دوربین مداربسته منزل

 

 

 

از نصب دوربین مداربسته در اماکن خصوصی اجتناب کنید.

دوربین مداربسته یک وسیله الکترونیکی دارای نرم افزار است. به طور کلی همه نرم افزارها در جهان قابلیت هک شدند دارند. با توجه به این موضوع شدیدا توصیه می شود که از نصب دوربین مداربسته در مکان های خصوصی منزل خود اجتناب نمایید. از طرفی یکی از وسایلی که مورد سرقت قرار می گیرد دستگاه ذخیره ساز است. سرقت این دستگاه خطر انتشار فیلم های خصوصی شما را زیاد می کند. برای عدم نصب دوربین مداربسته در مکان های خصوصی می توان دلایل متعددی را بیان کرد.

اگر برای تامین امنیت مکان های خصوصی خود نگرانی دارید، بهتر است از راه حل های جایگزین استفاده کنید. مثلا از سیستم های اعلام سرقت PIR که نسبت به حرکت حساس می باشند. یا از سنسورهایی که با بازشدن درب یا پنجره فعال می گردند.

نصب تجهیزات حفاظتی در مشاعات

بهترین مکان برای نصب دوربین مداربسته مشاعات ساختمان می باشد. عموما فضای منازل به گونه ای است که اگر فردی بخواهد داخل آن شود بایستی از مشاعات ساختمان عبور کند. به همین دلیل می توانید با نصب دوربین مداربسته در مشاعات، بروز مشکلات احتمالی را پیگیری نمایید. از جمله الزامات نصب دوربین در محیط های عمومی، نصب علایم هشدار دهنده مبنی بر وجود دوربین مداربسته می باشد.

الزامات حقوقی نصب دوربین مداربسته>>

استفاده از تجهیزات ترکیبی در کنار حفاظت تصویری

نصب دوربین مداربسته منزل می تواند با نصب تجهیزات جانبی مانند دزدگیر، تجهیزات خانه هوشمند و یا تجهیزات اخطار دهنده تکمیل گردد. مثلا یکی از مشکلات عمومی سریز آب از شیر برقی تجهیزات شستشو مانند لباسشویی و ظرفشویی می باشد. دوربین مداربسته به تنهایی نمی تواند این مشکل را تشخیص دهد اما با نصب تجهیزات خانه هوشمند به راحتی چنین مشکلی تشخیص داده شده و اخطار داده می شود. یا اگر شیشه بشکند دوربین مداربسته قادر به تشخیص و تولید اخطار نخواهد بود. اما با استفاده از سنسور به راحتی می توان ضربه به شیشه یا شکستگی آن را تشخیص داد.

ایجاد قابلیت آلارم دهی

مطمئنا شما به صورت دائمی دوربین های مداربسته منزل خود را مانیتور نمی کنید. بهترین کار برای یک سیستم مداربسته در منزل ایجاد قابلیت آلارم دهی است. مثلا هنگامی که سیستم یک حرکت می بیند بتواند آلارم لازم را به مالک منتقل کند. بسیاری از دوربین های مداربسته این امکان را فراهم آورده اند. مثلا با استفاده از قابلیت موشن می توانند حرکت را تشخیص دهند. حتی برخی از دوربین ها با قابلیتهای هوشمند سازی آلارم های اشتباه را فیلتر می کنند. مثلا حرکت پرده را نادیده می گیرند اما با تشخیص بدن انسان حرکت بدن انسان را به عنوان آلارم در نظر می گیرند. به عنوان مثال سیستم AcuSense در هایک ویژن یا True Alarm در TVT.

این سیستم ها قابلیت اخطاردهی بر روی اپلیکیشن موبایل را فراهم می کنند. اما برخی از امکانات آنها در ایران به علت تحریم ها یا اختلالات اینترنتی قابل دسترس نیستند. بهترین راه حل استفاده از یک سیستم جانبی مانند دزدگیر دارای تلفن کننده و پنل اس ام اس در کنار سیستم دوربین مداربسته می باشد. حتما قابلیت تولید اخطار بر اثر قطع تصویر را فعال کنید.

برنامه ریزی مانیتورینگ

برای مانیتورینگ خود برنامه ریزی کنید. اگر منزل شخصی است، حتما امکان نمایش تصاویر بر روی موبایل و تلویزیون را فراهم آورید. اگر محیط آپارتمانی است حتما تصاویر عمومی مانند پارکینگ یا محیط کوچه را بر روی آنتن مرکزی منتقل کنید.  تمامی تصاویر را در یک محیط ایمن مانند اتاق سرایداری مانیتور کنید.

ایجاد پشتیبان برق

در نصب دوربین مداربسته منزل حتما از یک UPS برای پشتیبانی برق رسانی به دوربین ها در هنگام قطع برق استفاده کنید. اگر این سیستم وجود نداشته باشد سارق به راحتی می تواند با قطع برق سیستم حفاظتی شما را از مدار خارج کند. پیشتیبان برق خود را با توجه به واقعیات انتخاب کنید. مثلا در نظر بگیرید که برق منزل شما به چه مدت قطع می شود و مصرف برق تجهیزات چقدر است. در انتخاب یو پی اس حتما از برند معتبر استفاده کنید.

پسورد دستگاه شما بسیار مهم است

پسورد دستگاه شما بسیار مهم است. با استفاده از این پسورد همه چیز در دسترس خواهد بود. برخی از دستگاه ها مانند هایک ویژن در همان ابتدا شما را مجبور به انتخاب یک پسورد می کنند. اما برخی دیگر دارای پسورد پیشفرض هستند. به هیچ وجه از پسورد پیشفرض استفاده نکنید. حتما پسورد دستگاه خود را به صورت پیچیده و ترکیبی از حروف و اعداد با طول حداقل ۸ کاراکتر انتخاب کنید. پسوردی را انتخاب کنید که قابل حدس زدن نباشد.

پسورد دستگاه خود را به صورت دوره ای تغییر دهید. از در اختیار قراردادن پسورد دستگاه خود به دیگران جدا اجتناب کنید. حتما در هنگام راه اندازی دستگاه توسط نصاب پسورد دستگاه را خود وارد کنید. و از نصاب بخواهید که به صفحه مانیتور شما در هنگام ورود پسورد نگاه نکند.

برخی دستگاه ها برای بازیابی پسورد امکاناتی نظیر تعیین سوالات شخصی یا استفاده از ایمیل را فراهم می کنند. حتما این بخش را خود تنظیم کنید یا غیر فعال نمایید تا کسی نتواند از آن سواستفاده کند.

 

 

دوربین مداربسته منزل

 

برند استفاده کنید

اگر استفاده ایمن از سیستم برای شما مهم است حتما از دوربین مداربسته برند استفاده کنید. دوربین های مداربسته ناشناخته نه پشتیبانی مناسب ارائه می کنند. و نه خدمات گارانتی مناسبی دارند. این دوربین ها معمولا دارای نقاط ضعف امنیتی متعددی هستند و به مرور زمان کیفیت خود را از دست می دهند.

ایمنی نصب

برای نصب دوربین های مداربسته خود از خدمات یک شرکت مطمئن یا نصاب تایید شده استفاده کنید. اتحادیه صنف الکترونیک برای نصاب های دوربین مداربسته کارت شناسایی معتبر صادر می کند. در صورتی که از خدمات شرکتی استفاده نمی کنید حتما از نصاب بخواهید که کارت شناسایی اتحادیه را به شما ارائه دهد.

از نصاب خود بخواهید که مسیرهای کابل کشی را به صورت ایمن و دور از دسترس عموم انتخاب کند. مثلا کابل کشی از داخل داکت بر روی دیوار پارکینگ بسیار غیر ایمن است. در این حالت سارق می تواند به راحتی کابل را قطع کند. بهترین مکان برای کابل کشی مکانهای پوشیده مانند سقف کاذب یا کانال آسانسور و رایزر می باشد. در صورتی که این مسیرها وجود ندارد از فلکسی یا لوله فلزی استفاده کنید.

مسیر لوله فلزی یا فلکسی را تا حد ممکن دور از دسترس و در ارتفاع انتخاب کنید. مسیرها را طوری انتخاب کنید که توسط دوربین ها دیده شوند. برای نصب اتصالات دوربین مداربسته حتما از باکس استفاده کنید و از رها نمودن آنها بدون محافظ اجتناب کنید.

حتما از نصاب خود بخواهید که اتصالات را در فضای باز آب بندی کند تا از زنگ زدگی یا سوختن تجهیزات در اثر باران یا رطوبت جلوگیری شود.

بهتر است دوربین ها همدیگر را پوشش دهند و ببینند تا سارق نتواند بدون دیده شدن دوربین ها را به ترتیب قطع کند. دوربین ها را از نوع مناسب انتخاب کنید. مثلا دوربین بولت برای سقف پارکینگ که کوتاه است مناسب نمی باشد. چرا که سارق می تواند به راحتی زاویه آن را تغییر دهد. برای چنین محیطی پیشنهاد می شود که از دوربین های دام استفاده کنید که تغییر جهت آن آسان نباشد.

سیستم را بازبینی کنید

به صورت دوره ای سیستم را بازبینی کنید. مثلا هر یک ماه یک بار از عملکرد سیستم و ضبط تصاویر اطمینان حاصل کنید. در صورتی که دستگاه شما آلارم هایی برای اخطار مشکل در انجام عملیات دارد آنها را فعال کنید. مثلا بسیاری از دستگاه ها اخطار عدم کارکرد هارد ذخیره سازی را ارائه می کنند، حتما این اخطار را فعال کنید تا در صورتی که در انجام عملیات دستگاه خللی وارد شد، از آن آگاه شوید.

اگر یک مجتمع مسکونی هستید پیشنهاد می کنیم که از شرکتی که دوربین مداربسته شما را نصب می کند، خدمات پشتیبانی درخواست کنید. مثلا به صورت دوره ای تمامی کارکردهای سیستم را کنترل کنند، و یا در صورت نیاز عملیات نظافت و سرویس دوربین های مداربسته را انجام دهند. اگر از فروشنده خود خدمات پشتیبانی بخواهید می توانید نسبت به کیفیت تجهیزات فروش رفته اطمینان بیشتری حاصل کنید.

ذخیره ساز مناسب استفاده کنید

سیستم های دوربین مداربسته جدید به علت کیفیت بالا نیاز به هارد دیسک ذخیره سازی مناسب دارند. از فروشنده بخواهید حتما هارد دیسک مخصوص دوربین مداربسته را با گارانتی معتبر و اصلی به شما ارائه کند. از خرید هارد های ریفر یا کامپیوتر برای دستگاه ذخیره سازی جدا اجتناب کنید.

تجهیزات IP یا AHD

معمولا برای دوربین مداربسته منزل شخصی از سیستم های AHD استفاده می شود تا هزینه کمتری را تحمیل کند چرا که برخی از خدمات ارائه شده توسط IP برای یک منزل شخصی مورد نیاز نمی باشد.

به هر حال اگر یک مجتمع مسکونی را دارید می توانید به سیستم های IP و قابلیت های اضافه ای که آنها ارائه می کنند فکر کنید.

دوربین مداربسته IP یا AHD>>

مستندسازی

اگر برای یک مجتمع مسکونی دوربین مداربسته خریداری می کنید، حتما از هیئت مدیره و ساکنین مجوز نصب را پیش از خرید کالا دریافت کنید. این تاییده ها را برای استفاده های حقوقی در آینده نگهداری کنید.

حتما از فروشنده دوربین خود بخواهید مشخصات فنی و دیتاشیت محصولات را به صورت کامل در اختیار شما قرار دهد و آنها را نگهداری کنید.

از نصاب دوربین های مداربسته خود بخواهید که نقشه اجرایی کار و مسیرهای کابل کشی، زاویه دید دوربین ها و مانیتورینگ را پیش از شروع کار تهیه کند و پس از اتمام کار اصلاح کرده و در اختیار شما قرار دهد. این مستندات می تواند در آینده در صورت بروز مشکل بسیار راهگشا باشد.

 

 • پیشگیری از سرقت

دوربین مداربسته می تواند به عنوان عامل بازدارنده در سرقت در نظر گرفته شود. چرا که به سارق این اخطار را می دهد که با انجام سرقت در این مکان مالک از انجام سرقت آگاه شده و پیگیری می نماید.

 • امکان پیگیری سرقت

در صورت بروز سرقت و استفاده از تجهیزات ارسال اخطار مالک می تواند بلافاصله از بروز سرقت آگاهی یابد. با آگاهی مالک و تماس با پلیس می توان از بروز خسارت جلوگیری نمود.

همچنین اگر سرقت پایان یابد می توان با استفاده از تصاویر ضبط شده اقدام به پیگیری و جستجو برای شناسایی سارق نمود.

 • کاهش هزینه بیمه

سازمان های بیمه کننده برای پوشش خدمات بیمه ای حوادث و سرقت خود الزاماتی دارند که از آن جمله می توان به نصب دوربین مداربسته اشاره کرد.

 • امکان مشاهده از راه دور

همواره این امکان در اختیار شما خواهد بود که با استفاده از انتقال تصویر، منزل خود را از راه دور مشاهده کنید.

 • آرامش خیال

نصب دوربین مداربسته منزل به شما کمک می کند که از وجود امنیت در منزل پس از خروج از آن اطمینان داشته باشید. با اطمینان از امنیت استرس شما کاهش خواهد یافت. همچنین در صورتی که نیاز به بررسی منزل در هر زمان داشته باشید می توانید به راحتی و از طریق موبایل خود در زمان کوتاه تمام اطراف منزل را مشاهده کنید.

 

 

 

قابلیت های مهم و مورد نیاز

 
IP66 – IP67

برای محیط بیرونی حتما از تجهیزاتی استفاده کنید که قابلیت های مقاومت در برابر شرایط آب و هوایی را ارائه کند. عموما استاندارد IP66 مناسب است اما اگر خیلی حساس هستید از استاندارد IP67 استفاده کنید. همچنین برای محیط بیرونی دوربین های کیس فلزی بهتر از دوربین های کیس پلاستیکی می باشند.

H265+

با استفاده از استانداردهای ذخیره سازی جدید، شما می توانید با فضای ذخیره سازی در اختیار زمان بیشتری را ذخیره کنید. این امر به معنای ایمنی بیشتر در کنار کاهش هزینه می باشد.

دید در شب

دوربین های مداربسته برای نمایش تصویر در تاریکی شب از تکنولوژی IR استفاده می کنند. در زمان خرید دوربین مداربسته متراژ دید در شب خود را در نظر داشته باشید، چرا که دوربین ها با متراژ دید در شب مختلف ارائه می شوند.

PoE

اگر می خواهید از دوربین مداربسته تحت شبکه یا IP استفاده کنید، با خرید یک دوربین PoE خود را از کابل کشی برق راحت خواهید کرد. تکنولوژی Power over Ethernet به شما اجازه می دهد که با استفاده از یک سوییچ PoE و دوربینی که از PoE پشتیبانی می کند برق را بر روی کابل شبکه منتقل کنید.

P2P

برای انتقال تصویر شما می توانید از دو روش اقدام کنید. یا از انتقال تصویر با استفاده از IP Static یا با استفاده از P2P. در انتقال تصویر P2P شما بدون نیاز به خرید IP Static و به صورت رایگان از سرور ابری کمپانی برای انتقال تصویر استفاده می کنید. برای استفاده از این قابلیت حتما در هنگام خرید از وجود قابلیت P2P در برند خریداری شده اطمینان حاصل کنید. همچنین به علت استفاده از زیر ساخت ابری کمپانی توصیه می شود که تجهیزات خود را از برند معتبر خریداری نمایید.

IP Static

در صورتی که بتوانید از سرویس دهنده اینترنت خود یک IP ثابت خریداری کنید. می توانید از این روش برای انتقال تصویر استفاده کنید.

Motion Detection

قابلیت موشن به دوربین مداربسته شما اجازه می دهد تا در صورتی که یک حرکت مشاهده کرد اقدام به تولید آلارم نماید. با استفاده از این روش شما می توانید علاوه بر کاهش فضای ذخیره سازی مورد نیاز، آلارم های کنترلی را در اختیار داشته باشید.

هارد surveillance

هارد مخصوص ذخیره سازی دوربین مداربسته. این هاردها که در بازار بیشتر توسط دو برند وسترن دیجیتال و سیگیت ارائه می شوند با نام های تجاری Purple در برند وسترن دیجیتال و Skyhawk در برند سیگیت شناخته می شوند. این هاردها با قابلیت های بیشتر دوام طولانی تری را در مقابل هاردهای معمولی دارند و برای دستگاه های DVR و NVR مناسب می باشد.

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.