» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » نکاتی مهم درباره سیستم کنترل تردد

نکاتی مهم درباره سیستم کنترل تردد


نکاتی مهم درباره سیستم کنترل تردد

سیستم های کنترل تردد امروزه دچار تحولات فناورانه بسیاری شده است و شاهد ظهور نسلهای جدیدی از این ابزار در جهت بهبود کنترل تردد به یک مکان خاص هستیم. در این مقاله می خواهیم نکاتی مهم را برای شما بازگو کنیم تا بتوانید در هنگام خرید سیستم های کنترل تردد با دیدی باز بهترین نوع این ابزار را خریداری کنید.

تعداد نقاط متصل از طریق شبکه سیمی(Zones)

یک پنل مدیریتی به عنوان هسته مرکزی سیستم مدیریت تردد، چند نقطه و محل را می تواند زیر نظر داشته باشد؟! استفاده از تعداد زیادی سنسور بسیار ساده است اما اصلا نمی تواند مفید باشد. بسیاری سنسورهای کنترلی باید بصورت سری به هم وصل شوند تا مثلا در یک بانک بتوانند شیشه های پنجره ها را به سیستم مدیریت هشدار وصل کنند تا یک مدار هشدار ساده حفاظت از شیشه ها را تشکیل دهند. اگر تنها یکی از سنسورها تغییری را اعلام کنند تمام مدار در آن بخش سیستم هشدار اعلام خطر می کنند و اصلا نمی فهمید که دقیقا کدام سنسور دچار مشکل شده است. یکی از شرکت های پیشگام در این خصوص شرکت هایک ویژن ( hikvision ) است که با تولید سیستم های به روز سهم قابل توجهی از بازار تجهیزات حفاظتی را در کل دنیا به خود اختصاص داده است.

بنابراین استفاده از تعداد زیادی سنسور بدون مدیریت صحیح هیچ مزیی برای کاربران نخواهد داشت. در این موارد باید ببینید چه تعداد منطقه مجزا می تواند توسط یک پنل مدیریت شود و تعداد سنسورهای مورد پشتیبانی خیلی مهم نیست.

تعداد نقاط متصل بی سیم یا وایرلس

نکته مهم در این خصوص این است که همه پنل ها از سنسور وایرلس و بیسیم پشتیبانی نمی کنند. به عبارتی دقیق تر تنها تعدادی از پنل ها از سیستم های وایرلس به شکل اختصاصی یا تنها در یک بخش خاص حمایت می کنند و البته سیستم های بسیار محدودی وجود دارند که سیستم کابلی و بیسیم را همزمان پشتیبانی می کنند. بنابراین در این خصوص به مانند سیستم های سیمی شما باید سیستم های بیسیم را نیز با هم مقایسه کنید و قابلیت های عملی آن را بررسی کنید.

تعداد و نوع پنلهای کنترلی دارای صفحه کلید                                                                               

سیستمهای هشدار  موجود در بازار عموما از یک صفحه کلید در هر بخش پشتیبانی می کنند که دسترسی به محیطهای حفاظت شده را برای کاربران راحت تر می کند. با این وجود بسیاری از سیستمهای کنترل ورودی قادرند از چندین صفحه کلید کنترلی یا پنل مجهز به صفحه کلید پشتیبانی کنند.

 

قابلیت تعریف چندین کاربر با کدهای مجزا

یکی از موضوعات مهم در خصوص سیستم های کنترل تردد این است که این سیستم ها باید بتوانند برای کاربران مختلف کدهای کاربری و دسترسی های مجزا تعریف کنند. برای مثال سیستم های هشدار معمولا می تواند تا ۲۰ کاربر مجزا را با ۲۰ کد کاربری تعریف کند و برای ساختمان های کوچک و متوسط این میزان دسترسی کفایت می کند. اما در محیط های تجاری بزرگ و مراکز حساس امنیتی مانند ساختمان های نظامی این دستگاه ها محدودیت دارند و نمی توان از آنها استفاده کرد.

به همین ترتیب هر کد می تواند نوع دسترسی ویژه ای داشته باشد و مثلا از دسترسی “master” یا مدیریتی تا دسترسی هایی بسیار محدودتر برای هر کدام تعریف کنیم. مثلا می توانید بعضی از کدهای کاربری را بصورت “temporary” یا موقت تعریف کنید تا پس از مدتی اعتبارش به اتمام برسد یا تنها در ساعات محدودی قابلیت دسترسی به محل برای این کدها اعمال شود.

قابلیت ارتباط، برنامه ریزی و کنترل تحت شبکه (IP)

در تعداد کمی از پنلهای کنترل دسترسی امکان استفاده از رابط تحت وب یا تحت شبکه برای اطلاع رسانی، کنترل یا برنامه ریزی وجود خواهد داشت. این قابلیت امکان تعیین بسیاری از سیاست گذاریهای امنیتی کلی را بسیار ساده و سریع خواهد کرد. البته این موضوع برای کاربران عادی خیلی حیاتی نیست و تنها انتظار استفاده و برنامه ریزی ساده خواهند داشت.

باید بدانید که امروزه دیگر داشتن قابلیت ارتباط تحت شبکه (IP) از گزینه های مهم سیستمهای جدید محسوب می شود اما بسیاری از سیستمها فاقد این قابلیت بوده یا نیاز به بخشها و ماژولهای بیشتری برای اجرای آن هستند. این بخش تعیین خواهد کرد که شما محصولی کاربردی خرید خواهید کرد یا تنها قیمت محصول یا کنترل دسترسی بصورت ریموت مهم خواهد بود.

قیمت دستگاههای کنترل تردد و دسترسی

قیمت محصولات عامل تعیین کننده ای است و مقایسه قیمت محصولات با یکدیگر می تواند رقابت در جذب مشتری را افزایش دهد. بطور معمول اگر پنلی را بدون بخشهای دیگر مثل سنسورها یا سرویس های همراه خریدید باید بدانید که قیمت اجزاء هم قابل مقایسه و مهم هستند. برای یک پنل کنترل ورودی و کنترل تردد با قیمت پایین حدودا ۴۰۰ هزارتومان خواهد بود که می تواند ۸ منطقه را کنترل نماید و در مدلهای گران قیمت تر معمولا از ترکیبی از سیستمهای قابل تجمیع برای یکپارچه سازی سیستمهای بزرگ استفاده می شود که قیمتی حداقل ۲ برابر و بیشتر نسبت به سیستمهای دیگر با همین تعداد منطقه مورد پوشش خواهند داشت.

سیستم کنترل تردد

 

بیشتر بخوانید:     دوربین مداربسته تی وی تی

قابلیت های پیشرفته

مقایسات غیر الزامی اما مهم می تواند به قابلیتهای ویژه و اختصاصی هر برندی مربوط باشد. برای مثال “Line supervision” یا قابلیت تشخیصی سنسورهای آب و هوا در مدار خیلی موضوع مهمی برای مناطق مسکونی یا محیطهای تجاری کوچک محسوب نمی شود اما این موضوع در کاربردهای حساس امنیتی بسیار حیاطی است.

به همین ترتیب باید بدانیم که در بعضی سیستمها بسیار مهم است که ببینیم حافظه پنل چند واقعه یا ورود و خروج را به حافظه می سپارد و در برخی موارد می تواند مهم نباشد.

قابلیت توسعه سیستم کنترل تردد

کسب حداکثر تعداد نقاط قابل پشتیبانی در یک سیستم نسبت به قابلیت پوشش رایج آن، معمولا نیاز به افزودن سخت افزار یا ماژولهایی خواهد داشت. بعلاوه تعداد نقاط پشتیبانی شونده با افزودن سخت افزارهای توسعه دهنده سیستم، معمولا متفاوت از تعداد نقاطی است که یک سیستم بصورت عادی از بخشهای کابل کشی شده و بی سیم می تواند پشتیبانی نماید.

قابلیت توسعه و تعامل با سیستم تشخیص حریق/کنترل دسترسی/سیستم نظارت تصویری

هنگام استفاده ترکیبی از سیستمهای کنترل تردد با سیستمهای تشخیصی دیگر، بسیاری از قابلیتها و شرایط قابل پشتیبانی سیستمها کاهش می یابند. بعضی سیستمها قابلیت کنترل دسترسی محدودی داشته یا بصورت پیش فرض مجهز به دوربینهای مدار بسته هستند اما در بقیه موارد، نیاز به افزودن سخت افزار یا نرم افزار مرتبط خواهید داشت. سیستمهای دیگر هم که اصلا ممکن است قابلیت تعامل یا تجمیع با سیستمهای تشخیص حریق، نظارت تصویری و … نداشته باشند. درک این قابلیت و وجود این ویژگی می تواند یکی از فاکتورهای مقایسه ای مهم دیگر باشد.

ملاحظات بازار

باید وجود تجهیزات در بازار، پشتیبانی، ساختار قیمت گذاری و رابطه همین موارد را بر اساس برندها در نظر داشته باشید. فرض اینکه برندی، محصولی در بازار دارد اما سیستمهای مرتبط و دستگاههای توسعه دهنده دیگری در بازار نداشته باشد، خرید خیلی خوبی به نظر نمی آید. بسیاری از تجهیزات هشدار دهنده یا در بازار منطقه ای شما در دسترس نیست یا پخش کننده ها رقبتی به آن ندارند و درک این مورد بعنوان فاکتور نهایی می تواند باعث سبک سنگین کردن قابلیت پشتیبانی یا خرید سیستم مورد نظر باشد.

بازخورد کاربران و مشتریان

با نگاهی به بازار جهانی و مشاهده تجربیات دیگرانو بر اساس نکات گفته شده در بالا می توانید بهترین نوع سیستم کنترل تردد که بتواند نیاز شما را برطرف کند خریداری کنید. یادتان باشد که استفاده از مشاوره متخصصان صنعت حفاظت و امنیت می تواند از صرف هزینه های مالی و زمانی شما بکاهد.

 

 

برندهای مختل تجهیزات و سیستم های مداربسته :

تی وی تی     اچ ار یو ای      برند حارس   

نصب دوربین مداربسته   داهوا   تیاندی

دستگاه NVR     دوربین مدار بسته

 

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.