» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » ضبط به صورت NAS در سیستم های مداربسته

ضبط به صورت NAS در سیستم های مداربسته


ضبط به صورت NAS در سیستم های مداربسته

یکی از مهمترین موضوعات در سیستم های مداربسته، انتخاب درست و مناسب سیستم ذخیره سازی تصاویر است. به طور کلی سیستم های ذخیره سازی در دوربین مداربسته را به دو دسته کلی تقسیم بندی می کنند.

 

سیستم هایی که از دستگاه NVR برای ضبط تصاویر استفاده می کنند و دیگری سیستم هایی هستند که lمبتنی بر PC Server هستند و تصاویر را در سرور اختصاصی ضبط می کنند.   با توجه به اینکه تکنولوژی های متفاوتی در هردستگاه ذخیره ساز بکار رفته است، روش های ذخیره سازی، ضبط، مدیریت تصاویر و قابلیت هایی مانند پخش زنده، بازپخش و ریکاوری تصاویر در هر سیستم متفاوت خواهد بود.

 

اما به موضوع اصلی این مقاله بپردازیم، ضبط تصاویر به صورت NAS در سیستم های مداربسته به چه معنا است؟  NAS یا Network attached storage یک روش ذخیره سازی برای دیتاهای کامپیوتری است که قابلیت اتصال به شبکه های کامپیوتری را دارد. در یک تعریف ساده می توان این چنین گفت که به هر سروری که فایل های ذخیره شده درون آن در شبکه به اشتراک گذاشته می شود را NAS نامگذاری می کنیم.  روش ذخیره سازی به صورت NAS می تواند شامل سخت افزار، نرم افزار و یا به طور کلی پیکربندی آن باشد اما عموما به عنوان یک کامپیوتر تخصصی هدفمند در نظر گرفته می شود.

 

بنابراین در سیستم های مداربسته، به سرورهای کوچکی که عمل ضبط و مدیریت تصاویر را در شبکه به عهده دارند NAS گفته می شود. به عبارتی دقیق تر اگر برای نصب سیستم های مداربسته مجبور به استفاده از سیستم های کامپیوتری به جای دستگاه ضبط NVR باشید می توانید از سرورهای NAS استفاده کنید.

 

 

نکات مهم در انتخاب سرور NAS

 

 • پشتیبانی از قابلیت RAID

یکی از قابلیت های سیستم NAS پشتیبانی از سیستم RAID در ذخیره سازی تصاویر است. همانطور که قبلا نیز در مورد این سیستم ذخیره سازی توضیح دادیم وجود سیستم RAID باعث می شود تا در صورت خراب شدن یک هارد اطلاعات حیاتی بر روی هارد دیگر بک آپ گیری شوند و از دست نروند. توصیه می شود در هنگام انتخاب سرور NAS نوعی از آن را انتخاب کنید که از سیستم RAID پشتیبانی می کند.

 

 • امنیت

در صورت استفاده از سرور NAS برای ذخیره سازی تصاویر دوربین مداربسته بهتر است که سروری را انتخاب نمائید که اتصال سرور به مرورگر در آن امن باشد.

 

 • بزرگی پروژه

یکی از موراد بسیار مهم در هنگام انتخاب سرور NAS این است که این نکته را در نظر بگیرید که آیا در آینده قصد توسعه تعداد دوربین های مداربسته را دارید یا خیر. زیرا چنانچه قصد توسعه سیستم خود را داشته باشید باید از یک  NAS قوی تر(برای مثال با ظرفیت RAM هارد بالاتر) استفاده کنید که بتواند تعداد بیشتری دوربین را ساپورت کند.

 

 

ضبط به صورت NAS در سیستم های مداربسته

بیشتر بخوانید: هایک ویژن      دوربین مداربسته       تی وی تی   نصب دوربین مداربسته

 

 • رابط گرافیکی

در هنگام انتخاب NAS Storage خود به رابط گرافیکی Graphic User Interface آن نیز توجه نمائید. زیرا این رابط کاربری گرافیکی رابطه مستقیم با نحوه مدیریت، کیفیت ضبط و پخش تصاویر دارد.

 

 • کیفیت هارد دیسک  ها

در سیستم ضبط NAS با توجه به موارد گفته شده بهتر است از هارد دیسک مخصوص دوربین مداربسته با کیفیت بالا استفاده کنید تا در صورت عملکرد شبانه روزی سیستم مشکلی برای ذخیره تصاویر پیش نیاید.

 

 • پورت شبکه

ظرفیت پهنای باند پورت شبکه سرور NAS نیز از جمله موارد مهمی است که باید در نظر گرفته شود زیرا تعیین کننده سرعت انتقال اطلاعات بر روی شبکه است. برای مثال  پهنای باند ۱۰/۱۰۰/۱۰۰۰ بسیار مناسب است. برخی از سرور های قدرتمند تر نیز دارای دور پورت شبکه برای انتقال تصاویر هستند.

 

 

تفاوت سرور NAS و NVR

امنیت

 

شاید مهمترین تفاوت های سرور NAS و دستگاه های NVR بحث امنیت بیشتر دستگاه NVR است. این دستگاه ها به صورت تخصصی با هدف ضبط و مدیریت تصاویر دوربین های مداربسته طراحی و توسعه یافته اند و به همین دلیل از بارگذاری نرم افزارهای دیگر بر روی دستگاه NVR خودداری می شود. همین موضوع باعث می شود که امنیت دستگاه های NVR در هنگام اتصال به شبکه LAN یا WAN از امنیت بیشتر برخوردار باشند.

 

هزینه

 

از نظر هزینه نیز سرور های NAS هزینه بیشتری نسبت به دستگاه های NVR دارند زیرا به سرور NAS در نهایت می توانید تا ۴ دوربین IP را پشتیبانی کنید و در نتیجه برای دوربین های بیشتر باید هزینه های بیشتری پرداخت کنید.

 

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

 1. رابط شبکه ( Network Interface ) در دوربین مداربسته
 2. دوربین مداربسته لامپی
 3. فیلتر ICR در دوربین مداربسته
 4. سنسور های CMOS در دوربین مداربسته
 5. فناوری تشخیص دستکاری یا Tamper Detection در دوربین مداربسته
 6. حذف بخشی از تصاویر دوربین مداربسته
 7. رادار هایک ویژن
 8. روش های تشخیص ضبط صدا در دوربین مداربسته

 

 

محصولات و برندهای مختلف در فروشگاه تیام:

دوربین تی وی تی    سوییچ اچ ار یو ای     دوربین داهوا  

دوربین تیاندی   نمایندگی هایک ویژن    قیمت دوربین مدار بسته 

دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.