» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » فناوری تشخیص دستکاری یا Tamper Detection در دوربین مداربسته

فناوری تشخیص دستکاری یا Tamper Detection در دوربین مداربسته


فناوری تشخیص دستکاری یا Tamper Detection در دوربین مداربسته

 

 

فناوری تشخیص دستکاری یا Tamper Detection در دوربین مداربسته : یکی از مشکلات عمومی بعد از نصب دوربین مداربسته در مکان های مختلف، دستکاری دوربین های مداربسته توسط سارقین یا تکان های فیزیکی ناشی از عوامل طبیعی است. فناوری های مختلفی برای مقابله با مشکلات ناشی از دستکاری های عمدی یا تکان های فیزیکی دوربین مداربسته توسط شرکت های مختلف دنیا معرفی شده اند و با نام Tamper Detection شناخته می شوند. در ادامه به معرفی این فناوری ها می پردازیم.

 

 

در دوربین های مداربسته نسل جدید سیستم های هوشمند تجیزیه و تحلیل ویدئویی ایجاد شده است که با نام اختصاری VCA شناخته می شوند. در این سیستم های هوشمند تجزیه و تحلیل ویدئویی قابلیت  Tamper Detection  نیز یکی از امکاناتی است که می توانید برای مقابله با دستکاری دوربین از آن استفاده کنید. نحوه عملکرد این قابلیت در دوربین های مداربسته به این شکل است که اگر فردی به شکل عمدی بخواهد با خرابکاری در کار دوربین مداربسته اختلال ایجاد کند یا آن را جابجا کرده و یا پوششی در مقابل لنز دوربین قرار دهد ، دوربین این اختلال را تشخیص داده و با آلارم کاربر را از این موضوع مطلع می کند.

 

 

کاربرد های قابلیت تشخیص خرابکاری

هوشمند سازی تکنولوژی ها و استفاده از فناوری هایی که از هوش مصنوعی بهره می برند برای انسان بسیار لذت بخش است. Tamper Detection از جمله قابلیت های دوربین های مداربسته هوشمند است که به شما امکان بررسی و نظارت دقیق بر دوربین های مداربسته در هر مکانی را می دهد.از جمله امکانات  و کاربردهای این فناوری را در ادامه برای شما توضیح می دهیم.

 • در مواقعی که دوربین مداربسته مورد اصابت ضربات فیزیکی قرار گرفته و جابجا شود دوربین در کوتاه ترین زمان ممکن برای شما آلارمی را ارسال می کند.
 • در صورتی که فردی قصد قطع کردن برق دوربین را داشته باشد دوربین آن را دستکاری در نظر می گیرد و اطلاع رسانی می کند.
 • فردی لنز دوربین مدار بسته را با شیئی بپوشاند و از ثبت تصاویر آن جلوگیری کند.
 • برای جلوگیری از ارسال هشدار های کاذب در این سیستم، می توان قابلیت Tamper detection برای ارسال هشدارها بر اساس ویژگی ها و مدت زمان وقوع اختلال تنظیم نمود، به طوری که برای مثال افتادن یک برگ درخت و رد شدن آن از روی لنز منجر به فعال شدن آلارم ها نشود.

 

 

 

 

 

مزایای فناوری Tamper Detection

 

به مانند هر فناوری جدید که بازار عرضه می شود باید به این سوال هم بتوان پاسخ داد که چرا باید از فناوری تشخیص دستکاری یا TAmper Detection استفاده کرد؟ در ادامه به مزایای مختلف این فناوری اشاره هایی می کنیم.

 • طبیعتا هیچ کسی نمی تواند به صورت ۲۴ ساعته مستقیما بر سیستم مداربسته خود نظارت داشته باشد و از دستکاری و خرابکاری ها جلوگیری کنید. اما با وجود قابلیت Tamper Detection این امکان وجود دارد که شما بتوانید از راه دور و با استفاده از موبایل، لپ تاپ و… بر اوضاع نظارت داشته باشید.
 • در مکان های جرم خیز که مجرمین قصد آسیب رساندن به دوربین مدار بسته را دارند این قابلیت سریعا به مامورین و نگهبانان هشدارهای لازم را می دهد.
 • در مدارس نیز استفاده از دوربین مداربسته با قابلیت Tamper Detection مفید است برای مثال ممکن است که یک توپ بازی یا سایر ادوات ورزشی به دوربین برخورد کرده و آن را از کار بیاندازد.
 • در مواقعی که دوربین در محلی نصب شده که درختان زیادی در آنجا وجود دارد و شاخه ها و برگ ها بر اثر باد و طوفان در کار دوربین ها اختلال ایجاد می کنند وجود قابلیت Tamper Detection کمک می کند آلارم کاذب ارسال نشود.

 

فعال سازی سیستم تشخیص دستکاری

 

قابلیت Tamper Detection یا تنظیم دوربین مداربسته برای تشخیص دستکاری نیاز به تنظیماتی دارد که باید بر اساس نیاز کاربر نهایی انجام شود. همانطور که در سطور قبل نیز توضیح دادیم، در سیستم های تجزیه و تحلیل VCA قابلیت های مختلفی وجود دارد که یکی از این قابلیت ها فناوری  Tamper Detection  است. نکته مهم در خصوص استفاده از این قابلیت ها این است که باید به شکلی تنظیم شوند که با یکدیگر اختلال نداشته باشند. برای مثال قابلیت عبور از خط با قابلیت Tamper Detection و تشخیص دستکاری ممکن است با هم تداخل عملکرد داشته باشند. تنظیمات این دو مورد با هم تفاوت دارد و در نتیجه هر کدام به دنبال اهداف متفاوتی در محیط خواهند گشت.

 

نکته مهم دیگر در خصوص تنظیمات سیستم تشخیص دستکاری در دوربین های مداربسته این است که بهتر است آلارم های سیستم را به بیش از یک نفر ارسال کنید تا در شرایطی که فرد اول در دسترس نیست شخص دیگری بتواند موضوع را پیگیری کند.

 

محصولات و برندهای مختلف تجهیزات نظارتی در فروشگاه تیام:

دوربین تی وی تی    سوییچ اچ ار یو ای     دوربین داهوا   

  دوربین تیاندی  دوربین مدار بسته حارس  نمایندگی هایک ویژن

دوربین مداربسته    سوییچ شبکه  نصب دوربین مداربسته

دستگاه دی وی آر    دوربین مدار بسته اچ دی   

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.