور که در سطور قبل نیز توضیح دادید، هر چه میزان نور محیط بیشتر باشد کیفیت تصاویر ضبط شده توسط دوربین مداربسته نیز افزایش خواهد یافت. همچنین هر چه میزان نور محیط کم می شود و به سمت ساعات پایانی روز حرکت می کنیم، کیفیت تصاویر دوربین مداربسته کم شده و از زمانی به بعد این تصاویر ازحالت رنگی به سیاه و سفید تبدیل می شوند.

حال این سوال بوجود می آید که واحد سنجش لوکس نوری چیست و در محیط ها ی مختلف چه میزان لوکس نوری برای ایجاد یک تصویر با کیفیت نیاز است؟  در یک اصل کلی این چنین می توان گفت که هر چقدر میزان نور مورد نیاز یک دوربین برای ثبت تصویر با کیفیت کمتر باشد آن دوربین تکنولوژی بالاتر و بهتری دارد. در میان دوربین های مداربسته با برندهای مختلف موجود در بازار عموما دوربین های مداربسته با ۰٫۱ لوکس بیشتر دیده می شود. (۰٫۱ لوکس تقریبا به اندازه نور یک شمع در یک اتاق ۱۲ متریست که این میزان نور حداقل نور مورد نیاز دوربین مداربسته نیز به حساب می آید.)

نکته مهم دیگر این است که همه دوربین ها برای تشکیل یک تصویر قابل قبول حداقل به صد برابر این نور نیاز دارند، پس برای دوربینی که حداقل نور مورد نیازش ۰٫۱ لوکس است شما حداقل باید ۱۰ لوکس نور در محیط ایجاد کنید. البته دوربین های تخصصی تر با حداقل نور ۰٫۰۰۱ لوکس یا کمتر نیز تولید می شوند.

نوردهی در دوربین مداربسته

 

 

میزان لوکس محیط های مختلف برای نصب دوربین مداربسته

فضاهای داخلی

فضای داخل انبارها معمولا بین ۲۰ تا ۷۵ لوکس نوری.

راه های خروج اضطراری بین ۳۰ تا ۷۵ لوکس نوری.

راهروها معمولا  بین ۷۵ تا ۲۰۰ لوکس نوری.

ادارات تقریبا بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ لوکس نوری.

فروشگاه ها بین ۷۵ تا ۳۰۰ لوکس نوری.

بانک ها نیز بین ۲۰۰ تا ۱۰۰۰ لوکس نوری.

فضاهای بیرونی

در هوای آفتابی بین ۱۰٫۰۰۰ تا ۱٫۰۰۰٫۰۰۰ لوکس نوری.

هوای ابری بین ۱۰۰ تا ۱۰٫۰۰۰ لوکس نوری.

هوای نیمه ابری (اول صبح) بین ۱ تا ۱۰ لوکس نوری.

زمانی که ماه کامل است بین ۰٫۱ تا ۱ لوکس نوری.

و هنگام، ماه ناقص بین ۰٫۰۱ تا ۰٫۱ لوکس نوری.

نحوه عملکرد دوربین مداربسته دید در شب

شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که اگر همه دوربین ها برای ثبت تصاویر نیاز به حداقلی از نور محیط دارند بنابراین دوربین های مداربسته با قابلیت دید در شب چگونه می توانند در محیط های تاریک نیز تصاویر با کیفیت ثبت کنند! نکته مهم در خصوص نوردهی در دوربین مداربسته و دوربین های دید در شب این است که این دوربین ها از طریق، LED مادون قرمز نور مورد نیاز دوربین برای ضبط تصویر در شب را فراهم می کند. اما چون شما نمی توانید این نور را ببنید، محیط را تاریک فرض می کنید.

 

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته  دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

دستگاه ان وی آر    دوربین مدار بسته تحت شبکه  

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.