» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » واتر مارک (WATERMARK) در دوربین مدار بسته

واتر مارک (WATERMARK) در دوربین مدار بسته


واتر مارک (WATERMARK) در دوربین مدار بسته

واتر مارک در دوربین مدار بسته : یکی از مهمترین کاربردهای نصب دوربین های مداربسته در اماکن خصوصی و عمومی، استناد به تصاویر این دوربین ها در محاکم قضایی است. برای مثال اگر یک مغازه مورد سرقت قرار بگیرد و سارق دستگیر شود با استناد به تصاویر دوربین مداربسته می توان در دادگاه علیه سارق شکایت کرد و این تصاویر سند محکم قضایی به حساب می آید. اما سوال مهم این است که دادگاه چگونه از اصل بودن تصاویر دوربین مطمئمن می شود؟ دادگاه و قاضی چگونه باید بررسی کنند که تصاویر ارسال شده به آنها اصل است و مورد جعل و تغییرات عمدی واقع نشده است؟

برای پاسخ به این سوال در دنیای نظارت تصویری مفهومی به نام واترمارک (WATERMARK) ایجاد شده است تا از این طریق بتوانیم از اصالت تصاویر دوربین های مداربسته مطمئن شویم. به عبارتی دقیق تر اگر بخواهیم از تصاویر ضبط شده دوربین های مداربسته به عنوان مدرک جرم در مراجع قضایی استفاده کنیم باید ثابت کنیم که این تصاویر از اصالت برخوردار هستند و دستکاری و جعل نشده اند.

 

واترمارک WATERMARK چیست؟

فناوری واترمارک دوربین های مداربسته این امکان را به ما می دهد که هر گونه تغییر و دستکاری در تصاویر ضبط شده دوربین مداربسته را مشخص کنیم. واتر مارک در تعریف ساده یک کد یا امضای دیجیتال الکترونیکی است که بر روی فریم های تصاویر ضبط شده ثبت می شود. این امضا بر روی تصاویر به شکل عادی غیر قابل مشاهده است اما می توان آن را با استفاده از ابزارهای پخش خاص مشاهده کنیم.

روال استفاده از کد واترمارک دوربین مدار بسته به این صورت است که اگر تصاویر ضبط شده به شکل صحیح و بدون جعل و دستکاری مورد بررسی قرار گیرند، با استفاده از نرم افزارهای مختص همان دوربین مداربسته می توان صحت اصل بودن آن را تشخیص داد. حال اگر تصویر یا فریمی از تصاویر ضبط شده مورد دستکاری قرار گیرد کد واتر مارک تصاویر از بین رفته یا مخدوش می شود و از این طریق دستگاه قضایی می توانند جعلی بودن تصاویر را تشخیص دهند.

 

واتر مارک در دوربین مدار بسته

بیشتر بخوانید: هایک ویژن    دوربین مداربسته تی وی تی

نکته مهم دیگر در خصوص واتر مارک در دوربین مدار بسته این است که امکان جعل و یا حذف کدهای واتر مارک توسط اشخاص وجود ندارد و در نتیجه یک سند بسیار محکم برای قضاوت به حساب می ایند. در شکل کلی کدهای واتر مارک به دو دسته کلی تقسیم می شوند:

کد تصویری

در این نوع، یک لوگو، عکس یا تصویر مشخص بر روی ویدئوی ضبط شده قرار داده میشود. این نوع از واتر مارک بیشتر جنبه مالکیت بر آن تصاویر را دارد و برای اثبات احراز اصالت تصویر سیستم نظارت تصویری مورد استفاده قرار نمی گیرد.

کد دیجیتال

در این نوع واتر مارک که برای اثبات احراز اصالت تصویر دوربین مدار بسته استفاده می شود. تمامی بیت های تصویر بررسی شده و یک کد جامع شامل تمامی زنجیره تصاویر تولید و بر روی آن درج میشود. هنگام برسی مجدد واتر مارک تصاویر توسط نرم افزار خاص این کار مجددا تمامی بیت های تصویر بررسی شده و واتر مارک (کد دیجیتال) تولید میشود، در صورتی که این کد با واتر مارک اولیه فرق داشته باشد، به معنی دستکاری تصاویر ضبط شده است.

 

محصولات و برندهای پر فروش در فروشگاه تیام:

محصولات تی وی تی نمایندگی هایک ویژن      تیاندی  

  دوربین حارس     دوربین شمارشگر      نصب دوربین مداربسته

 قیمت دوربین مداربسته    دستگاه DVR

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.