» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » فیلتر ICR در دوربین مداربسته

فیلتر ICR در دوربین مداربسته


فیلتر ICR در دوربین مداربسته

 

فیلتر ICR در دوربین مداربسته : تصویر برداری در شرایط نوری کم یکی از مهمترین چالش های توسعه و پیشرفت دوربین های مداربسته به حساب می آید. دوربین های مداربسته قدیمی عمدتا در محیط های کم نور ضعف داشتند و در نتیجه امکان نظارت دقیق بر یک مکان با دشورای های زیادی روبرو می شد. با فناوری های دیجیتال شاهد تولید و توسعه فناوری های نوین در دوربین های مداربسته بوده ایم که این نقص دوربین های آنالوگ قدیمی را جبران کنند. فیلتر ICR یکی از قدرتمند ترین فناوری های بکار رفته در دوربین های مداربسته دیجیتال برای بهبود کیفیت تصاویر در محیط های تاریک است. در این مطلب توضیحات مختصر و مفیدی درباره این فناوری به شما ارائه می کنیم.

 

ICR مخفف عبارت IR-Cut filter Removable است و در اصل یک شاتر مکانیکی تعبیه شده در دوربین های مداربسته است که با استفاده از یک موتور کوچک و فیلتر های حساس به نور مادون قرمز و پنل های شیشه ای تصاویر دریافتی از محیط را با کیفیتی بهتر ضبط می کند. در تصویر زیر می توانید تفاوت دوربین های مداربسته دارای فناوری ICR با دیگر دوربین های مداربسته را مشاهده کنید. این فیلتر ها با مکانیزمهای گفته شده نور دریافتی از محیط را افزایش می دهند تا کیفیت تصاویر بهبود یابد.

 

 

 

فیلتر ICR در دوربین مداربسته فیلتر ICR در دوربین مداربسته

 

نحوه عملکرد سنسور ICR

 

در مقدمه این مطلب توضیح دادیم که قابلیت ICR در دوربین های مداربسته توانایی تصویر برداری با کیفیت در شرایط نوری اندک را افزایش می دهند. اما سوال این است که این دوربین ها از چه مکانیزیمی برای بهبود کیفیت تصاویر استفاده می کنند؟ همه ما می دانیم که چشم انسان بعد از میلیون ها سال تکامل امروزه توانایی دیدن طیف نور مرئی را دارد اما ما نمی توانیم طیف نور مادون قرمز محیط را مشاهده کنیم.  دوربین های مداربسته مجهز به سنسور های سیلیوکونی کمی نسبت به چشم انسان پیشرفته تر هستند و علاوه بر نور مرئی به طیف های نوری نزدیک به مادون قرمز نیز حساس هستند. همین قابلیت ساده است که به دوربین های مداربسته امکان ثبت تصاویر با کیفیت در شرایط نوری ضعیف را نیز می دهد.

با این حال دوربین های مداربسته دارای فناوری ICR اگرچه توانایی ثبت تصاویر با کیفیت تری در شب دارند اما در طول روز این موضوع می تواند باعث کاهش کیفیت تصاویر و ایجاد نویز و بهم ریختگی تصویر ضبط شده شود. بنابراین این سنسور ها در طول روز نیازمند فیلتری هستند که مانع رسیدن نور مادون قرمز در طول روز به دوربین مداربسته شوند. این سنسور ها از نظر مکانیک دوربین مداربسته بین سنسور و لنز دوربین مداربسته قرار می گیرند و در هنگام شب یا شرایط کم نور محیط، کنار رفته و با ورود نور مادون قرمز تصاویر بهتری ضبط می شود. نکته مهم این است که با کنار رفتن فیلتر تصاویر ضبط شده به صورت سیاه و سفید خواهد بود.

 

امروزه در اکثر دوربین های مداربسته این فناوری وجود دارد چرا که فیلتر های ICR  دوربین های مداربسته می توانند در هر مکانی به بهبود کیفیت تصاویر کمک کنند. دوربین های کنترل ترافیک و دیگر دوربین های نظارتی در نقاط مختلف شهرها از این فناوری به شکل گسترده بهره مند هستند.

 

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

 1. سنسور های CMOS در دوربین مداربسته
 2. دوربین PTZ چیست؟
 3. محاسبه یو پی اس برای دوربین مدار بسته
 4. دستگاه DVR هیبرید
 5. قابلیت تعقیب هوشمند (Smart Tracking) دوربین مداربسته
 6. دوربین مداربسته ضد آب چیست؟
 7. EOC در دوربین مدار بسته

 

 

 

محصولات و برندهای مختلف تجهیزات نظارتی در فروشگاه تیام:

دوربین تی وی تی    سوییچ اچ ار یو ای     دوربین داهوا   

  دوربین تیاندی  دوربین مدار بسته حارس  نمایندگی هایک ویژن

دوربین مداربسته    سوییچ شبکه  نصب دوربین مداربسته

دستگاه دی وی آر    دوربین مدار بسته اچ دی   

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.