» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » قابلیت تعقیب هوشمند (Smart Tracking) دوربین مداربسته

قابلیت تعقیب هوشمند (Smart Tracking) دوربین مداربسته


قابلیت تعقیب هوشمند (Smart Tracking) دوربین مداربسته

 

 

قابلیت تعقیب هوشمند : استفاده از تکنولوژی های نوین و توسعه فناوری ها در تمام زمینه های زندگی بشر به یک اصل اساسی تبدیل شده است. از نسل اول دوربین های مداربسته تا به امروز شاهد گسترش نوآوری هایی هستیم که هر چه بیشتر توانایی نظارتی ما را بیشتر می کند. دوربین های مداربسته نسل جدید هوشمند توانایی های منحصر به فردی کسب کرده اند که می توانند با استفاده از هوشمصنوعی از میزان خطاهای انسانی در تشخیص و پیشگیری وقوع جرم به مسئولان نظارتی کمک کنند. یکی از این فناوری های جدید با نام قابلیت Smart traking یا ردیابی هوشمند شناخته می شود.این فناوری به میزان قابل توجهی می توان اثر بخشی سیستم های امنیتی و نظارتی را ارتقا دهد و برای مثال در مکان هایی که رفت و آمد های گاه به گاه اتفاق می افتد این سیستم می تواند بدون نیاز به نیروی انسانی هشدار های امنیتی را به مسئولان ارائه کند.

به شکل مختصر می توان فناوری ردیابی هوشمند را یک تابع تعریف شده در الگوریتم های هوش مصنوعی دوربین های مداربسته عنوان کرد. این تابع توانایی تشخیص حرکت اجسام مانند افراد، وسیله نقلیه و … را دارد و به شکل خودکار عملیات تعقیب سوژه را در یک محدوده از پیش تعیین شده انجام می دهد. همچنین می توان به عنوان مسئول نظارت تصویری یک سوژه را انتخاب کنیم تا دوربین به صورت خودکار جهت ردیابی خود را بر روی سوژه مشخص شده تغییر دهد.

در دوربین های نسل جدید تر این فناوری توانایی تشخیص چهره و تمایز سوژه ها از یکدیگر را نیز دارد. برای مثال دروبین می تواند شی متحرک را تشخیص دهد و مشخص کند که یک انسان است یا وسیله نقلیه یا حیوان و سپس با فناوری تشخیص چهره می تواند اطلاعات فرد مورد نظر را نیز به مسئولان ارائه کند. این دوربین های هوشمند امکان نظارت بر مناطق بسیار وسیع را برای انسان سهل کرده اند و در نتیجه مدیران شهری در سرتاسر جهان به شکل گسترده از این فناوری ها استفاده خواهند کرد.

 

 

 

 

 

قابلیت تعقیب هوشمند

 

کاربردها و مزایای دوربین های Smart traking

از با قابلیت تعقیب هوشمند می توان در بسیاری از سیستم های نظارت تصویری با ابعاد وسیع استفاده نمود برای مثال برای اهداف نظارتی از جمله جنگل ها، جاده ها، ایستگاه های قطار، فرودگاه ها، بنادر، پارک ها، خیابان ها، ورزشگاه ها، پایگاه های نظامی و … استفاده نمود. از جمله مزایای این دوربین های هوشمند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

از فناوری Smart traking در دوربین های مداربسته در بسیاری از اماکن عمومی شهری و بین شهری که نیاز به مراقبت ۲۴ ساعته دارند تا امنیت این مکان ها تامین شود، به شکل گسترده در سرتاسر جهان استفاده می شود.برای مثال از این فناوری در ایستگاه های قطار، فردودگاه ها، پارک ها و جنگل ها ، ورزشگاه های و …. استفاده گسترده می شود. به طور خلاصه می توان به موارد زیر به عنوان مزایای استفاده از این دوربین ها اشاره کرد.

 • تعقیب هوشمند و کارآمد سوژه های متحرک
 • نظارت و ثبت فعالیت های مربوط به سوژه های مختلف
 • زوم اپتیکال برای حفظ وضوح تصاویر
 • میزان Sensivity قابل تنظیم و حالت های مختلف ردیابی
 • دارای قابلیت تشخیص حرکت (Motion Detection)
 • عدم نیاز به نصب چندین دوربین در نقاط مختلف پروژه

 

قابلیت تعقیب هوشمند

 

الگوریتم عملکرد

دوربین های مداربسته گردان که قابلیت تعقیب هوشمند دارند از الگوریتم های هوشمنصوعی استفاده می کننند که توانایی تجزیه و تحلیل هر فریم از تصویر را دارند. در چنین دوربین هایی هم امکان برنامه ریزی دوربین بر اساس الگوریتم های هوش مصنوعی وجود دارد و هم امکان استفاده از ماوس و انتخاب دقیق سوژه برای ردیابی خودکار وجود دارد. در حال حاضر در اکثر دوربین های مداربسته دارای این قابلیت روش های ردیابی زیر مورد استفاده قرار می گیرد:

 • روش Manual  یا دستی:

  در این حالت به صورت دستی می توانید سوژه مورد نظر را برای دوربین تعریف نمایید. سپس دوربین به صورت خودکار در بازه دید خود به تعقیب سوژه می پردازد.

 • فعال شدن خودکار در صورت عبور سوژه از خط(Line Crossing Trigger):

 • در این حالت می توانید خطی فرضی را تعیین کرده، که در زمان عبور سوژه(ها) از این خط، دوربین به طور خودکار فعال شده و در محدوده نظارتی خود آن را تعقیب می نماید.
 • فعال شدن در صورت ورود یا خروج سوژه از یک منطقه(Region Entrance/Exiting Trigger ):

  در این حالت می توانید به جای کشیدن یک خط فرضی، یک ناحیه مجازی را برای دوربین معین نمایید. بدین ترتیب با ورود یا خروج سوژه مورد نظر به این منطقه، دوربین آن را ردیابی می کند.

 • تشخیص اشیا رها شده در محل (Unattended Baggage Trigger):

  در این حالت دوربین می تواند اجسامی  را که به مدت طولانی در یک مکان عمومی رها شده اند شناسایی نموده و محل آن را به صورت دقیق در تصاویر نشان دهد. از این روش معمولا برای مکان های عمومی پر تردد مانند ایستگاه های مترو، قطار ها و یا فرودگاه ها به منظور شناسایی عوامل خرابکاری یا بمب گذاری استفاده می گردد.

 • تشخیص حذف اشیا از تصویر(Object Removal Trigger):

  در این حالت دوربین نسبت به حذف یک جسم ثابت در محیط حساس بوده و می تواند آن را تشخیص می دهد. این قابلیت برای مکان هایی از جمله موزه ها که دارای اشیا حساس، ثابت و قیمتی هستند مناسب است.

 

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

 1. EOC در دوربین مدار بسته
 2. فناوری های EIS و OIS
 3. فناوری SenseUp در دوربین مداربسته
 4. فناوری Digital noise reduction) DNR) در دوربین مداربسته
 5. دوربین مداربسته وریفوکال

 

 

محصولات و برندهای مختلف فروشگاه تیام:

دوربین مدار بسته تی وی تی    سوییچ اچ ار یو ای    

دوربین مدار بسته داهوا     دوربین تیاندی   دوربین هایک ویژن

انواع دوربین مدار بسته  دوربین مدار بسته حارس    نصب دوربین مداربسته

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.