» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » هوشمند سازی روشنایی خیابان با اینترنت اشیاء

هوشمند سازی روشنایی خیابان با اینترنت اشیاء


هوشمند سازی روشنایی خیابان با اینترنت اشیاء

هوشمند سازی روشنایی خیابان : در چند سال اخیر بسیاری از شرکت های فعال تکنولوژیک توجه خود را بر روی راهکارهای مبتنی بر اینترنت اشیا متمرکز کرده اند به طوری که پیش بینی می شود در دهه سوم قرن بیستم شاهد انقلابات تکنولوژی در زمینه هوشمند سازی زندگی روزمره بشر باشیم. یکی از کشورهای فعال و پیشرو در زمنیه توسعه فناوری های وابسته به اینترنت اشیا در حال حاضر کشور چین است. برای مثال شرکت های چینی در یک پروژه بسیار خلاق در صدد هوشمند سازی سیستم نوری خیابان های شهرهای بزرگ هستند. یک جنبه بسیار جذاب هوشمند سازی سیستم های نوری فضاهای شهری این است که منبع نور می تواند در مدار اتصال تجهیزات روشنایی به عنوان درگاه اینترنت نیز در نظر گرفته شود و همچنین لامپ های این سیستم می توانند به صورت بیسیم به یکدیگر متصل شوند.

کاملا واضح است که  راهکارهای جدید مانند هوشمند سازی سیستم های روشنایی شهری  به کاهش هزینه های تهیه تجهیزات وبخصوص نصب آنها و همچنین کاهش هزینه های مصرف برق در بلند مدت خواهد انجامید.

مدیریت هوشمند شهری

هوشمند سازی روشنایی خیابان به مدیران شهری این امکان را می دهد که در هر مکان و هر زمانی بتوانند چراغ های خیابان های مختلف شهر را مانیتور کنند و در صوتر بروز مشکلات بهترین تصمیمات را در جهت رفع آن مشکل بگیرند. این سیستم های هوشمند سازی شده به راحتی می توانند تشخیص دهند که کدام لامپ ها در حال سوختن هستند و کیفیت نوردهی نامناسبی دارند و با گزارش دهی به مرکز مانیتورینگ اپراتورها در اسرع وقت برای تعویض لامپ های فرسوده اعزام می شوند.

در همه شهرهای بزرگ و متوسط هزینه های مدیریت شهری بسیاری برای تجهیزات روشنایی شهری می شود چرا که تخریب یا سوختن چراغ های عمومی شهری در تمام دنیا بسیار رایج است. پر واضح است که اگر بخواهید نیروی انسانی را برای تست و رصد کردن تک تک چراغ های شهری اعزام کنید متحمل هزینه های بیهوده زیادی می شود. بنابراین هوشمند سازی سیستم روشنایی کل شهر می تواند از هدر رفت هزینه ها به شکل بسیار دقیقی جلوگیری کند.

بنابراین بوسیله معماری شبکه در این سیستم و توانایی تشخیص مشکل داخلی، می شود هم چراغها و هم شرایط کاری آنها را بررسی کرد. در صورتی که این اتفاق رخ ندهد وتعمیرات بدلیلی صورت نگیرد،این نقص به مدیر سیستم بصورت هشدارهای برنامه ریزی شده اطلاع داده می شود. همچنین اتصال به اینترنت باعث می شود که چراغ ها کاملا هوشمند عمل کنند، آنها می توانند بصورت خودکار بسته به فرمان ورودی یا داده ها از طریق منابعی مثل سایت های پیش بینی وضعیت آب و هوا خاموش یا روشن شوند.

بهبود تجربه زندگی شهروندان

موضوع مهم در سیستم های هوشمند روشنایی شهری استفاده از سنسورهای تشخیص نور است. این سنسورها می توانند میزان و شدت نور محیط را اندازه گیری کنند و میزان نوردهی سیستم چراغ ها را بر اساس نیاز محیط تنظیم کنند. برای مثال در شرایط ابری که به یکباره هوا آفتابی می شود این سنسور ها میزان افزایش نور محیط را تشخیص می دهند و از شدت نور چراغ ها کم می کنند یا به طور کل سیستم را خاموش می کنند. حتی امروزه با توجه به رشد صنعت منابع نور ال ای دی، می توان بجای خاموش روشن شدن چراغها، برای آنها درجاتی از شدت نور تعریف شود و چراغها در این طیف نوری کم و زیاد شوند.

بیشتر بخوانید:   دوربین مداربسته       هایک ویژن      تی وی تی

همچنین یک کار بسیار هوشمندانه دیگر نیز در هوشمند سازی روشنایی خیابان انجام می شود. داده های موردنیاز سیستم مانند داده های ایستگاه های آب و هوای محلی را در اختیار چراغ ها قرار می دهند. چراغ ها به این ترتیب می توانند هوشمندانه روشن و خاموش شوند و پیاده راه ها در شب با نور مناسب ایمن تر می شوند. این موضوع برای بهینه سازی مصرف انرژی نیز بسیار مهم است. فرض کنید که در یک خیابان کم تردد میزان نور دهی بسیار کم است و سیستم هوشمند روشنایی شهری با تشخیص عبور عابر پیاده به صورت کاملا هوشمند میزان نوردهی خیابان را تا شعاعی مشخص افزایش می دهد. چنین سیستمی تجربه زیست شهری را نیز برای شهروندان بسیار جذاب تر می کند.

استفاده از راهکارهای شهری در خانه های هوشمند

این راهکارها قطعا مختص سیستم نوردهی محیط های شهری نیست و چنین فناوری هایی در محیط ها ی مختلف و خصوصا در صنعت رو به گسترش خانه های هوشمند نیز مورد استفاده قرار گرفته است. برای مثال سنسور های تنظیم نور هوشمند، به همراه شخیص مصرف انرژی، میزان دی اکسید کربن یا مونو اکسید کربن برای بهبود کیفیت زندگی در خانه های استفاده می شود. تمام این اطلاعات از واحد ها ی مسکونی شهری در شهرهای هوشمند آینده به فضاهای ابری ارسال می شود تا آنالیزهای مورد نیاز بر روی این اطلاعات خام صورت گیرد.

سیستم های هوشمند برای واحد های مسکونی نه تنها گزارش هایی را بر مبنای مصرف انرژی ارائه می دهند بلکه توصیه ها و راهکارهایی نیز ارائه می شود تا بهینه سازی های مصرف انرژی در خانه های هوشمند بهبود یابد. برای مثال مردم که از ساعت ۱۲ شب تا ۸ صبح در حال خوابند و خیلی وقتها فراموش می کنند بعضی دستگاه ها مثل قهوه جوش را خاموش کنند، توسط سنسور ها می توان با برنامه ریزی به مدیریت چنین اموری بپردازند. این مدیریت انرژی می تواند نزدیک به ۱کیلووات در ساعت انرژی را صرفه جویی نماید. این راهکارها علاوه بر اینکه میزان هزینه های خانوار برای انرژی را کاهش می دهد، می تواند در سطوح کلان نیز میزان هزینه های انرژی شهرها را نیز کاهش دهد.

البته هنوز این راهکارها در ایران همه گیر نشده است و ما فکر میکنیم بیشتر از اینکه این سیستم ها در ایران شناخته و مورد استفاده قرار گیرند توسط سازمان ها و ارگانها به بهره برداری برسد و در مقیاس های بزرگتر بیشتر به کارایی آنها پی برده شود.

 

بررسی تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی    اچ ار یو ای     داهوا     تیاندی   هایک ویژن

دوربین مدار بسته  دوربین مدار بسته حارس  نصب دوربین مداربسته

دستگاه ان وی آر    دوربین مدار بسته تحت شبکه  

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.