» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » دوربین مدار بسته وریفوکال

دوربین مدار بسته وریفوکال


دوربین مدار بسته وریفوکال

دوربین مدار بسته وریفوکال : دوربین های مداربسته که برای نظارت بر اماکن مختلف استفاده می شوند دارای تنوع و قابلیت های متفاوتی هستند. یکی از المان ها در دسته بندی انواع دوربین های مداربسته تفاوت در لنزهای دوربین مداربسته است. به طور کلی لنز دوربین های مداربسته با توجه به امکان تغییر فاصله کانونی به دو دسته تقسیم می شوند. لنزهای ثابت (FiX) و لنزهای متغیر ( varifocal) . همانطور که از دسته بندی لنزها مشخص است لنزهای وریفوکال بر خلاف لنزهای ثابت امکان تغییرات در فاصله کانونی در بازه ای محدود را به شما می دهند. این قابلیت زاویه دید دوربین را تغییر می دهد و تنظیمات این زاویه دید به دست شما انجام می شود. این نوع لنزها در انواع مختلف تولید می شوند و این قابلیت تاثیر زیادی بر روی قیمت دوربین های مداربسته نیز دارد.

لنز با فاصله کانونی متغیر

همانطور که توضیح دادیم لنزهای با فاصله کانونی متغیر با نام لنز وریفوکال در بازار شناخته می شوند و طیف محدودی از تنظیمات برای تغییر فاصله کانونی لنز دوربین مداربسته را ایجاد می کنند. البته این لنزها به عنوان یک لنز زوم شناخته نمی شوند چراکه دارای فاصله کانونی کوتاه تری هستند و معمولا برای تنظیم دقیق تصاویر دوربین در شرایطی که تنظیمات بین دو لنز استاندارد است، مورد استفاده قرار می گیرند. این موضوع می تواند در هنگام نصب صرفه جویی بسزایی در زمان و هزینه ها را به همراه داشته باشد.

بنابراین در یک کلام می توان چنین گفت که این نوع لنز دوربین مدار بسته باعث استاندارد سازی سیستم ها و کاهش هزینه می شود.

لنز زوم دستی دوربین مدار بسته

این نوع لنز این امکان را می دهد که فاصله کانونی برای دریافت تصاویر توسط دوربین به صورت دستی تنظیم شود. معمولا این کار با استفاده از یک حلقه کنگره دار در بدنه لنز انجام می شود. بنابراین تنظیمات دستی با حلقه موجود در بدنه مفهوم بزرگ نمایی تصاویر با فاصله کانونی طولانی تر را امکان پذیر می کند. نسبت بزرگ نمایی به نسبت اعداد یک به شش بیان می شود، به این معنی که طولانی ترین فاصله کانونی شش برابر کوتاه ترین فاصله است.

 

لنز زوم موتو رایز شده

لنزهای موتورایز به طور گسترده ای در سیستم های دوربین مدار بسته استفاده نمی شوند زیرا زاویه شیب دوربین مدار بسته به همان شکلی که لنز در داخل و خارج ایجاد بزرگ نمایی می کند، اغلب نیاز به تغییر دارد.

نحوه عملکرد این نوع لنزها در دوربین مداربسته به این صورت است که حلقه زوم لنز ( که در لنز دستی به صورت دستی تنظیم می شود)  توسط موتورهای DC کوچک و با یک کنترل کننده از راه دور تنظیم می شوند. درسال های اخیر و با کوچک شدن ابعاد دوربین های مدار بسته و لنزهایی با فاصله کانونی طولانی تر، روش نصب دوربین مدار بسته و لنز آن نیز کمی نسبت به گذشته دشوار شده است. در بسیاری از موارد که در آن لنز بطور قابل توجهی بزرگتر از دوربین مدار بسته است ، برای نصب لنز به دوربین مدار بسته نیاز به خدمات پشتیبانی حرفه ای خواهید داشت و در نتیجه سعی کنید با شرکت های به نام این صنعت قرار داد ببندید تا متحمل هزینه های بیهوده نشوید.

نکته مهم دیگر در خصوص نصب لنز بر روی دوربین های مداربسته این است که قبل از هر چیز رابطه بین اندازه وزن دوربین مدار بسته و لنز را هنگام انتخاب یک بدنه یا نصب بررسی کنید. اکثر تولید کنندگان بدنه ها می توانند پشتیبانی لنز را به عنوان لوازم جانبی ارائه کنند.

 

لنز دوربین مدار بسته وریفوکال

بررسی لنز های متغیر یا Vari Focal

همانطور که در سطور قبل نیز اشاره هایی داشتیم، در دوربین مدار بسته وریفوکال لنزها دارای فاصله کانونی متغیر وبه نسبت آن دارای زاویه دید و عمق دید متغیر می باشند و متناسب با محیط می توان فاصله کانونی آن ها را تنظیم کرد. مشخصات پر کاربردترین لنزهای دوربین مداربسته را در زیر مشاهده می کنید:

 • لنز ۳٫۵ تقریبا ۸ mm
 • لنز ۲٫۸ تقریبا mm12
 • لنز ۵   تقریبا mm50

لنز ۳/۵ به ۸ میلی متر یعنی فاصله کنونی این لنزها از ۳/۵ میلی متر تا ۸ میلی متر قابل تغییر است.به طور کلی در تنظیمات لنزهای دوربین مدار بسته وریفوکال یادتان باشد که  هر چه فاصله کانونی بیشتر باشد لنز زوم بیشتر و در نتیجه عمق دید بالاتر است اما در مقابل زاویه دید کمتری خواهید داشت. لنز های وری فوکال خود به دو دسته اتو آیریز (Auto  IRIS) و آیریز دستی (Manual IRIS) تقسیم می شوند.

(عمل IRIS، یعنی تنظیم نور عبوری از لنزها در شرایط و محیط های مختلف  و با شدت نور رابطه عکس دارد.)

لنزهای اتو آیریز نیز به دو دسته تقسیم بندی میشوند:

لنزهای DS – IRIS

یکی از راههای کنترل IRIS به صورت اتوماتیک می باشد. به این صورت که کنترل از طریق خود دوربین انجام شده و لنز از طریق سیگنال های ارسالی از طریق دوربین کنترل می شود.

لنز های Video – Iris

در این حالت کنترل از طریق سنسور های موجود بر روی لنز انجام می شود و دوربین فقط تغذیه مورد نیاز لنز را تامین می کند. لنز های متغیر دارای ۲ اهرم، یکی برای تنظیم و تغییر مکان عدسی دوم برای تغییر فاصله کانونی (تنظیم زوم ) و اهرم دوم برای تغییر مکان لنز اول از CCD جهت تنظیم وضوح و کیفیت (تنظیم فوکوس) استفاده میشود. لازم به ذکر است که نوع سوم به نام موتورایز نیز تولید می شود که تنظیم فوکوس و تنظیم زوم آن از طریق راه دور با استفاده از سیگنالهای از طریق کیبوردها، DVR ها و نرم افزارهای نصب شده بر PC کنترل می شود.

 

مقالات مرتبط برای مطالعه بیشتر:

 1. ۱۰ تکنولوژی جدید در دوربین های مداربسته
 2. واترمارک دوربین مدار بسته
 3. حافظت از سیستم های تحت شبکه
 4. قابلیت تشخیص شی رها شده در دوربین مداربسته
 5. علت بوق زدن دستگاه DVR

 

 

محصولات و برندهای پر فروش در فروشگاه تیام:

محصولات تی وی تی نمایندگی هایک ویژن      تیاندی  

  دوربین حارس     دوربین شمارشگر      نصب دوربین مداربسته

 قیمت دوربین مداربسته    دستگاه DVR

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.