» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » سیستم امنیتی چند لایه برای دیتاسنترها

سیستم امنیتی چند لایه برای دیتاسنترها


سیستم امنیتی چند لایه برای دیتاسنترها

امنیت دیتا سنترها : با پیشرفت تکنولوژی های مبتنی بر فضاهای مجازی و ایجاد بسترهای انقلاب ارتباطات در قرن بیست و یکم، امروز شاهد این موضوع هستیم که دیتاسنترها تبدیل به محل کسب و کارهای مهمی در دنیا شده اند و شرکتها روز به روز سرورهای بیشتری در شرکت های ارائه دهنده خدمات سرور به خدمت می گیرند تا میزبان داده های بیشتری شوند. در مطالعات و تحقیقاتی که اخیرا صورت گرفته نشان می دهد که قراردادهای ساخت و ایجاد دیتاسنترها درسال ۲۰۱۹ به ارزشی در حدود ۲۲ میلیارد دلار رسید و انتظار می رود که این رقم تا سال ۲۰۲۵ به دو برابر افزایش یابد.

در چنین فضایی کاملا مشخص است که حفظ امنیت دیتا سنتر ها در مقابل حملات فیزیکی و سایبری از اهمیت بیشتری برخوردار شده است. براساس آمارها تخمین زده می شود میانگین ارزش کلی هر نفوذ غیرمجاز به داده ها در حدود ۳٫۷۹ میلیون دلار باشد و ارزش کلی نفوذ به داده ها از سال ۲۰۱۶ تا به امروز نیز ۲۳ درصد افزایش داشته است.

در حالی که مکانیزمهای دفاعی مختلفی برای مقابله با حملات احتمالی به دیتا سنتر ها پیش بینی شده است اما رکن اصلی در حفاظت از دیتاسنترها این است که حفاظت فیزیکی یک دیتاسنتر باید بصورت یک معماری چندلایه پیاده سازی شود. اینکار باعث می شود نفوذ فیزیکی به هسته مرکزی دیتاسنترها به شکل قابل قبولی کنترل شود. بسیار مهم است مطمئن باشیم که نفوذ به یک نقطه به تاثیر بر روی کلیت داده ها منجر نشود و به ازهم پاشیدگی در یک نقطه منجر نشود. یک سیستم امنیتی مستحکم می تواند بصورت لایه هایی مرتبط طراحی شوند که از سطح سرورها در داخل لایه ها تا حفاظتها و نظارتهای محیطی بسط داده شود.

ایجاد یک سیستم امنیتی چند لایه

همانطور که اشاره کردیم برای امنیت دیتا سنترها و طراحی سیستم امنیتی چند لایه باید به شکل چند لایه عمل کنیم. در لایه اول این سیستم امنیتی در سطح محیط پیرامونی پیاده سازی  و تکنولوژیهای تشخیص و نظارت محیطی متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند. به عبارتی دقیق تر حصار فیزیکی و محیطی مجهز به سنسورها اولین نقطه تشخیص ورود در نظر گرفته می شود. این سیستم حفاظت فیزیکی  باید به شکل یکپارچه با سیستم های هشدار ورود، سیستم های نظارت تصویری و سیستم های امنیتی روشنایی در تشخیص افراد در هماهنگی کامل قرار بگیرد که امنیت مرکزداده شما افزایش یابد.

با گذشت از این موانع امنیتی، مرحله بعد در سطح تاسیسات و اتاقهای سرور با لایه امنیتی روبرو می شوید.

دربهای امنیتی تجاری و قابها و تجهیزات سخت افزاری نیز اتاق سرورها را از ورودهای غیرمجاز مصون نگه می دارد. قابلیتهای امنیتی باید بگونه ای طراحی شوند که توانایی مقاومت در برابر نفوذ آتش یا مایعات را داشته باشد. ممکن است درهای امنیتی برای مقابله با شرایطی مثل رطوبت و یا گردش هوا، تغییرات محیطی، انفجار یا فشار نقطه ای، آتش سوزی و یا حفاظت در برابر محافظت رادیویی تغییراتی داشته باشند و تجهیز شوند.

مرحله آخر تامین امنیت اتاق های دیتا سنتر مربوط به طراحی اتاق سرور است که باید خود قفسه های سرور به عنوان آخرین سنگر دفاعی در نظر گرفته شود تا شخص نفوذکننده نتواند به راحتی عملیات تخریبی خود را اجرا کند. همچنین قفسه های سرور در صورت عدم استحکام امنیتی کافی ممکن است به راحتی منجر به از دست رفتن داده های امنیتی شود و کل سیستم را از کار بیندازد. این موضوع از آن جهت اهمیت دارد که از دست رفتن اطلاعات منجر به تخریب اعتماد مشتریان و از بین رفتن ارزش برند شرکت های ارائه دهنده خدمات سرور شود.

استفاده از تجهیزات امنیتی و قفلهای الکترونیکی برای حفاظت از رکها می تواند اجازه دسترسی را تنها با استفاده از تشخیص HF RFID به سرورها بدهد یا پس از این دسترسی با گزارشات و پیامها و هشدارهایی نفوذ را به مسئولین اطلاع دهد.

نکته پایانی برای افزایش امنیت

این کاملا بدیهی است که  سیستم نظارت تصویری و دوربین مداربسته نقش حیاتی در تامین امنیت دیتا سنترها بر عهده خواهند گرفت.  استفاده از تکنولوژی های جدید به شدت مورد استقبال مدیران دیتا سنتر ها قرار گرفته است. برای مثال به دلیل عدم وجود نور کافی در فضایی که سرورها قرار گرفته اند استفاده از دوربینهای مداربسته حرارتی می تواند بسیار کارآمد باشند. از سوی دیگر تکنولوژی هایی همانند WDR نیز می تواند دوربین مداربسته را در تغییرات نوری این محیط کارآمدتر نماید. نکته پایانی در خصوص استفاده از دوربین های مداربسته در جهت افزایش امنیت دیتا سنتر ها این است که در یک سال گذشته شاهد این هستیم که دوربینهای مداربسته تحت شبکه با استفاده از تحلیلگرهای ویدئویی، تشخیص حرکت، ردیابی خودکار و تشخیص پلاک به شدت مورد استقبال قرار گرفته اند.

 

برندهای مختل تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی     اچ ار یو ای      برند حارس   

نصب دوربین مداربسته   داهوا   تیاندی

دستگاه NVR     دوربین مدار بسته

 

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.