» هایک ویژن » دسته‌بندی نشده » دوربین PTZ چیست؟

دوربین PTZ چیست؟


دوربین PTZ چیست؟

 

 

دوربین PTZ که با نام های دوربین اسپید دام و دوربین گردان نیز در بازار شناخته می شود قابلیت چرخش به صورت افقی و عمودی را دارد و در نتیجه با این دوربین می توان در تمام جهات یک محیط را مورد نظارت قرار داد. قابلیت دیگری که دوربین های اسپید دام را منحصر به فرد می کند، توانایی زوم اپتیکال این دوربین ها است که باعث می شود دوربین توانایی زوم کردن بر اجسام دورتر بدون کاهش کیفیت تصاویر را داشته باشد.

از نظر کاربردی این دوربین ها برای نظارت های کنترل شده و مانیتور کردن محیط های مختلف عمومی و خصوصی در شهرهای بزرگ استفاده می شود. برای استفاده نظارتی از این دوربین ها، کاربر ابتدا یک یاچند preset تعریف می کند و دوربین بر اساس این دستورالعمل ها حرکت می کند و البته می توان حرکات دوربین را با استفاده از یک اپراتور کنترل کرد.

 

 

  دوربین PTZ چیست؟

بگذارید پیش از هر چیز ببینیم عبارت PTZ به چه معناست. PTZ در اصل از مخفف عبارت Pan Tilt Zoom گرفته شده است که بر اساس نوع عملکرد دوربین های اسپید دام انتخاب شده است. در این عبارت Pan به معنای توانایی چرخش دوربین به سمت چپ و راست است، Tilt به حرکت عمودی دوربین اسپید دام اشاره دارد و Zoom نیز به معنای بزرگنمایی استفاده شده است. بنابراین دوربین های اسپید دام به دلیل توانایی آنها در چرخیدن به جهات مختلف و ثبت تصاویر با کیفیت از اجسام دور به نام PTZ شناخته می شوند و به آنها دوربین های گردان نیز گفته می شود.

 

کاربرد اصلی  دوربین مداربسته   PTZ برای نظارت دقیق در محیط های پر رفت و آمد است. از این دوربین برای تعقیب و بزرگنمایی تصاویر در فاصله هایی نه چندان کوتاه استفاده می شود. با استفاده از دوربین گردان پس از زوم کیفیت تصویر از بین نخواهد رفت. دوربینPTZ را می توان از طریق یک اپراتور مدیریت کرد و یا با به کارگیری قابلیت PRESET یک برنامه برای آن تعریف کرد تا بر اساس آن تصاویر را به ثبت برساند.

 

مزایای دوربین مداربسته اسپید دام

 

 • امکان نظارت بر فضاهای بسیار وسیع تنها با استفاده از یک دوربین اسپید دام
 • قابلیت تعقیب خودکار یا همان (Auto Tracking)
 • مجهز به زوم اپتیکال که توانایی بزرگ نمایی تصاویر بدون افت کیفیت را ایجاد می کند
 • قابلیت تنظیم و برنامه ریزی برای جهت چرخش، میزان زوم و زمان اجرای عملکردهای مختلف

 

قابلیت تعقیب خودکار دوربین اسپید دام ( Auto Tracking )

قابلیت تعقیب خودکار به این معنا است که دوربین گردان بر حسب پارامترهای تعریف شده سوژه را تشخیص می دهد و تا زمان خارج شدن از دید آن را تعقیب می کند و تمامی حرکاتش را ثبت می کند. این ویژگی در دوربین های اسپید دام جدید هایلوک وجود دارد و شما می توانید از آن برای تعقیب سوژه های مورد نظرتان استفاده کنید.

 

 

  زوم اپتیکال دوربین PTZ

Z  انتهای اسم این دوربین مخفف ZOOM است. زوم به کار گرفته شده در این دوربین زوم اپتیکال است که به معنی زوم بر اجسام دورتر بدون کاهش کیفیت است. تنها دوربین هایی با لنز متغیر می توانند از زوم اپتیکال پشتیبانی کنند که تمامی دوربین های اسپید دام دارای لنز متغیر می باشند. در کاتالوگ دوربین مداربسته زوم اپتیکال را با ضریب X نمایش داده می شود. به طور مثال ۲۰X به معنی این است که دوربین می تواند تا ۲۰ برابر فاصله تا سوژه بر روی آن زوم کند. زمانی که شما از زوم اپتیکال استفاده کنید دیدتان محدودتر خواهد شد و جزئیات بیشتری را می بینید.

 

 

دوربین PTZ چیست؟

 

 

 

قابلیت Preset دوربین اسپید دام

با به کارگیری این قابلیت می توانید یک الگوی رفتاری برای دوربین اسپید دام تعریف کنید. به عنوان مثال می توان میزان چرخش، زوایای چرخش، زمان های مختلف چرخش(برای مثال بعد از ۵ دقیقه گردش به چپ یا راست…)، زوم دوربین و … را برای دوربین تنظیم نمود. با استفاده از این قابلیت دوربین به صورت خودکار طبق الگوی رفتاری تعیین شده از سمت کاربرد رفتار کرده و سوژه را تعقیب می کند و دیگر نیازی به اپراتور نخواهید داشت.

به طور مثال می توانید دوربین اسپید دام را برای خط تولید مورد استفاده قرار بدهید و برای آن Preset خاصی را تعریف کنید که تمام مسیر خط تولید را رصد کرده و تصویر برداری کند، در نقطه ایی خاص زوم کند و یا چند ثانیه ایی متوقف شود و بعد مجددا شروع به حرکت کند. در صورتی که بخواهید به صورت دستی دوربین را کنترل کنیدPreset  متوقف خواهد شد و زمانی که کارتان به اتمام برسد انجام دستوراتPreset  از سر گرفته می شود.

 

 

دید در شب دوربین گردان

برای آنکه تصاویر واضح و قابل قبولی داشته باشیم باید نور کافی به لنز و از آنجا به چیپ تصویر دوربین بتابد تا تصویری قابل قبول در شب و یا تاریکی مطلق تشکیل شود. بعضاً افراد مجبور به نصب دوربین مداربسته در محیطی تاریک هستند که نور کافی در دسترس دوربین قرار ندارد تا تصاویر واضحی را به ثبت برساند اما با وجود ال ای دی های مادون قرمز به کار گرفته شده در طراحی دوربین های اسپید دام دیگر نیازی نیست نگران نور محیط باشید. عموماً دوربین PTZ دارای دید در شب ۱۰۰ الی ۵۰۰ متر است که با چک کردن دیتا شیت هر محصول داخل سایت شرکت تولید کننده می توانید میزان برد دید در شب آن را در یابید.

دوربین گردان می تواند به واسطه دید در شب IR, EXIR, COLORVU تصاویر با کیفیت و قابل قبولی را در نور کم و یا تاریکی مطلق شب ارائه بدهد. تفاوت این سه تکنولوژی دید در شب تنها در کیفیت تصاویری است که ثبت می کنند، دید در شب EXIR تصاویر سیاه و سفید با کیفیتی را در شب ثبت می کند اما دید در شب COLORVU  تصاویر رنگی را در شب ضبط می کند که می تواند برای بررسی جزئیات تصادف، جنایت و… مهم و کاربردی باشد.

 

 • تلفن

  فروشگاه تیام نادری
  021-66756184 , 021-66745203

  فروشگاه تیام لباف
  021-33981008 , 021-33981007

 • آدرس

  فروشگاه تیام نادری
  خیابان جمهوری تقاطع حافظ پاساژ نادری طبقه زیر همکف واحد 5
  فروشگاه تیام لباف
  تهران، پاساژ لباف همکف پلاک 1.17

 • درباره ما

  تیام الکترونیک جایی است که ما از آنجا راه خود را آغاز کردیم. از سال 1386 تا به امروز فروشگاه تیام الکترونیک به عنوان پدر معنوی مجموعه فروشگاه های تیام و شرکت مهر تجارت فعالیت نموده است. در این راه توانسته ایم با تکیه بر توانمندی های همکاران خود نمایندگی برندهای متعدد و مطرح دوربین مداربسته را به دست آوریم.