» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » عوامل موثر بر کیفیت ضبط تصاویر در دوربین مدار بسته

عوامل موثر بر کیفیت ضبط تصاویر در دوربین مدار بسته


عوامل موثر بر کیفیت ضبط تصاویر در دوربین مدار بسته
کیفیت تصاویر در دوربین مدار بسته به موضوعات مختلفی بستگی دارد برای مثال یکی از موضوعات مهم در هنگام خرید و نصب دوربین مداربسته  توجه به میزان تراکم پیکسلی تصاویر تولید شده توسط دوربین مداربسته و یا به عبارتی عامیانه تر توجه به توانایی دوربین در تولید تصاویر با کیفیت است. برای مثال برای فضاهای کوچک مانند فروشگاه های کوچک و یا اتاق های مدیریتی دوربین هایی با کیفیت ۲ مگا پیکسل مناسب است و نیازی نیست که شما دوربین های با کیفیت بالاتر در چنین فضاهایی نصب کنید چرا که با بالارفتن کیفیت شما به فضای بیشتری برای ذخیره سازی اطلاعات دارید و این به معنای صرف هزینه های بیهوده در چنین پروژه هایی است. با این وجود در فضاهای امنیتی مانند فروشگاه های طلا یا مراکز حساس صنعتی و نظامی ممکن است دوربین های با دو مگا پیکسل کافی نباشد و در نتیجه به دلیل نیاز به وضوح بالا تر تصاویر شما دوربین هایی حتی تا ۸ مگا پیکسل نیز ممکن است انتخاب کنید.

در خصوص کیفیت تصاویر دوربین های مداربسته این نکته را در نظر داشته باشید که اندازه تصویر نقش بسیار زیادی در ضبط جزییات تصویر خواهد داشت. این موضوع کاملا مشخص است که هر چه تصاویر شما بزرگ تر باشد جزییات بیشتری از محیط نیز ثبت خواهد شد. فاکتور مهم بعدی در اندازه گیری کیفیت تصاویر دوربین مداربسته، تعداد فریم تصویر در ثانیه است که با (fps) نمایش داده می شود. تعداد فریم تصویر در ثانیه نشان می دهد که هر ثانیه از فیلم ضبط شده از چند تصویر ثابت تشکیل شده است. باز هم بدیهی است که هر چه تعداد فریم های نمایش داده شده در هر ثانیه بیشتر باشد شما اجسام متحرک تصویر را با کیفیت بهتری مشاهده خواهید کرد.

تاثیر رزولوشن در کیفیت تصاویر دوربین مدار بسته

دستگاه DVR می توانند حجم مشخصی از اطلاعات را در هر ثانیه ضبط کنند. در صورتی که اندازه تصویر انتخاب شده برای ضبط از توانایی دستگاه پایین تر باشد دستگاه تعداد فریم تصاویر را پایین می آورد. تنها دستگاه هایی می توانند تصاویر بزرگ را با فریم بالا ضبط کنند که از قدرت پردازنده بالاتری برخوردار باشند. برای دستگاه هایی که تعداد فریم آنها در ضبط با کیفیت پایین می آید از عبارتی مشابه این عبارت استفاده می شود:

اصطلاح Non – Real time

به معنای ضبط تصاویر در تعداد فریم کمتر از ۲۵ فریم خواهد بود. برای دستگاه هایی که کاهش تعداد فریمی در آنها مشاهده نمی شود عبارتی مشابه این عبارت خواهد شد.

D1 Recording Resolution Real time

کیفیت ضبط تصاویر در دوربین مدار بسته

نوع دستگاه ذخیره ساز (DVR  یا  NVRو یا XVR )

موضوع مهم بعدی در رابطه با کیفیت ضبط تصاویر در دوربین مدار بسته به دستگاه ذخیره ساز مربوط می شود. کیفیت ضبط تصاویر دوربین های مداربسته همچنین به دستگاه های ذخیره کننده تصاویر نیز وابسته است. برای مثال در دستگاه های DVR تصاویر محیط با فرمت DAV ذخیره می شود. این فرمت کیفیت مناسبی برای ثبت جزییات دارد اما در برخی تلویزیون ها و مانیتورها چنین فرمتی قابلیت پخش شدن ندارد و در نتیجه باید این فرمت ضبط تصاویر ابتدا به MPEG4 تبدیل شود.

دستگاه های ذخیر ساز NVR و XVR در زمره تکنولوژی های به روز تر به حساب می آیند و تصاویر دوربین در این دستگاه ها با فرمت های استاندارد ذخیره می شود و به همین دلیل نیاز به تبدیل فرمت وجود ندارد. نکته مهم دیگر در خصوص دستگاه های ذخیره ساز این است که هر چه این دستگاه ها به روز تر باشد و تولید شده توسط برند های معتبر جهانی مانند هایک ویژن باشد کیفیت تصاویر شما نیز بهتر خواهد بود.

 

در استفاده از دستگاه های ذخیره ساز شما باید بتوانید بین بالا بردن کیفیت تصاویر و مدت زمان ذخیره سازی یک تعادل برقرار کنید. در تنظیمات این دستگاه ها شما می توانید ضمن حفظ کیفیت تصاویر مدت زمان ضبط تصاویر را افزایش دهید. برای مثال تکنولوژی Motion Detection باعث می شود که دوربین تنها در صورت تشخیص یک حرکت در محیط اقدام به ضبط تصاویر کند. همچنین میزان حساسیت این قابلیت نیز بین یک تا ده قابل تنظیم است و در صورتی که تنظیمات بر روی عدد ده قرار داده شود کوچکترین حرکت در محیط منجر به ضبط تصاویر خواهد شد.

رزولوشن تصویر در دوربین های مدار بسته به شرح زیر است:

کیفیت نامی طول(تعداد پیکسل عمودی) عرض(تعداد پیکسل افقی) کیفیت دوربین
HD 720P ۷۲۰ ۱۲۸۰ ۱MP
HD+ ۱۰۲۴ ۱۲۸۰ ۱٫۳MP
FHD 1080P ۱۰۸۰ ۱۹۲۰ ۲MP
FHD+ ۱۲۰۰ ۱۹۲۰ ۲٫۳MP
FHD+ ۱۵۳۶ ۲۰۴۸ ۳MP
QHD ۱۹۲۰ ۲۵۶۰ ۵MP
۴K ۲۰۰۸ ۳۰۳۲ ۶MP
۴K ۲۴۴۸ ۳۲۶۴ ۸MP

۴Kهمانطور که در جدول بالا مشاهده می کنید بیشترین کیفیتی که یک دوربین بنا به تعداد پیکسل ها میتواند تولید کند می باشد. گاهی ما از دوربین ۲٫۳ مگاپیکسلی استفاده میکنیم ولی به علت محدودیت فضای دیسک ذخیره ساز از حداکثر کیفیت یا همان FHD+ استفاده نمیکینم و تنظیم رزولوشن مربوط به این دوربین را در حالت HD 720P قرار میدهیم تا فضای کمتری از هارد دیسک اشغال شود.

 

محصولات و برندهای پر فروش در فروشگاه تیام:

محصولات تی وی تی نمایندگی هایک ویژن      تیاندی  

  دوربین حارس     دوربین شمارشگر      نصب دوربین مداربسته

 قیمت دوربین مداربسته    دستگاه DVR

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.